سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد گونه هندی کرونا بسیار مسری‌تر و در برابر آنتی‌بادی‌ها مقاوم‌تر است.
گونه هندی کرونا بسیار مسری‌تر و مقاوم‌تر است
گونه هندی کرونا بسیار مسری‌تر و مقاوم‌تر است

به گزارش افلاکیون، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد گونه کووید-۱۹ که در هند آغاز شده و در حال گسترش سرسام آور است، بسیار مسری‌تر و نگران کننده‌تر از گونه‌های دیگر است.

این سازمان گفت به نظر می‌رسد نوع B.۱.۶۱۷ کرونا که همان گونه هندی است برای اولین بار در هند در اکتبر گذشته مشاهده شده است.

ماریا ون کرکوف مدیر فنی سازمان جهانی بهداشت به خبرنگاران گفت: برخی اطلاعات در دسترس وجود دارد که نشان دهنده افزایش قابلیت انتقال B.۱.۶۱۷ است، به همین ترتیب ما این موضوع را به عنوان نوعی نگرانی در سطح جهانی طبقه بندی می‌کنیم.

او همچنین به مطالعات اولیه اشاره کرد که حاکی از کاهش خنثی سازی است، به این معنی که به نظر می‌رسد آنتی بادی‌ها در مطالعات آزمایشگاهی با نمونه کوچک تاثیر کمتری روی این گونه از ویروس دارند، این در حالی است که WHO می‌گوید هنوز برای اظهار نظر قطعی درباره اینکه این گونه نسبت به واکسن مقاوم است، زود است.

در بیانیه‌ای آمده است: براساس داده‌های فعلی، واکسن‌های کووید-۱۹ همچنان در پیشگیری از بیماری و مرگ در افراد آلوده به این نوع موثر هستند.

ون کرکوف گفت جزئیات بیشتر در مورد ویروس کرونای هندی در به روز رسانی هفتگی سازمان جهانی بهداشت روز سه شنبه ارائه می‌شود.

هند که از یکی از بدترین شیوع‌های جهان رنج می‌برد، روز دوشنبه نزدیک به ۳۷۰ هزار مورد ابتلا و بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ مرگ و میر جدید گزارش کرد. این موج ویرانگر سیستم مراقبت‌های بهداشتی هند را تحت فشار قرار داده است و به گفته کارشناسان آمار‌های رسمی موارد ابتلا و فوتی‌ها بسیار کمتر از آمار واقعی است.

مدتی است که بیم آن می‌رود B.۱.۶۱۷ که چندین زیرشاخه را با جهش‌ها و ویژگی‌های کمی متفاوت در برمی‌گیرد در گسترش هشداردهنده نقش داشته باشد.

اکنون این گونه به لیست سه نوع دیگر کووید-۱۹ اضافه شده است، نمونه‌هایی که برای اولین بار در انگلیس، برزیل و آفریقای جنوبی شناسایی شدند که WHO آن‌ها را «نگران کننده» خوانده است. به نظر می‌رسد این گونه خطرناک‌تر از نسخه اصلی ویروس بوده و انتقال بیشتری دارد و درصد کشندگی و مقاومت آن در برابر واکسن نیز بیشتر است.

حتی اگر کارآیی واکسن در برابر برخی از انواع کووید-۱۹ کاهش یابد، باز هم ممکن است در برابر بیماری‌های جدی و مرگ از افراد محافظت کنند.

ون کرکوف تاکید کرد در مورد نوع B.۱.۶۱۷، در حال حاضر ما چیزی نداریم که بتوانیم تشخیص یا درمان آن را تسریع بخشد. آنچه ما در حال حاضر می‌دانیم این است که واکسن‌ها کار می‌کنند و از همان روش‌های درمانی برای مقابله با فعالیت منظم ویروس استفاده می‌شود؛ بنابراین در واقع نیازی به تغییر هیچیک از این موارد نیست و مردم باید هر واکسنی را که در دسترس آن‌هاست، در صورت واجد شرایط بودن دریافت کنند.

کارشناسان تاکید می‌کنند هرچه ویروس بیشتر گسترش یابد، خطر ابتلا به شرایط ایده آل برای جهش از طریق روش‌های مهم بیشتر خواهد بود و تاکید می‌کنند که برای مهار انتقال باید هر اقدامی انجام شود.

ون کرکوف گفت: ما همچنان انواع نگرانی‌ها را در سراسر جهان خواهیم دید و باید همه تلاش خود را انجام دهیم تا واقعا گسترش را محدود کنیم.