پاپ فرانسیس استعفا می دهد!؟
پاپ فرانسیس استعفا می دهد!؟
شبکه تلویزیونی «سی.نیوز» فرانسه به نقل از نزدیکان پاپ فرانسیس 83 ساله از احتمال استعفای رهبر کاتولیک‌های جهان پس از کریسمس خبر داده است.
افلاکیون– به نوشته تارنمای این رسانه فرانسوی، «اوستن ایوری- Austen Ivereigh» مدیر پیشین امور عمومی «کورماک مورفی اوکانر – Cormac Murphy-O’Connor» اسقف اعظم پیشین «وست مینستر – Westminster» که از نزدیک با پاپ فرانسیس همکاری داشته است به روزنامه انگلیسی زبان «یورو ویکلی نیوز – Euroweeklynews» اسپانیا گفته «من فکر می کنم تردیدی نیست که او در سال ۲۰۲۰ استعفا خواهد داد.»

به نوشته ایرنا، این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیشتر اعلام شده بود پاپ فرانسیس قرار است ماه مارس به عراق سفر کند.

رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین روز پنجشنبه در بخشی از پیام خود به مناسبت شب عید کریسمس وعده داد که در اسرع وقت از لبنان و سودان جنوبی دیدن کند.

در صورت استعفای پاپ فرانسیس، او دومین نفر پس از بندیکت شانزدهم که در فوریه ۲۰۱۳ استعفا داد خواهد بود که از سمت رهبری کاتولیک‌های جهان کناره‌گیری می‌کند. بندیکت شانزدهم به دلیل آنچه کهولت سنی عنوان شده بود از این سمت استعفا داد.

بندیکت شانزدهم دویست و شصت و پنجمین پاپ کلیسای کاتولیک، نوزدهم آوریل ۲۰۰۵ پس از فوت «ژان پل دوم» به عنوان رهبر مذهبی جدید کاتولیک‌ها برگزیده شد و پس از گذشت هفت سال و ۱۰ ماه و ۹ روز از این مقام کناره گرفت. این نخستین بار در ۶۰۰ سال گذشته بود که یک پاپ از مقام رهبری کاتولیک‌ها استعفا می‌داد.

پاپ فرانسیس ۸۳ ساله با نام اصلی «خورخه ماریو برگولیو» متولد ۱۷ دسامبر سال ۱۹۳۶ در بوئنوس آیرس آرژانتین است که از سال ۱۹۹۸ به عنوان سراسقف بوئنوس آیرس کار خود را شروع و در سال ۲۰۰۱ مقام کاردینالی را از پاپ ژان پل دوم دریافت کرد. برگولیو در سال ۲۰۱۳ به جای بندیکت شانزدهم به عنوان پاپ انتخاب شد و لقب فرانسیس را برای خود برگزید.

به نوشته سی نیوز، ایوری می‌گوید: «او(پاپ فرانسیس) از همان ابتدا به روشنی اعلام کرد که «اقدام بندیکت شانزدهم را اقدامی متواضعانه می‌داند و در انجام همان کار مشکلی ندارد. جالب این که او در سال ۲۰۱۴ به تلویزیون مکزیک گفته بود بر این باور است که یک مقام کوتاه حکمرانی خواهد داشت…» که منجر به پیشنهادهایی شده که پاپ ممکن است پس از کریسمس به طور ناگهانی استعفا دهد.

یک منبع نزدیک در آن زمان ادعا کرد پاپ فرانسیس همانطور که می‌خواست دنباله‌رو بندیکت شانزدهم باشد، فقط برای هفت سال خدمت می کند.

پاپ در گفت و گو با بخش خبری Noticieros Televisa تلویزیون مکزیک گفته بود: «من این احساس را دارم که مدت زمان پدر مقدس بودن من کوتاه و به مدت چهار یا پنج سال خواهد بود. من این احساس را دارم که خداوند مرا برای یک چیز کوتاه و نه بیشتر قرار می دهد .»

پاپ فرانسیس یک سال پس از استعفای بندیکت شانزدهم بود که در توئیتی نوشت: امروز از شما می خواهم تا برای قداست و پاکی پاپ سابق دعا کنید چرا که او مرد شجاع و متواضعی بود.

در همان زمان، پایگاه میدل ایست آنلاین نوشت: اعلامیه تاریخی استعفای پاپ بندیکت شانزدهم، گامی بزرگ در جهت اداره واتیکان بود و تاثیر زیادی بر نشاط کلیسا گذاشت. او با استعفای خود به پاپ‌های بعد از خود حق داد تا در صورت خستگی و درماندگی از حل بحران های کلیسایی از مقام خود استعفا دهند.

دو سال پیش، «کارلو ماریا ویگانو» اسقف اعظم و فرستاده سابق واتیکان در واشنگتن از پاپ «فرانسیس» رهبر کاتولیک های جهان خواسته بود به دلیل گسترس رسوایی جنسی مقامات کلیسا که همچنین سفر این هفته وی به ایرلند را تحت الشعاع قرار داده است، استعفا دهد؛ آن چیزی که در مورد بندیکت شانزدهم هم گفته شده است.