تهران - افلاکیون: وزارت خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور از همتای ایرانی خود خواسته که هرچه سریع‌تر مذاکرات وین برای احیای برجام از سرگرفته شود.
پاریس خواستار ازسرگیری فوری مذاکرات وین شد
پاریس خواستار ازسرگیری فوری مذاکرات وین شد

تهران – افلاکیون: وزارت خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور از همتای ایرانی خود خواسته که هرچه سریع‌تر مذاکرات وین برای احیای برجام از سرگرفته شود.

وزارت امور خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای در پی گفت‌وگوی تلفنی بین «ژان ایو لودریان» و «حسین امیرعبداللهیان» وزرای خارجه فرانسه و جمهوری اسلامی ایران، خواستار بازگشت هرچه سریع‌تر ایران به مذاکرات درباره برجام شد.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ خود در خصوص محتوای گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه فرانسه و جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: «وزیر (لودریان)، بر اهمیت و فوریت احیای فوری مذاکرات (برجام) که از ماه ژوئن از طرف ایران متوقف شده است، تأکید کرد».

طبق این گزارش، لودریان همچنین در تماس تلفنی با امیرعبداللهیان در خصوص گام‌های برجامی ایران در جهت کاهش تعهدات به واسطه بدعهدی طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان، ابراز نگرانی کرد.

امیرعبداللهیان روز دوشنبه هفته جاری در خصوص احتمال از سرگیری مذاکرات وین برای احیای برجام گفت که احتمال می‌رود ظرف دو سه ماه آینده این مذاکرات از سرگرفته شود.

از طرف دیگر، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آلمان نیز روز گذشته (چهارشنبه) در یک کنفرانس خبری گفت که آلمان فشارها به تهران را برای ترغیب این کشور به ازسرگیری هرچه سریع‌تر مذاکرات وین افزایش داده است.

وی در این خصوص گفت: «ما آماده‌ این کار (برگزاری مذاکرات وین) هستیم اما پنجره زمانی به طور نامحدود باز نخواهد بود».

پیش از این وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص گفت‌وگوی تلفنی لودریان و امیرعبداللهیان گزارش کرده بود که وزیر خارجه ایران از همتای فرانسوی خود خواسته تا آمریکا و اروپا به تعهدات برجامی‌ خود بازگردند.

وزیر امور خارجه ایران در این خصوص به لودریان تأکید کرد: هیأت حاکمه آمریکا به واسطه خروج غیرقانونی از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه مردم بزرگ ایران و طرف‌های اروپایی به دلیل بی عملی شان، مسئول بروز شرایط فعلی هستند و بایستی به اجرای کامل تعهدات برجامی شان بازگردند و بر این اساس جمهوری اسلامی ایران در مذاکراتی که نتایج ملموسی را در تامین حقوق و منافع مردم ایران در بر داشته باشد، حضور خواهد یافت.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و فرانسه همچنین در مورد تحولات افغانستان گفت‌وگو کرده و بر ضرورت همکاری برای ترغیب تمامی طرف‌ها به تشکیل دولت فراگیر، به منظور تضمین ثبات و امنیت در این کشور و منطقه تأکید کردند.

وزیر خارجه فرانسه در حالی از ایران خواسته به تعهدات برجامی بازگردد که مریکا و طرف‌های غربی توافق برجام همچنان در حال نقض تعهداتشان در این توافق هستند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که تا کنون شش دور مذاکرات غیرمستقیم در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام با ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.