چرا معلمان از سخنان حاجی میرزایی برآشفتند؟
چرا معلمان از سخنان حاجی میرزایی برآشفتند؟
در حالیکه طی ساعات گذشته وزیر آموزش و پرورش به طرق مختلف توضیح داده که ویدئوهای منتشر شده از سخنانش در فضای مجازی خطاب به معلمان نبوده اما سوال این است که چرا معلمان از این سخنان برآشفتند؟

به گزارش افلاکیون، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش شامگاه گذشته در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «خانواده‌ها گواهند معلمان عزیز در شرایط سخت کرونایی با تلاشی ستودنی، مسؤولیت پذیری و خلاقیت، همه توان خود را برای ارائه آموزش با کیفیت به دانش‌آموزان عزیز به کار می‌گیرند. به احترام این افسران سپاه پیشرفت به پا می‌خیزیم و تمام توانمان را برای بهبود شرایط شغلی آنان به کار می‌گیریم.»

هر چند وزیر آموزش و پرورش بارها توئیت زده است و در این فضای مجازی فعال است اما این توئیت در واقع شروعی بود برای جلوگیری از گستره اعتراضاتی که از روز گذشته از سوی معلمان نسبت به ویدئویی منتشر شده در فضای مجازی که سخنان وزیر آموزش و پرورش بود، آغاز شده بود و همچنان ادامه دارد؛ علیرغم توئیت دوباره وزیر آموزش و پرورش مبنی بر اینکه: «متأسفانه گفت‌وگوی من با معاونان و مدیران کل برای بکارگیری همه توان برای خدمت، به نادرست خطاب به معلمان و حقوق آنان تلقی شده. سخت کوشی و خلاقیت معلمان در شرایط دشوار کرونایی موجب بالندگی و افتخار ایران است. در یکسال مسؤولیتم از هیچ کوششی برای عادلانه سازی حقوق معلمان دریغ نکرده ام»، اما این شکایت‌های معلمان که در کانال‌های مجازی می چرخد ادامه دارد. حتی وزیر آموزش و پرورش پس از توضیح درباره رتبه بندی در شبکه خبر بار دیگر شخصاً درباره این سخنان توضیح داد: امسال سال خاصی است و آموزش شرایط ویژه ای دارد. سال قبل آموزش به صورت حضوری بود و معلمان سر کلاس حضور داشتند و نسبت به فرایندهای تعلیم و تربیت مطمئن بودیم.

وی ادامه داد: من در نشستی که با معاونان و مدیران کل داشتم‬ تلاش‬ کردم‬ آنها را‬ توجه‬ بدهم‬ به‬ اینکه امسال‬ سال‬ خاصی‬ است‬ و‬ باید‬ با‬ روش‬ های‬ گذشته‬ خداحافظی‬ کنیم. ‬ بخشی‬ از‬ آموزشها‬ در‬ شاد‬ و‬ بخشی‬ در‬ تلویزیون‬ رخ‬ می‌دهد و‬ باید‬ مطمئن‬ باشیم‬ همه‬ به‬ آموزش‬ با‬ کیفیت‬ دسترسی‬ دارند. ‬ خطابم‬ این بود‬ که‬ کسی‬ حکمی‬ را‬ که‬ می‌پذیرد باید‬ مطمئن‬ باشد‬ درست‬ انجام‬ وظیفه‬ می‌کند. ‬ به‬ هیچ وجه‬ مخاطب‬ من‬ معلمان‬ نبودند و‬ معلمان‬ در‬ این شرایط‬ کاری‬ کردند‬ کارستادن

حاجی‬ میرزایی ادامه داد: این خطایی که در برداشت ‏اتفاق افتاده و برخی سایت‌ها این را به معلمان نسبت دادند، به هیچ وجه چنین چیزی نیست بلکه ما خودمان را مخاطب قرار دادیم و در آن جمع هم گفتم اولین کسی که مخاطب این ‏حرف است، خودم هستم.‏ ذمه ۱۵ میلیون دانش آموز روی دوش من است و باید ‏اطمینان داشته باشم که آنها به آموزش با کیفیت دسترسی دارند.

حتی برای این سخنان وزیر آموزش و پرورش که برخی معلمان آن را خط و نشان و ادبیات خشن وزیر آموزش و پرورش خطاب به معلمان تلقی کردند و به صورت تقطیع شده بازتابی گسترده در فضای مجازی داشت، اطلاعیه‌ای نیز و مرکز اطلاع رسانی آموزش و پرورش صادر کرد و نوشت: مدیران در زمان شیوع کرونا و شرایط تحریم‌ها که برای همه بخش‌های جامعه مشکلاتی ایجاد کرده، قبول مسئولیت کرده‌اند تا به دانش آموزان، معلمان و خانواده‌ها خدمت کنند؛ بنابراین باید با تمام توان به خدمتگزاری به جامعه اقدام کنند و کاستی‌ها و کمبودها نباید مانعی برای کار کردن آن‌ها باشد. در شرایط کرونا و تعطیلی مدارس، آموزش‌وپرورش با برنامه‌ریزی شبکه شاد را ایجاد کرد، آموزش‌های تلویزیونی و بسته‌های آموزشی برای استمرار فعالیت‌های آموزشی را در شرایط عدم حضور دانش آموزان در مدارس فراهم کرده است و مدیران با استفاده از امکانات شبکه شاد می‌توانند با دورترین مناطق ارتباط داشته باشند و به‌طور لحظه‌ای از آخرین شرایط مجموعه تحت مدیریت خود باخبر باشند و برای ارتقا آن برنامه‌ریزی کنند.

در این شرایط معلمان با استفاده از امکاناتی که در دسترس دارند بهترین خدمات را به‌نظام آموزشی کشور ارائه داده‌اند و شاهد فداکاری‌های آنان در زمینه‌های مختلف بوده‌ایم که ضرورت این اقدامات مسئولانه و خلاقانه مستندسازی و معرفی شود و مدیران نیز باید با همین نگاه؛ متعهدانه به‌نظام تعلیم و تربیت خدمت کنند و با خلاقیت خلق فرصت کنند. سخنان وزیر آموزش‌وپرورش در نشست مشترک با مدیران کل و معاونان آموزش‌وپرورش استان‌های کشور و خطاب به مدیرانی که در این جلسه شرکت کرده‌اند بوده است و بر این موضوع تاکید داشته که دشواری‌ها و کمبودهایی که در مسیر اجرای شایسته مسئولیت‌ها و اراده آنان خللی ایجاد نکند و از تمام ظرفیت خود برای تعیین دسترسی همه دانش آموزان به آموزش با کیفیت استفاده کنند. منظور از صحبت‌های پخش شده در این نشست به‌هیچ‌وجه جامعه معلمان کشور که در شرایط کرونا تمام تلاش خود را برای استمرار جریان آموزش انجام دادند، نبوده است. در صورتی که سخت کوشی، مسئولیت پذیری و خلاقیت معلمان در شرایط بسیار دشوار کرونایی موجب بالندگی و افتخار کشور است.»

اما سخنان وزیر آموزش و پرورش چه بود که این میزان توضیح را از سوی وزیر آموزش و پرورش و وزارتخانه طلبید؟

در یکی از این ویدئوها وزیر آموزش و پرورش می‌گوید: «معنای حقوقی که می‌گیریم این است که این خدمات را باید کامل ارائه دهیم و هر کسی آن را قبول ندارد نباید پای آن را امضا کند. هر کس پای حکمش را امضا کرده است کم کاری‌اش به هیچ عامل دیگری ربط ندارد. اینکه فلانی خوب رفتار کرده یا بد رفتار کرده، اینکه دیر با ما حقوق دادند یا زود دارند یا فلان دستگاه بیشتر حقوق می‌گیرد و… ما پذیرفتیم و کسی ما را مجبور نکرده است. اگر نتوانیم زیر بار این مسئولیت قد علم کنیم باید بکشیم کنار. وارد بازی بزرگی شده‌ایم و زیر برگه مهمی را امضا کرده‌ایم.»

در کلیپ دیگری نیز حاجی میرزایی می‌گوید: «معیار کم فروشی چیست و چگونه بفهمیم که داریم کم فروشی می‌کنیم با نمی‌کنیم؟ ترازوی یک کیلو، یک کیلو و ترازوی نهصد گرم، نهصد گرم است اما اینجا چی؟ معیار خیلی ساده ای است؛ بچه‌های مردم، امانت دست ما هستند و می‌خواهیم به آنها خدمت ارائه کنیم. مقایسه کنیم ببینیم خدمتی که ارائه می‌کنیم خودمان را قانع و راضی می‌کند و معیار دوم برای شناخت کم فروشی به اعتقاد من مقایسه با کاری است که باید انجام شود. این کار یک قالب و قاعده‌ای داشته و هدف و اندازه قابل قبولی دارد. آیا اندازه قابل قبول، ارائه می‌شود؟»

به نظر نمی‌رسد وزیر آموزش و پرورش در این سخنان توهینی به جامعه ملعمان کرده باشد که حالا قرار بر این‌همه توضیح و تصحیح داشته باشد خصوصاً آنکه پیش از این آخرین توئیت وزیر آموزش و پرورش در خصوص ارائه لایحه رتبه بندی به مجلس بود که نوشته بود: «با تلاش همکارانم در وزارتخانه و هماهنگی با سازمان برنامه و بودجه لایحه رتبه‌بندی معلمان تهیه و به دولت تقدیم شد. معاون اول محترم رئیس‌جمهور دستور دادند تا در کمیسیون امور اجتماعی دولت با قید فوریت بررسی شود.»

حتی به اذعان بسیاری از معلمان طی ماه‌های اخیر حقوق معلمان رشد قابل توجهی داشته است اما چه چیز در سخنان وزیر بوده است که معلمان را به چنین واکنش گسترده‌ای کشانده که بنویسند: «به کار بردن زبان تهدید، به جای زبان تقدیر و انگ کم فروشی به معلمان شرافتمند و متعهدی که با وجود کاستی‌ها، شبانه روز دغدغه آموزش و پرورش دانش آموزان شأن را دارند، آن هم از سوی عالی‌ترین مقام وزارت، تأسف بار است.»، و یا «وزیر دستگاه تعلیم و تربیت (!)معلمان را در شرایطی که با ابزار شخصی خود (موبایل، لپ تاپ، کامپیوتر، تبلت، وب کم) و بدون چشم داشتی، مشغول خدمت هستند، مخاطب قرارداد و گفت: خودتان امضا کرده‌اید و اگر راضی نیستید بروید!»

حالا که وزیر می‌گوید خطابش به معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش بوده این سوال مطرح می‌شود که آیا آنها که از معلمان حقوقی به مراتب بیشتر می‌گیرند، چه کاستی‌هایی دارند که چنین وزیر آموزش و پرورش را به تذکر واداشته است؟

واقعیت این است که آموزش و پرورش دستگاهی با میزان مخاطب و کارکنان بسیار است که کارکنان آن در سطوح مختلفی مشغول خدمت هستند و بیشترین بخش در فضای تعلیم و تربیت و به عنوان معلمان! همین است که کوچک‌ترین کنشی یک واکنشی وسیع را بر می‌انگیزد و معلمان که گویی در این سال‌ها از حقوق خود چه مادی و چه معنوی نالان بوده‌اند حال بی توجه به این واقعیت که سخنانی تقطیع شده را می‌شوند و یا نگاه به بهبود وضعیت معیشتی خود و یا اینکه جامعه‌ای بزرگ‌تر که نظاره گر آنهاست، واکنش نشان می‌دهند و حتی کسانی سخنان را تحریف یا بزرگ نمایی می‌کنند.

قطعاً آموزش و پرورش در مسیر توجه به معیشت و منزلت معلمان خطاهای بسیاری طی سال‌ها داشته است و حتی در روزهای کرونایی خطاهای بسیاری در سامان داده به وضعیت آموزش دارد اما واقعیت این است که حتی اگر خطاب وزیر آموزش و پرورش در این ویدئوها معلمان بوده باشد، حرفی برخورنده یا دور از واقعیت نیست. مثل این است که به یک پزشک بگوییم تو قسم خورده‌ای و باید پای قسمنامه ات بمانی و جان انسان‌ها را نجات دهی و او بگوید این حرف برخورنده است!

شاید معلمان بگویند ما به وظایف خود واقف هستیم و آن را در کمال انجام می‌دهیم اما چگونه باید بر این واقعیت چشم پوشاند که در صد در صد مواقع نیز اینگونه نیست و چه بسیار والدین که از خدمات مجازی معلمان گلایه دارند؟

در نهایت به نظر می‌رسد معلمان در این اعتراض‌ها به سخنان وزیر آموزش و پرورش به یک فرا متنی واکنش نشان داده‌اند که آن فرا متن جای بررسی دارد.

  • نویسنده : حمید سعادتی