نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام با اشاره به طولانی شدن زمان مذاکرات، مسئولیت تمام طرف‌ها در رایزنی‌های برجامی را سنگین دانست.
پاسخ اولیانوف به طولانی شدن مذاکرات برجامی
پاسخ اولیانوف به طولانی شدن مذاکرات برجامی

به گزارش افلاکیون، «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در پیامی توییتری درباره به طول انجامیدن مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران و مسئولیت طرف‌ها در این رایزنی‌ها اظهاراتی مطرح کرد.

فردی در توییتر برای اولیانوف نوشته بود: «هر دور اعلام می‌شود دور آخر مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین است و توافق به زودی حاصل می‌شود.»

این مقام روس نیز در پاسخ نوشت: «متوجه شک و سوءظن شما هستم. اما باید این نکته را یادآور شوم که مذاکرات درباره توافق هسته‌ای سال‌ها طول کشید اما اکنون مذاکرات وین درباره احیای آن کمتر از ۳ ماه زمان خواهد برد.»

او در ادامه تاکید کرد: «نباید در این زمینه ایران را جدا دانست. تمام طرف‌های برجام راه دشواری پیش رو دارند، حتی آمریکا.»

ساعاتی پیش نشست کمیسیون مشترک برجام در گراند هتل وین برگزار شد. پس از این نشست «انریکه مورا» هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین، در سخنانی از پیشرفت در گفتگو‌های ایران و قدرت‌های جهانی صحبت کرد و گفت: «ایران و شش قدرت جهانی مذاکرات هسته‌ای را به منظور مشاوره با پایتخت هایشان به تعویق انداختند؛ هرچند او اعلام نکرد چه زمانی گفتگو‌های هسته‌ای از سر گرفته می‌شود.»

پیش از او اولیانوف نیز با اعلام پایان نشست امروز گفته بود: «کمیسیون مشترک برجام امروز دیدار داشت و ازریابی کلی از پیشرفت‌های مهم در گفتگو‌های وین از جمله در ششمین دور گفتگو‌ها انجام شد و تصمیم گرفته شد وقفه‌ای ایجاد شود تا شرکت کنندگان جهت آمادگی برای آنچه تصور می‌شود دور نهایی مذاکرات باشد با مقامات در پایتخت‌ها مشورت و رایزنی کنند.»

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا، نیز در مصاحبه با شبکه آمریکایی فاکس نیوز گفت: «همچنان فاصله زیادی وجود دارد که طرف‌ها درباره مسائل اصلی در مذاکرات هسته‌ای ایران، باید آن را طی کنند. هم اکنون در وین درباره این موضوع مذاکره می‌شود که چه تحریم‌هایی از ایران لغو خواهد شد.»

وی با مطرح کردن اظهارات بی اساس درباره تلاش ایرانی‌ها برای دستیابی به سلاح هسته‌ای مدعی شد: استراتژی دولت ترامپ (رئیس جمهور پیشین آمریکا) ایران را به سلاح‌های هسته‌ای نزدیک کرد و منطقه را بی ثبات کرد.