۱۳ آبان یادآور قیام و مبارزه دانش آموزان بیدار و متعهد علیه رژیم شاه و استکبار جهانی است.

به گزارش افلاکیون ، روز دانش‌ آموز در ایران مصادف با ۱۳ آبان است. علت نامگذاری این روز، واقعه کشتار جمعی دانش‌ آموزان تهرانی است که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند.

یوم اللّه ۱۳ آبان، یادآور حماسه ها، ایثار‌ها و فداکاری‌های دانش آموزان کشور ایران است. به همین دلیل این روز ، به نام «دانش آموز» مطرح می‌شود، تا خاطره‌ فرزندان انقلاب برای همیشه جاودان بماند و درسی فراموش ناشدنی برای تمام دانش آموزان باشد.

توجه به دانش آموزان، از دو نظر اهمیت دارد: نخست آن که آنان قشر گسترده‌ای از جمعیت کشور را دربرمی گیرند و دیگر این که آن ها آینده سازان کشور هستند و چگونگی گذران این دوره از زندگی، تأثیر بسیاری بر شیوه زندگی آنان در آینده می‌گذارد. بنابراین، برای داشتن جامعه‌ای پویا و پیشرو، باید نوجوانان و جوانانی سالم، شاداب، سازنده و خلاّق پرورش دهیم. اگر جوانان و نوجوانان به محبت و احترام پدر و مادر، آموزگاران، مربیان و دوستان خود اطمینان داشته باشند، پیوسته به عوامل سازنده آسایش و استراحت خویش نیز اعتماد کامل پیدا خواهند کرد؛ پس وظیفه همه است که به آنان اهمیت داده و مورد احترامشان قرار دهند.

علیرضا کریمیان مدیرکل آموزش و پرورش استان تهران در آیین نواختن زنگ ملی استکبارستیزی و گرامیداشت روز دانش آموز در تهران گفت: امروز شرایط انقلاب اسلامی و کشور قدرتمند ایران بسیار ممتاز است. در این میان نسل نوجوان و جوان ما به صورت خاص وظایفی برعهده دارد و جوانان ما به تعبیر رهبری افسران جنگ نرم هستند

کریمیان با اشاره به اینکه یکی از وظایف مهم نسل نوجوان و جوان کشور، امید آفرینی است گفت: وظیفه دیگر این نسل توصیه به ایستادگی و مقاومت است. تمام هجمه دشمن این است که ما را به سمت عقب حرکت دهد، اما نسل نوجوان ما هم باید خودش بایستد و هم توصیه به آن داشته باشد. وظیفه سوم پویایی و پرهیز از تنبلی و رخوت است. هر فردی باید متناسب با استعدادش تلاش کرده و قله‌های افتخار را یکی پس از دیگری فتح کند.

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش نیز درباره روز دانش آموز گفت: ۱۳ آبان روز مبارزه با اسکتبار جهانی است و ما نیز به‌عنوان مجموعه دستگاه تعلیم و تربیت چنین روزی را که یادگار امام راحل (ره) است گرامی می‌داریم. امید است شاهد حرکت خودجوش مردم در همه مناطق و شهر‌های کشور در این روز بزرگ باشیم. وظیفه ما این است که کنار دانش‌آموزان باشیم و در این روز همراه با آن‌ها برای اثبات مجدد روحیه استکبارستیزی خود به خیابان خواهیم آمد.

روز دانش آموز روز بصیرت و دانایی و روز ایستادگی و مقاومت در مقابل غرب است و بهترین روزی است که دانش آموزان باید به آن افتخار کنند. البته با توجه به جنگ رسانه‌ای دشمن در مدت اخیر حضور دانش آموزان در ۱۳ آبان امسال کمی با سال‌های گشته تفاوت دارد. تفاوتی که دانش آموزان نیز به آن واقف هستند و می‌دانند حضور آن‌ها در چنین روزی به چه معنا است.

منبع: باشگاه خبرنگاران