ارتقای روشهای دقیق در کنترل های فرآیند و متناسب با نظارت مدیریت، به کارگیری راه حل های ارزیابی ریسک و پیش بینی داده های کلاهبرداران، به سازمان کمک می کند تا خطرات متعددی را که با آن روبرو است، واپایش نماید و طی یک فرآیند تجربی، عملکرد شرکت را ارزیابی نماید و در قیاس با برنامه های استاندارد رتبه بندی کند و با بهره گیری از تکنیک های ضریب تغییرات، چولگی انحرافات از اهداف شرکت را نمایان کند.
۱۰ استراتژی AML برای محافظت شرکت های فعال تجاری در عرصه بین الملل از آسیب پولشویی
۱۰ استراتژی AML برای محافظت شرکت های فعال تجاری در عرصه بین الملل از آسیب پولشویی

به گزارش افلاکیون، به عنوان مقدمه باید اشاره کرد هیچ یک از راهبردهای ضد پولشویی (AML) به تنهایی وجود ندارد که بتواند از سازمان در برابر جنایتکاران و تروریست ها محافظت کند. سطح پیچیدگی که آنها برای پولشویی استفاده می کنند؛ رفته رفته خطرناکتر می شود و نیاز به استفاده از روشهای جدید مقابله امری ضروری است در غیر این صورت شرکت را متحمل زیان های غیر قابل جبرانی می کند‌

یک رویکرد قوی ضدپولشویی چندین استراتژی را تواما می طلبد، ۱۰ مورد از موثرترین آنها در گفتار مندرج در زیر آمده است:

 

۱. بهتر است متخصصان AML را برای بهبود کیفیت عملکرد سازمانی استخدام کنند:

سرمایه گذاری در متخصصان AML داخلی، پهنای باند و توانایی آنها در شناسایی و ارزیابی خطرات ناشی از عملیات داخلی و بین المللی را افزایش می دهد و احتمال غفلت های نظارتی را کاهش می دهد.

علیرغم مزایا و نیاز به بکارگیری مستقیم متخصصان AML قیمت چنین مهارتهایی گران است. علاوه بر این، اگرچه استخدام متخصصان AML می توانند مشکلات را در کوتاه مدت حل کنند، اما نیاز به فناوری های پیشرفته برای مقابله با جرم مالی را برطرف نمی کند.

 

۲. کارکنان با مهارت بالا:

ارتقای سطح کارکنان به لحاظ دانش تجربی در زمینه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم (CFT)می تواند تضمینی بر کاهش احتمال ورود شرکت به برنامه های جنایتکارانه باشد.

در حالی که افزایش مهار کارکنان در یک سازمان، مستلزم صرف منابع و نیاز به گذشت زمان زیادی است؛ آموزش پیشرفته در مورد چگونگی تشخیص خطرات AML و همچنین سیستم ها و فرآیندهای AML باید جزو برنامه های اجباری با هدف احتیاط باشد.

 

۳. سیاست های اجرایی AML را بهبود بخشند:

ارائه چارچوب سیاستیAML باید در اولویت اصلی هنگام اجرای برنامه تعهدات AML باشد.به دیگر سخن برنامه های مبارزه با پولشویی کاملا هدفمند و طراحی شده اجرا شود.

سیاست های قابل اجرای AML باید به راحتی توسط اعضای هیات عامل سازمانها تأیید شوند و برای تحلیلگران گروه های تطبیق قابل هضم باشند تا اشتهای سیری ناپذیر افزایش سود در سازمانها به هر قیمت را خنثی کند. توجه داشته باشید، یکی از مشکلات سیاست های AML این است که اغلب توسط چندین برنامه ریز ایجاد می شوند و هرگز به روز نیستند. نتیجه این است که بهترین روش همیشه رعایت نمی شود.

 

۴. برنامه های کنترل فرآیند(پروژه) را افزایش دهند:

ارتقای روشهای دقیق در کنترل های فرآیند و متناسب با نظارت مدیریت، به کارگیری راه حل های ارزیابی ریسک و پیش بینی داده های کلاهبرداران، به سازمان کمک می کند تا خطرات متعددی را که با آن روبرو است، واپایش نماید و طی یک فرآیند تجربی، عملکرد شرکت را ارزیابی نماید و در قیاس با برنامه های استاندارد رتبه بندی کند و با بهره گیری از تکنیک های ضریب تغییرات، چولگی انحرافات از اهداف شرکت را نمایان کند.

در این راستا چند نمونه از اقدامات کنترل فرآیند خوب عبارتند از:

– بررسی مداوم فرایندها و الگوهای داده

– مقایسه کارکرد سازمان با تلاشهای بین گروهی در صنف مرتبط

– داشتن یک طرح پاسخ قوی و روش تحقیق

– اجرای کنترل هوشمند در اصطلاح چهار چشمی

 

۵. اعتبارسنجی مدل محور را انجام دهند:

مدل های اشتباه AML ممکن است منجر به عقب گرد شرکت با هزینه بسیار گزاف بواسطه جریمه های سنگین دستگاه های نظارتی شود. خردمندانه است که از مشاوران تطبیق در خارج از سازمان بخواهندتا سیاستها و مدلهای AML را دقیق و منظم آزمایش و تأیید کنند.

در طول اعتبارسنجی مبتنی بر مدل، متخصصان AML مجبورند که نه تنها عملکرد مدل های آنها را بر خلاف انتظارات، بلکه نحوه قرار گرفتن در معرض خطر بودن سازمان را در محدوده های قابل قبول پذیرش به مدیران ارشد و ناظران نشان دهند.

 

 

۶. استفاده از تجربه مشاوره

انتصاب یک مشاور متخصص AML یک راه حل سریع ارائه می دهد تا به سازمان کمک کند تا خود را با تعهدات AML از ابتدا همگام کنند.

موسسات مالی جهانی معمولاً مشاوران متخصص AML استخدام می کنند تا از طراحی و اجرای پردازش مشتری (COB) ، شناخت مشتری (KYC) و چارچوب های نظارت بر معاملات AML پشتیبانی کنند.

با این حال، انتخاب و استخدام مشاور مناسب به هیچ وجه کار ساده ای نیست و هزینه قابل توجهی دارد.

 

۷. مدل عملیاتی AML را با روند عملیاتی سازمان منطبق نمایند:

یک رویکرد بالقوه مقرون به صرفه برای مدیریت فرآیندهای عملیاتی AML ایجاد مراکز برتری دریایی در مکان های در حال ظهور بازار است.

شرکت های انگلستان، اروپا و ایالات متحده به طور فزاینده ای از مراکز برتری در هند و چین برای غربالگری نظارت بر معاملات، مدیریت هشدارها و دقت نظر مشتری (CDD) استفاده می کنند. با این وجود، گرچه آربیتراژ هزینه می تواند نتیجه کار سازمان را بهبود بخشد، برای موفقیت چنین اقدامی باید فاکتورهای زیادی را در نظر گرفت.

 

۸.متخصصان داده ورزی را به منظو ارزیابیو پشتیبانی از تجزیه و تحلیل داده ها و مدل سازی پیش بینی AML استخدام کنند:

 

اتوماسیون فرآیندهای AML با تجزیه و تحلیل داده ها و مدل سازی پیش بینی یک راه حل ابتکاری ارائه می دهد.

حرکت از سیستم های مبتنی بر قاعده سنتی به یادگیری ماشین می تواند فرآیندهای کلیدی در AML مانند CDD و نظارت بر معاملات را تسریع کند. گفته می شود؛ سازمان ها برای استفاده از یادگیری ماشین و مدل های پیش بینی کننده ، باید عملکردهای علم داده را تنظیم کرده و آنها را با متخصصان اندازه گیری و مدل سازی راهبری کنند.

 

۹. یک سیستم پویا در زمینه تجزیه و تحلیل و افزایش AML ایجاد کنند:

استقرار یک سیستم تجزیه و تحلیل و ارتقای AML شامل اتصال سیستم جدیدی به سیستم قدیمی برای افزایش راندمان سازمان مفید است.

این استراتژی فراتر از وصله نرم افزاری است اما یک نسخه کامل سیستم نیست. این پل ارتباطی بین فناوری جدید و قدیمی است و یک راه حل سریع و مقرون به صرفه ارائه می دهد.

اگر این استراتژی را اتخاذ کردید، مطمئن شوید که هیچ مشکل سازگاری وجود ندارد.

 

۱۰. سیستم AML را ارتقا دهند:

سرانجام، زمانی فرا می رسد که هر سازمانی به یک نسخه کل سیستم AML نیاز دارد.

با توجه به اینکه سیستم های AML درآمدزایی ندارند و بنابراین معمولاً در پایین لیست سرمایه گذاری قرار دارند ، کاربرد این موارد زمانی خواهد بود که دیگر نمی توان سیستم فعلی آنها را وصله کرد.

همانطور که انتظار می رود، ارتقای یک سیستم AML می تواند زمانبر و خطرناک باشد.