چرا طلب شستا از فدراسیون فوتبال ریالی پرداخت می شود
چرا طلب شستا از فدراسیون فوتبال ریالی پرداخت می شود
مقتدایی نماینده اصفهان طی نامه ای به حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور درباره طلب شستا از فدراسیون فوتبال نحوه پرداخت این طلب را عادلانه ندانست.

به گزارش افلاکیون، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نامه ای به دادستان کل کشور خواستار ورود به موضوع طلب دو میلیون یورویی شرکت شستا از فدراسیون فوتبال شد و گفت که چرا طلب دو میلیون یورویی به صورت ریالی پرداخت می شود و این مبلغ بر اساس چه محاسباتی ۲۵ میلیارد تومان شده است؟

متن نامه عباس مقتدایی نماینده اصفهان به حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور به شرح زیر است:

«حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای منتظری
دادستان محترم کل کشور

فدراسیون فوتبال(وزارت ورزش و جوانان) در سال گذشته با مصوبه ستاد رفع تحریم به ریاست معاون اول محترم رئیس جمهور مبلغ دومیلیون یورو از شرکت شستا به صورت قرض الحسنه جهت پرداخت مطالبات سرمربی سابق تیم ملی فوتبال دریافت کرده است و طبق آن مصوبه باید آن مبلغ را تا پایان فروردین ماه سال جاری به شرکت شستا باز می‌گردانده، اما تاکنون این مبلغ بعد از گذشت ۹ ماه از مهلت سررسید، به طور کامل بازگردانده نشده است.

بر اساس اطلاعات دریافتی، با عنایت به اینکه شرکت شستا، اموال بازنشستگان را در اختیار دارد و متعلق به بازنشستگان و کارگران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی می‌باشد، این مبلغ می‌بایست در راستای سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد بازنشستگان استفاده می شد و چرایی ارتباط اموال بازنشستگان با مطالبات سرمربی تیم ملی فوتبال و قرض الحسنه بودن این پرداخت، جای سوال است.

ادعا شده فدراسیون فوتبال این مبلغ را به یورو دریافت کرده است و هم اکنون درحال بازپرداخت به صورت ریالی و متناسب با نرخ گذشته یورو می باشد و رییس کمیته حقوقی این فدراسیون طی یک مصاحبه اظهار کرده است که فدراسیون در این مدت ۱۶ میلیارد تومان پرداخت کرده و فقط ۹ میلیارد تومان جهت تسویه بدهی باقی مانده است.

درصورت صحت اخبار و مباحث مذکور، با توجه به اینکه این مبلغ از شرکتی که متعلق و دارایی اموال بازنشستگان است پرداخت گردیده، خواهشمند است در راستای جلوگیری از تضییع حقوق این قشر عزیز، به عنوان مدعی العموم در این مبحث ورود کرده تا مشخص گردد چرا این مبلغی که به صورت یورو پرداخت گردیده، شرکت شستا به صورت ریالی درحال دریافت آن می باشد و همچنین بر اساس چه مبنای محاسبه ای، دومیلیون یورو، ۲۵ میلیارد تومان محاسبه گردیده درحالیکه امروزه نرخ یورو حدود ۳۰ هزار تومان می باشد.

از منظری دیگر پرداخت قرض الحسنه این مبلغ از اموال بازنشستگان به سرمربی سابق تیم ملی فوتبال جای سوال دارد.

شایان ذکر است اینجانب در همین خصوص با بهره گیری از ابزار نظارتی مجلس، طرح سوال و تذکری از وزرای ورزش و جوانان و تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشته ام.

از حسن توجه جنابعالی قدردانی می نماید.»