کرونا چقدر خرج روی دست جهان گذاشت؟
کرونا چقدر خرج روی دست جهان گذاشت؟
خسارتی که کرونا تاکنون به اقتصاد جهانی وارد کرده است رقمی حدود ۱۳ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود که این رقم شامل بسته اخیر ۹۰۰ میلیارد دلاری آمریکا نیز می‌شود که هفته گذشته در کنگره آمریکا به تصویب رسید.

به گزارش افلاکیون به نقل از راشاتودی، یک نشریه ژاپنی در گزارشی به تبعات اقتصادی کرونا برای جهان پرداخته و نوشته است: تاکنون ده‌ها تریلیون دلار تعهد مالی برای دولت‌ها و بانک‌های مرکزی در نتیجه شیوع کرونا در جهان برای حمایت از اقتصاد و کسب و کار‌ها ایجاد شده است و آن طور که برآورد‌های صورت گرفته از مدل سنجی شیوع کرونا نشان می‌دهد، خسارتی که کرونا تاکنون به اقتصاد جهانی وارد کرده است رقمی حدود ۱۳ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود که این رقم شامل بسته اخیر ۹۰۰ میلیارد دلاری آمریکا نیز می‌شود که هفته گذشته در کنگره آمریکا به تصویب رسید.

انتظار می‌رود که کماکان بسته‌های محرک جدیدی در نقاط مختلف جهان اجرایی شود که در نتیجه آن‌ها بدهی جهانی به شدت افزایشی شود. کارشناسان پیش بینی می‌کنند مجمع بدهی‌های امسال ۲۵ درصد بیشتر از کل تولید ناخالص داخلی جهان باشد. اکنون حدود ۷۸ میلیون نفر در جهان به کرونا مبتلا شده اند که در این بین بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر، جان خود را از دست داده اند. آمریکا اکنون اصلی‌ترین کانون درگیر با کرونا در جهان می‌شود و پس از آن نیز برزیل، هند و مکزیک قرار دارند.

اکنون بسیاری از نهاد‌های بین المللی نسبت به شرایط وخیم اقتصادی جهان هشدار داده و گفته اند وضعیت تا پایان امسال به وضعیت پیش از شیوع کرونا باز نخواهد گشت. سازمان ملل پیش بینی کرده است با توجه به رکود فراگیر حاکم بر اقتصاد‌های بزرگ، متوسط رشد اقتصادی امسال جهان به منفی ۵.۶ درصد برسد. این نهاد بین المللی همچنین هشدار داده است که در نتیجه شیوع کرونا حدود ۲۷ میلیون نفر دیگر به وضعت فقر مطلق برسند. با تداوم رویه کنونی پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۳۰ حدود یک میلیارد نفر در جهان در فقر زندگی کنند.