کمر معاملات بورس شکست
کمر معاملات بورس شکست
یک کارشناس بازار سرمایه درباره شرایط خوب دیروز بازار سرمایه توضیحاتی داد و عنوان کرد: سقف معاملاتی بورس شکست و باید منتظر بالا رفتن بیشتر شاخص باشیم.

به گزارش افلاکیون،کارشناسان بازار سرمایه دلایل مختلفی را برای سبز شدن بازار سرمایه می‌دانند که یکی از آن‌ها گذر از انتخابات آمریکا است که پس از کش و قوس‌های فراوان باعث شده است که بازارها نفس راحتی بکشند. علت دیگری که می‌توان برای بیشتر شدن اقبال به بازار سرمایه نام برد، بالا رفتن قیمت نفت و همچنین کامودیتی‌ها است که اثرات خود را در بازارهای جهانی و بورس‌های دیگر نقاط جهان هم گذاشته‌اند اما علت اصلی روی آوردن این اقبال بلند به بازار سرمایه را می‌توان رکود بازارهای دیگر در نظر گرفت.

سقف مقاومت شاخص کل شکست
حجت‌الله انصاری، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بازار درباره روند معاملات روز جاری این بازار گفت: امروز سقف مقاومتی که تحلیلگران تکنیکال معتقد بودند باید بشکند، فرو ریخت و شاخص کل از مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد عبور کرد و همچنین شرایط را در بازار مثبت نشان داد. گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها و روند نزولی و نوسان کوتاه دامنه نرخ ارز هم با اعتمادسازی بیشتر برای سهامداران همراه شده و باعث رشد ارزش سهم‌های مختلف در بازار شده است.

وی افزود: یکی از عواملی که در رشد ارزش سهام شرکت‌ها اثر گذاشته، شکسته شدن سقف مقاوتی شاخص بوده است و عامل دوم هم کاهش تمایل سرمایه‌گذاران برای حضور در بازارهای موازی است که با توجه به رکودی که در آن‌ها دیده می‌شود و پایین آمدن قیمت طلا و سکه جذابیت خودشان را از دست داده‌اند که باعث رشد جذب سرمایه در بورس شده و حجم معاملات را افزایش داده و معاملات خوبی را در این مسیر شکل داده است.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد اثر ریسک‌های سیاسی بر بازار سرمایه تصریح کرد: تصمیم‌های دولت و مجلس حتما روی بازار اثرگذار هستند و این مسئله انکارناپذیر است. به عنوان مثال، همین مصوبه قیمت‌گذاری فولاد روی ارزش سهام شرکت‌های فولادی و شرکت‌های تابعه آن‌ها و بازار فلزات اساسی اثر گذاشته است و همین طور خبرهای دیگر نیز روی عملکرد سهامداران اثرگذار است.

انصاری در پایان درباره روند معاملات امروز بازار سرمایه گفت: اگر بازار سرمایه همین شرایط را حفظ کند و هیچ اتفاق خاصی در بازار و سیاست نیفتد، وضعیت بازار در روزهای آتی بسیار عالی خواهد بود اما احتمال یک اصلاح شاخص و کاهش ارزش سهام در بازار وجود دارد که شاید کمی در روند رشد تأثیرگذارد باشد اما روند کلی بازار بسیار خوب است و امروز هم شاهد روزی خوب در بورس هستیم.