وقایع‌نگاری یک خیانت‌تاریخی
وقایع‌نگاری یک خیانت‌تاریخی
این درام دوره تاریخی را گیورگی دجولگروف کارگردانی می‌کند. منتقدان سینمایی بلغارستان می‌گویند این فیلمساز علاقه وافری به تاریخ کشورش دارد و می‌گویند فیلم‌های سینمایی باید به رمزگشایی از تاریخ گذشته بلغارستان پرداخته و تماشاگران را با فرازونشیب‌های این تاریخ آشنا کنند.
بلغار‌ها از گذشته خودرمزگشایی کردند

داستان وقایع نگاری یک خیانت به مبارزات بنکووسکی علیه سلطه عثمانی بر کشور بلغارستان می‌پردازد. دجولگروف در رابطه با کار تازه‌اش می‌گوید: «عمیقا دوستدار کتاب تاریخی و خواندنی زاهاری استویانوف درباره بنکووسکی هستم و احساس می‌کنم او در کتاب خود تمام حرف‌ها را زده و چیزی برای بازگو کردن دوباره باقی نگذاشته است. از کتاب او دو بخش مهم را انتخاب کردم که در فیلم در معرض دید تماشاگران علاقه‌مند قرار می‌گیرد: یکی ترور بنکووسکی در سال۱۸۷۶ و دومی ملاقات با او یکی از همکاران خائنش به نام گراندپا والیو. برعکس نام فیلم، مضمون آن در رابطه با بخشش و گذشت است.»
درفکرپخش جهانی
کار فیلمبرداری وقایع نگاری یک خیانت طی ۲۱روز انجام شد و شهر تاریخی کوپریوشتیتسا مکان اصلی فیلمبرداری آن بوده است. سازندگان فیلم امیدوارند پخش جهانی آن کمک کند تا این شهر به‌صورت یک جاذبه تاریخی و توریستی برای مردم کشور‌های منطقه درآید.
تلویزیون ملی بلغارستان سرمایه‌گذار اصلی وقایع نگاری یک جنایت است که مبلغی حدود ۴۰۰هزار دلار صرف تولید آن کرده و قرار است در کنار نسخه سینمایی، یک مینی سریال چهار قسمتی هم از این فیلم تدوین شده و شش ماه بعد از اکران عمومی نسخه سینمایی از تلویزیون ملی کشور پخش شود.
منتقدان سینمایی که دجولگروف را یکی از فیلمسازان نوجوی بلغارستان معرفی می‌کنند، عقیده دارند مهم‌ترین اثر تاریخی او تا به امروز تریلوژی «وزن برای وزن» اوست که سال۱۹۸۱ تولید و به نمایش عمومی درآمد. بسیاری از اهل فن در این کشور اروپای شرقی از این سه گانه به‌عنوان بزرگ‌ترین فیلم‌هایی اسم می‌برند که در کل تاریخ سینمای کشور تولید شده است. آن‌ها امیدوارند وقایع نگاری یک خیانت بتواند موفقیت کلان انتقادی و مالی این تریلوژی را تکرار کند. / ورایتی

روزنامه جام جم