پدیده ایرانی ۸ ساله شطرنج آسیا: خوشحالم روی سکو با چادر پرچم ایران را بالا گرفتم
پدیده ایرانی ۸ ساله شطرنج آسیا: خوشحالم روی سکو با چادر پرچم ایران را بالا گرفتم
قهرمان ۸ ساله ایرانی شطرنج آسیا گفت: خوشحالم با چادر روی سکو رفتم و پرچم ایران را بالا بردم.

به گزارش افلاکیون ، سلما همتیان شطرنج‌ باز ۸ ساله‌ای که با حجاب کامل (چادر) در مسابقات قهرمانی رده‌های سنی آسیا شرکت کرد. او توانست در بخش استاندارد در رده زیر ۸ سال با کسب ۷/۵ امتیاز به مدال خوش رنگ طلا برسد.

همتیان در این خصوص گفت: حدودا ۲ سال است که شطرنج کار می‌کنم. بسیار کوچک بودم و خانواده  برای پر کردن اوقات فراغت، منرا به کلاس شطرنج فرستادند. در ابتدای کار برایم جنبه سرگرمی داشت اما پس از مدتی عنوان نائب قهرمانی مسابقات استان خراسان رضوی را کسب کردم. در سال ۹۹ هم در مسابقات کشوری شرکت کردم و در آنجا مقام ششم را کسب و به اردوی تیم ملی دعوت شدم. در مسابقات اندونزی هم برای اولین بار بود که در چنین رویداد بین‌المللی شرکت کردم.

وی افزود: در ابتدای مسابقات آسیایی کمی استرس داشتم. با خودم فکر می‌کردم که همان اتفاقی که دوست دارم رقم بخورد و اگر هم نشد من همه تلاش خود را کردم و خیالم راحت است که برای این مسابقات زحمت کشیدم. اصلا از حریفانم ترسی نداشتم. همه در رده سنی زیر ۸ سال بوده و حتی نفر دوم هم قهرمان جهان بود. من توانستم با او به نتیجه تساوی برسم. حتی قهرمان آسیایی سال گذشته را بسیار مقتدرانه شکست دادم.

خانم مخملباف مادر سلما می‌گوید از زمان کودکی وقتی کتابی را برای او می‌خواندم به سرعت اشعار و متن‌های آن راحفظ می‌کرد. همین روند از ۲ الی ۴ سالگی ادامه داشت. در بازی‌ها بسیار تمرکز کرده و دوست داشت که فکر کند. به همین جهت این رشته را برای او انتخاب کردیم که تا کنون هم ادامه دار شده است.

سلما ادامه داد: در زمان مسابقات حدود ۶ ساعت و در روزهای عادی ۳ الی ۴ ساعت تمرین می‌کنم. فقط حدود ۲ الی ۳ ماه از شطرنج کار کردن من گذشته بود که در مسابقات حضور پیدا کردم. در زمان مسابقه مربی و خانواده‌ام به من گفتند که سعی کن نفر آخر جدول نشوی! در آنجا تجربه کمی داشتم ولی با همین فکر توانستم مقام دوم را کسب کنم.

مادر این شطرنج‌باز کشورمان یادآور شد: من برای سلما در کنار شطرنج، رشته بسکتبال را هم هماهنگ کردم که علاوه بر تمرین ذهنی به تمرینات جسمی هم بپردازد. قطعا بدن سالم نقش موثری در تقویت ذهن دارد. سلما از آغاز در این رشته حرفه‌ای شد. همین موضوع انگیزه بسیاری را در اطرافیانش ایجاد کرد. موفقیت‌های او برای آنان جالب است حتی از او تقاضای آموزش می‌کنند.

سلما همتیان که با رادیو  ورزش گفت‌وگو می‌کرد، در پایان از حس خود در زمان ایستادن بر روی سکوی قهرمانی اینگونه گفت: بسیار حس خوب و هیجان انگیزی داشتم. بیشتر از این خوشحال بودم که با حجاب کامل (چادر) پرچم ایران را بالا می‌گیرم.

خانم مخملباف می‌گوید که سلما همیشه چادر مشکی و رنگی را در بین وسایل‌های خود داشت اما هیچ وقت او را اجبار به استفاده نمی‌کردیم. زمان بازی‌ها به انتخاب خودش از این چادرها استفاده می‌کرد. گاهی هم در خارج از منزل از چادر استفاده و گاهی هم استفاده نمی‌کرد اما کم کم علاقه‌مند شد و خودش آن را به عنوان یک پوشش برگزید.

منبع : فارس