دیدار دوستانه تیم‌های ملی ایران و بوسنی، امروز (پنج‌شنبه) از ساعت ۲۰:۳۰ به وقت تهران (۱۸ به وقت محلی) در ورزشگاه آسیم فرهاتوویچ واقع در سارایوو، پایتخت بوسنی برگزار خواهد شد.

به گزارش افلاکیون، این دیدار برای خیلی از علاقه‌مندان به فوتبال، یادآور مصاف دو تیم در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل است که بازی با حساب ۳ بر یک به سود رقیب اروپایی تمام شد و در نهایت هیچ یک از دو تیم موفق به صعود از گروه نشدند.

تیم ملی فوتبال ایران دیدار تدارکاتی برابر بوسنی را در شرایطی متفاوت با دیدارهای گذشته برگزار می کند چرا که برای این بازی تعدادی از مردان ثابت خود را در اختیار ندارد.

در رنکینگ فیفا، ایران جایگاه ۲۹ و بوسنی در رتبه ۵۱ قرار دارند. ایران طبق آخرین رده‌بندی، دومین قدرت آسیاست و بوسنی در اروپا در رتبه ۳۰ جای گرفته است.

مهم‌ترین نکته این بازی غیبت ستاره‌های بوسنی است تا فرصت بیشتری به بازیکنان جوان و شاغل در لیگ این کشور و چند کشور اروپای شرقی شود. سرمربی بوسنی در این دیدار به ستاره‌هایی مانند پیانچ، کولاشیناچ و … استراحت خواهد داد تا برای بازی با ایتالیا و هلند در ادامه پنجره فیفا دی آماده شوند.

بزرگترین غایب بازی نیز، ادین ژکو، ستاره آ. اس رم ایتالیاست که به علت ابتلا به کرونا در این دیدار غایب است. همچنین سه بازیکن و دو عضو کادر فنی بوسنی نیز در شرایط مشابه با ژکو قرار دارند و این بازی را از دست دادند. در اردوی ایران هم ابتلای مجتبی نجاریان و ساسان انصاری مانع از حضور آن‌ها در این دیدار شد تا فرصت به مهدی شیری و علی کریمی برسد.

تیم ملی ایران

دراگان اسکوچیچ که دومین اردوی خود با ایران را پشت سر می‌گذارد، فهرست پر انتقاد از بازیکنان را به تیم ملی دعوت کرده و در این اردو خبری از ستاره‌های کنونی ایران مانند آزمون، طارمی، قدوس، جهانبخش، بیرانوند، محبی، ترابی، غفوری، رضاییان و … نیست.

با این وجود سرمربی تیم ملی بدون توجه به انتقادات، امیدوار به کسب پیروزی در این دیدار دوستانه است: “بوسنی را به خوبی می‌شناسم و از نقاط ضعف و قدرت این تیم آگاه هستم. می‌خواهیم بوسنی را شکست دهیم و برنده از زمین خارج شویم. البته من برای بوسنی در بازی‌های بعدی‌اش آرزوی موفقیت می‌کنم، ولی در بازی پیش رو می‌خواهیم این تیم را شکست دهیم. ”

تیم ملی ایران در نخستین بازی خود از زمان مربیگری اسکوچیچ، ازبکستان را در خاک خودش با نتیجه ۲ بر یک شکست داد تا شروع دوران مربیگری این سرمربی کروات با پیروزی باشد.

ملی‌پوشان ایران از دوشنبه شب در بوسنی به سر می‌برند و بعد از بازی پنج شنبه به تهران بر می‌گردند و دیگر هیچ دیدار دوستانه‌ای نخواهند داشت که این موضوع ناشی از ضعف فدراسیون در هماهنگی بازی‌های دوستانه است.

تیم ملی بوسنی

فوتبال بوسنی بعد از جام جهانی ۲۰۱۴ دچار رکود شد و نتوانست به یورو ۲۰۱۶ و حتی جام جهانی ۲۰۱۸ راه یابد. تیم ملی این کشور اخیرا هم مجوز حضور در یورو ۲۰۲۱ را به دست نیاورد تا ناکامی همچنان با این تیم باشد. با این حال آن‌ها در دومین سال برگزاری لیگ ملت‌های اروپا، به بالاترین سطح مسابقات راه یافته و در گروهی متشکل از هلند، ایتالیا و لهستان به سر می‌برد که از ۴ بازی نخست خود فقط ۲ امتیاز کسب کرده است.

با این حال، آن‌ها با داشتن بازیکنان شاغل در لیگ‌های اروپایی محک جدی برای ایران به شمار می‌روند. دوشان بایوویچ درباره شرایط تیمش پیش از برگزاری بازی دوستانه با ایران و ایتالیا در لیگ ملت‌های اروپا گفت: “در بازی با ایران می‌خواهیم به بازیکنانی فرصت دهیم که امکان بازی را ندارند. این بازی فرصتی است تا درباره کیفیت فنی بازیکنان جوان و تازه دعوت شده که در لیگ بوسنی حضور دارند، اطمینان پیدا کنیم، البته آن‌ها در سطح بازیکنانی که در لیگ‌های اروپایی بازی می‌کنند نیستند. با این وجود بازیکن تیم ملی باید همیشه جدی باشد. ”

مربی بوسنی نیز ایران را تیمی قدرتمند در خط حمله دانسته، اما خط دفاعی تیم ملی را ضعیف قلمداد کرده است: “تیم ملی ایران در چند مدت گذشته نتوانسته نتایج مطلوبی را کسب کند. به همین خاطر آن‌ها در این بازی اگرچه دوستانه است به دنبال پیروزی هستند. آن‌ها مربی خود را تغییر دادند. اسکوچیچ زمام هدایت ایران را برعهده گرفته و اکنون تنها یک بازی روی نیمکت تیم را تجربه کرده است. ما بازی دوستانه ایران با ازبکستان را آنالیز کردیم. آن‌ها بازیکنان خوبی در خط حمله دارند، اما در دفاع ضعیف‌تر هستند. “