تهران - افلاکیون: یک هیأت بلندپایه از وزاری دولت پیشبرد امور لبنان، امروز برای نخستین بار از سال 2011 تاکنون، به سوریه سفر کرد و وزیر خارجه این کشور به استقبال هیأت مذکور آمد.
ورود یک هیأت بلندپایه لبنانی به سوریه پس از گذشت ۱۰ سال
ورود یک هیأت بلندپایه لبنانی به سوریه پس از گذشت ۱۰ سال

تهران – افلاکیون: یک هیأت بلندپایه از وزاری دولت پیشبرد امور لبنان، امروز برای نخستین بار از سال ۲۰۱۱ تاکنون، به سوریه سفر کرد و وزیر خارجه این کشور به استقبال هیأت مذکور آمد.

به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک هیأت از وزرای لبنانی، امروز (شنبه، ۴ سپتامبر)، برای نخستین بار طی ده سال اخیر، به سوریه سفر کرد تا به منظور کاهش بحران برق در لبنان، زمینه را برای تدوین طرحی به منظور انتقال برق از اردن به لبنان از طریق سوریه فراهم سازد.

به نوشته پایگاه خبری «عربی ۲۱»، این هیأت، شامل «زینه عکر» معاون نخست‌وزیر پیشبرد امور، وزیر دفاع و خارجه، «غازی وزنی» وزیر دارایی، «ریمون غجر» وزیر انرژی و «عباس ابراهیم» مدیر کل دستگاه امنیت عمومی است.

پایگاه خبری «النشره»، با انتشار خبر ورود این هیأت لبنانی به سوریه نوشت که «فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه در نطقه مرزی جدید «یابوس» به استقبال این هیأت آمد و تاکید کرد که سوریه در این دیدار کاملا مثبت عمل می‌کند و از هر ابتکاری استقبال می‌کند و مانعی بر سر راه هرگونه توافقی که به در خدمت لبنان باشد، نخواهد بود.

از آغاز جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱، مقامات لبنانی از سفر رسمی به سوریه اجتناب می‌ورزیدند و دلیل آن را سیاست بیروت در دور نگه داشتن خود از درگیری‌های منطقه‌ای اعلام می‌کردند. هرچند که به اعتقاد تحلیلگران و ناظران سیاسی، دلیل اصلی این امر، فشارهای آمریکا و تبعیت بیروت از سیاست واشنگتن مبنی بر در انزوا نگه داشتن دمشق بود. این در حالی بود که حزب‌الله لبنان هرگز دست از حمایت دمشق بر نداشت.

تا این‌که فروپاشی مالی که از سال ۲۰۱۹ در لبنان آغاز شده بود، ماه گذشته به دلیل کمبود سوخت که کشور را فلج کرده بود و خدمات ضروری از جمله بیمارستان ها را مجبور به تعطیلی یا کاهش فعالیت کرد، به مرحله بحران شدید رسید.

یک مقام مسئول لبنانی می‌گوید که هیأت لبنانی که امروز به دمشق می‌رود، قرار است درباره طرحی که بر اساس آن مقادیری گاز مصر در اختیار اردن قرار می گیرد و این کشور را قادر می سازد تا مقادیر بیشتری برق تولید کند و در شبکه اتصال اردن و لبنان از طریق سوریه قرار دهد، رایزنی کند.

زینه عکر که پست وزارت خارجه را نیز در دولت پیشبرد امور لبنان بر عهده دارد به رویترز گفت: «ما امیدواریم که این پروژه به سرعت اجرا شود زیرا لبنانی‌ها در این شرایط سخت، به آن نیاز دارند».

لبنان در حال دست و پنجه نرم کردن با یک بحران اقتصادی عمیق است که بانک جهانی آن را یکی از شدیدترین بحران‌ها از اواسط قرن نوزدهم دانسته است.

اوضاع در لبنان به فلج شدن نهادهای نظامی و سایر دستگاه‌های امنیتی این کشور منجر شده است. بیش از یک سال است که لبنان فاقد دولتی بادوام است، گرچه سه فرد متفاوت تا کنون برای اداره امور نخست‌وزیری را در دست گرفته‌اند.

بیش از ۷۰ درصد از جمعیت لبنان به زیر خط فقر سقوط کرده‌اند و ارز ملی این کشور بیش از ۹۰ درصد از ارزش خودش را از دست داده است.

بحران سوخت، یکی از نمودهای فلج اقتصادی لبنان است. به‌رغم اقداماتی که در این کشور برای مقابله با احتکار و قاچاق سوخت و کم کردن از برخی درگیری‌ها در ایستگاه‌های توزیع سوخت انجام شده، این تنش‌ها در جایگاه‌های سوخت هنوز ادامه دارد.

در پی ادامه این وضعیت، و بر خلاف درخواست چندین باره دبیر کل حزب‌الله لبنان از دولت برای حل بحران، سید حسن نصرالله تأکید کرده بود که اگر حکومت اقدامی نکند، حزب‌الله از ایران سوخت می‌خرد تا از رنج مردم بکاهد.

در ۱۹ آگوست گذشته، حزب‌الله لبنان با اعلام خرید سوخت و اعلام خبر حرکت کشتی‌های حامل سوخت از ایران به سمت لبنان، درباره هرگونه تعرض به آنها شدیدا به آمریکا و رژیم صهیونیستی هشدار داد.

پس از این ابتکار حزب‌الله در خرید سوخت از ایران ، به نظر می‌رسد که سفیر آمریکا در بیروت به صرافت افتاد که هر طور شده برای انتقال سوخت و برق به لبنان کاری کند به همین دلیل گزینه گرفتن کمک از طریق سوریه بر روی میز آمد.در همین راستا، یک هیأت از کنگره آمریکا هفته پیش به لبنان سفر کرد و واشنگتن از طریق آن اعلام کرد که می‌تواند نقش مهمی در کمک به دولت جدید لبنان برای خروج از بحرانهایش ایفا کند و برای حل بحران سوخت نیز تلاش خواهد کرد و نیازی به اعتماد و تکیه به سوخت ایران نیست. (جزئیات بیشتر)

اما مشکل اصلی، تحریم‌های آمریکا علیه سوریه است که عامل اصلی پیچیده شدن هرگونه تلاش برای کمک به لبنان از طریق نظام سوریه است، موضوعی که سناتورهای آمریکایی در سفر اخیر به لبنان آن را مورد بررسی قرار دادند. سناتور «کریس وان هولن» نیز در بیروت با تأکید بر این‌که «پیچیدگی، همانطور که می‌دانید حمل و نقل از طریق سوریه است»، افزود: «ما به دنبال راه هایی برای حل این مسأله با وجود قانون [تحریمی] سزار هستیم».