پایگاه خبری المیادین در گزارشی تحلیلی به بررسی اهمیت فوق‌العاده این دوره از انتخابات ریاست جمهوری در ایران پرداخت.
چرا انتخابات ریاست جمهوری ایران سرنوشت‌ساز است؟
چرا انتخابات ریاست جمهوری ایران سرنوشت‌ساز است؟

به گزارش افلاکیون، پایگاه خبری المیادین در گزارشی به اهمیت فوق‌العاده انتخابات ریاست‌جمهوری جاری در ایران پرداخته و می نویسد که تغییرات احتمالی در ایران در نتیجه این انتخابات بسیار عمیق بوده و تنها در چهارچوب انتقال قدرت نخواهد ماند. به همین علت است که رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در سخنرانی روز چهارشنبه خود این انتخابات را سرنوشت‌ساز خوانده و خواستار گسترده‌ترین سطح مشارکت در این رای گیری شده و تاکید کردند که اهرم های نظامی و سیاسی و اقتصادی قدرت نمی‌‌تواند به پای اهرم مشارکت ‌مردمی در انتخابات برسد.

تاکید بر اهمیت مشارکت مردمی در هر نظام سیاسی امری کاملا شناخته شده است، چرا که باعث مشروعیت و تقویت اعتماد مردمی به نظام می‌شود. به همین علت برخی نظام‌های سیاسی رای‌گیری را اجباری قرار داده و سرپیچی از آن را مستحق مجازات می‌دانند. با این وجود در دولت انقلابی که همواره از تحریم‌ها و شانتاژهای تبلیغاتی و تلاش برای بسیج افکار عمومی ملت ضد نظام بی‌بهره نمانده، این رأی‌گیری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. علاوه بر اینها مفهوم دموکراسی دینی از دیدگاه امام خمینی(رض) بنیانگذار جمهوری اسلامی مبتنی بر مبنای عدل است که از منبع ملت سرچشمه گرفته و بر اساس رای و دیدگاه‌های ملت بنیان‌گذاری شده است.

المیادین در گزارش خود همچنین به میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری گذشته از زمان پیروزی انقلاب در ایران اشاره و تاکید کرد که در هیچ یک از دوره‌ها میزان مشارکت کمتر از ۵۰ درصد نبوده است و بیشترین مشارکت در انتخابات نیز به سال ۱۳۸۸ و دوره دهم انتخابات ریاست جمهوری باز می‌گردد که حدود ۸۵ درصد مردم در انتخابات شرکت کردند.

این گزارش همچنین به اوضاع اقتصادی و معیشتی ملت ایران اشاره کرده و آن را یکی از عوامل تردید مردم از مشارکت در انتخابات بیان کرد. همین موضوع باعث شده بود اهرم اقتصادی به یکی از مهمترین برنامه‌های تمامی نامزدها تبدیل شده و آن‌ها بخش قابل توجهی از تبلیغات خود را به رویکردهای اقتصادی اختصاص ‌دادند.

این گزارش در عین حال با تاکید بر اینکه رئیس جمهور منتخب عصای سحرآمیز نخواهد داشت، اعلام کرد که مشکلات اقتصادی ایران ممکن است به این سرعت قابل حل نباشد، چرا که این کشور با مشکل تورم مواجه است که بخشی از آنها در نتیجه تحریم‌ها به وجود آمده و همزمان ارزش پول ملی و تولید ناخالص ملی نیز کاهش قابل توجهی پیدا کرده است. با این وجود که دولت ایران نیز مانند دیگر دولت‌های در حال توسعه در آستانه مرحله جدید و درخشانی قرار دارد که حضور کشتی‌های ایرانی در اقیانوس اطلس تنها یکی از سیگنال‌های آن به شمار می رود.

توافق بلند مدت همکاری استراتژیک میان ایران و چین برای تقویت مناسبات طولانی مدت اقتصادی و سیاسی به ارزش بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار از دیگر عواملی است که می‌تواند نقش ایران در منطقه را تقویت کرده و تهران را قادر به مقابله با فشارهای آمریکا کند و از سوی دیگر به آرمان‌گرایی‌های روز افزون چین برای تقویت نقش این کشور در خاورمیانه از طریق ایران پاسخ مثبت بدهد.