واکنش ایران به توافق اتمام جنگ در قره باغ
واکنش ایران به توافق اتمام جنگ در قره باغ
بیانیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص توافق نامه جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان و فدراسیون روسیه منتشر شد.

به گزارش افلاکیون، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص توافق نامه جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان و فدراسیون روسیه بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش تسنیم، متن بیانیه وزارت امور خارجه ایران بدین شرح است:

جمهوری اسلامی ایران از توافق نامه میان جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان و فدراسیون روسیه که منجر به آتش بس و توقف مخاصمات گردید استقبال کرده و امیدوار است این توافق که اصول آن در طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران نیز آمده بود، به ترتیبات نهایی برای استقرار صلح پایدار در منطقه قفقاز منجر شود به گونه‌ای که دربرگیرنده آرامش و سعادت برای مردم در تمامی کشور‌های منطقه و رافع نگرانی‌های موجود باشد.

جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، عدم تغییر در مرز‌های رسمی بین المللی، آزادی مناطق اشغالی، بازگشت آوارگان، احترام به امنیت و حقوق اقلیت‌ها و همچنین خروج تمامی نیرو‌های تکفیری و جنگجویان خارجی از منطقه تاکید داشته و بار دیگر آمادگی خود را برای کمک به تحقق صلح و امنیت پایدار در منطقه و مشارکت در ابتکارات منطقه‌ای اعلام می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران همچنین آمادگی خود را برای کمک به استقرار نیرو‌های حافظ صلح فدراسیون روسیه در امتداد خطوط تماس بر اساس بند‌های ۳و ۴ توافق آتش بس اعلام می‌نماید