عملیات نیرو‌های امنیتی قزاقستان برای بازداشت عواملی که در درگیری‌های اخیر نقش داشتند، ادامه دارد.
دهم ژانویه عزای عمومی در قزاقستان
دهم ژانویه عزای عمومی در قزاقستان

سخنگوی دولت قزاقستان: با توجه به تلفات انسانی ناشی از حملات تروریستی و بروز چندین حادثه تلخ در مناطقی از قزاقستان، دهم ژانویه به عنوان روز عزای عمومی اعلام می‌شود.

  به گزارش سرویس بین الملل­ ­خبردون به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، عملیات نیرو‌های امنیتی قزاقستان برای بازداشت عواملی که در درگیری‌های اخیر نقش داشتند، ادامه دارد.

وزارت کشور قزاقستان اعلام کرد نیرو‌های امنیتی این کشور تاکنون در مجموع ۴ هزار و ۴۰۴ نفر از عوامل آشوبگر را بازداشت کرده اند.

«قاسم جومارت توقایف» رییس جمهور قزاقستان روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد پس از آرام شدن اوضاع پس از روز‌ها آشوب و ناآرامی، نظام قانون اساسی به طور گسترده در این کشور از سرگرفته شد. سایت ریاست جمهوری قزاقستان روز شنبه اعلام کرد توقایف در یک نشست، در پیامی خواستار اقدامات فوری و طرح‌هایی برای بازسازی ساختمان‌های دولتی، اجتماعی و عمومی در این کشور شد.

رییس جمهور قزاقستان همچنین اعلام کرد استقرار به موقع نیرو‌های صلح بان (حافظ صلح) در این کشور موجب شد این کشور بتواند تعداد زیادی از نیرو‌های امنیتی را برای کمک به عملیات مقابله با تروریسم به شهر آلماتی (پایتخت قزاقستان) اعزام کند.

«بریک یولی» سخنگوی دولت قزاقستان در پیامی در صفحه شخصی اش در فیسبوک اعلام کرد: با توجه به تلفات انسانی ناشی از بروز چندین حادثه تلخ در مناطقی از قزاقستان، دهم ژانویه به عنوان روز عزای عمومی در این کشور اعلام شد.

دفتر ریاست جمهوری قزاقستان روز شنبه اعلام کرد توقایف همچنین در حکمی «عظمت عبدی مومونوف» (Azamat Abdymomunov) معاون دبیر (رئیس) کمیته امنیت ملی را برکنار کرده است.

قزاقستان و به خصوص بخش زیادی از آلماتی در روز‌های اخیر شاهد خشونت‌های خیابانی و تظاهرات گسترده ناشی از نارضایتی عمومی از افزایش قیمت سوخت بود.

تنش‌ها در این کشور در روز چهارشنبه به اوج خود رسید و معترضان در حمله به ساختمان‌های اصلی دولت در آلماتی، تعدادی از خودرو‌های پلیس را به آتش کشیده و به دفتر منطقه‌ای «تور اوتان» حزب سیاسی حاکم در قزاقستان حمله کردند. / سی سی تی وی