رئیس کل گمرک با اشاره به تجارت 5 ماهه کشور، گفت: علی رغم تحریم‌ها و کرونا، صادرات از واردات پیشی گرفته و تراز تجاری یک میلیارد دلار مثبت است. و این بدان معناست که صادرات از واردات پیشی گرفت. بر این اساس 17 میلیارد و 600 میلیون دلار در این مدت صادرات داشتیم و در کنار آن 16 میلیارد و 600 میلیون دلار واردات ثبت شده است.
تراز تجاری کشور به میزان یک میلیارد دلار مثبت شد.
تراز تجاری کشور به میزان یک میلیارد دلار مثبت شد.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران در جریان بازدید وزیر اقتصاد از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) با اشاره به وضعیت تراز تجاری ۵ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: بر اساس آمارها تراز تجاری کشور در ۵ ماه یک میلیارد دلار مثبت است.

وی افزود:به لحاظ ارزشی در صادرات ۶۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. روند صادرات کشور نشان می‌دهد، توانسته‌ایم علیرغم تحریم و پیچیدگی‌های خاص کرونا تراز تجاری را مثبت کنیم و در این رابطه باید به تولیدکنندگان و صادرکنندگان خداقوتی گفت.

وی یادآور شد: عمده کالاهای صادراتی به عراق، افغانستان و ترکیه بوده و در عوض عمده کالاهای وارداتی از چین، ترکیه و امارات بوده است.

وی در مورد علت افزایش صادرات کشور به فارس،‌گفت: عمده افزایش صادرات ناشی از محصولات پتروشیمی و گازی بوده است که به رغم تحریم‌ها صادرات آن رشد دارد.

انتهای پیام/ فارس