شایعه دوتابعیتی‌ بودن و سکونت دائم دختر علیرضا زاکانی در سوئیس صحت نداشته و وی حدود یکسالی‌ است که پس از اتمام تحصیل به کشور بازگشته است.
️دوتابعیتی‌ بودن فرزند علیرضا زاکانی صحت ندارد
️دوتابعیتی‌ بودن فرزند علیرضا زاکانی صحت ندارد

به گزارش افلاکیون، اخیراً شایعات و شبهاتی درباره محل سکونت و تحصیل دختر علیرضا زاکانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری و تولد نوه وی در خارج از کشور، توسط برخی از کانال‌های تلگرامی و کاربران در فضای مجازی منتشر شد.

بر این اساس ادعا شد که دختر علیرضا زاکانی دوتابعیتی بوده و در کشور سوئیس ساکن است.

اما واقعیت این است که شایعه دوتابعیتی‌ بودن و سکونت دائم در سوئیس صحت نداشته و وی حدود یک‌سالی‌ است که پس از اتمام تحصیل به کشور بازگشته است.

همچنین‌ مشخص شد دختر علیرضا زاکانی در سال ۱۳۹۵ از رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل شده است. سپس در رشته «علوم اجتماعی محاسباتی» که معادلی در دانشگاه‌های ایرانی ندارد؛ در دانشگاه EPFL سوئیس و به جهت سابقه ممتاز تحصیلی به صورت رایگان مشغول به تحصیل شده است.

لازم به‌ذکر است که وی هیچ‌گونه بورسیه‌ تحصیلی از داخل و خارج ایران دریافت نکرده و هیچ تعهدی نسبت به دانشگاه و کشور محل تحصیل ندارد.

در خصوص تولد نوه علیرضا زاکانی در سوئیس نیز بررسی‌ها نشان می‌دهد که زمان به دنیا آمدن وی، همزمان با پایان ترم دوم تحصیل دخترشان بوده و چون تاریخ تولد نوه ایشان تنها دو روز با امتحان آخرشان فاصله داشته عملا امکان تولد کودک در ایران وجود نداشته است.

البته ناگفته نماند نه تنها قانون تابعیت بر اساس تولد در خاک کشور سوئیس وجود ندارد و متولدین در این کشور تابعیت این کشور را نخواهند داشت؛ بلکه هیچ امکان دیگری را برای اقامت بلند مدت نیز همراه ندارد.