صندوق‌های بازنشستگی و موقوفه‌های مالی اروپا و آمریکا درحال پیوستن به جمع صندوق گری‌اسکیل هستند و روز به روز بر حجم سرمایه‌گذاری‌های خود بر روی بیت کوین اضافه می‌کنند.

به گزارش افلاکیون، مهرداد حاجی زاده فلاح، مدرس دانشگاه در حوزه علوم بانکی به نقل ازcointelegraph نوشت: (Michael Sonnenshein) آقای مایکل سوننشاین، مدیر شرکت سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل (Grayscale) اظهار کرد شاهد ورود بیش از گذشته صندوق‌های بازنشستگی(در آمریکا و اروپا) به بازار بیت کوین هستیم و این مسئله به رشد گسترده صندوق های سرمایه‌گذاری می‌انجامد.

سوننشاین در روز پنج‌شنبه هفته گذشته در مصاحبه‌ای با خبرگزاری بلومبرگ گفت:صندوق‌های بازنشستگی و موقوفه‌های مالی با سرعتی بالا در حال پیوستن به خانواده صندوق‌های گری‌اسکیل هستند. سوننشاین اضافه کرد:
در صندوق گری‌اسکیل نه‌تنها شاهد حضور و مشارکت فعال صندوق‌های تامینی در حوزه سرمایه‌گذاری در بیت کوین بودیم، بلکه به‌تازگی مشاهده میکنیم موجی از دیگر نهادهای سرمایه‌گذاری از جمله صندوق‌های بازنشستگی و موقوفه‌های مالی نیز درحال پیوستن به جمع ما هستند و روز به روز بر حجم سرمایه‌گذاری‌های خود اضافه می‌کنند.

زمان زیادی است که شرکت گری‌اسکیل با اقدامات خود در خریداری و نگهداری تجمعی بیت کوین به مرکز کانون توجه رسانه‌ها تبدیل شده است. طوری که این شرکت سرمایه‌گذاری حداقل ۳ درصد از کل بیت کوین‌های در گردش را در اختیار خود دارد. البته این صندوق همگام با حضور روزافزون سرمایه‌گذاران نهادی در بازار بیت کوین، دست به اتخاذ موقعیت‌های معاملاتی خرید بزرگ‌تری در بازار پادشاه ارزهای دیجیتال و دیگر دارایی‌های دیجیتال زده است.
داده‌ها نشان دهنده این است که مجموع دارایی‌های تحت مدیریت گری‌اسکیل در حال حاضر تقریباً برابر با ۲۷ میلیارد دلار است که در ۱۰ محصول مالی متفاوت به سرمایه‌گذاران عرضه شده است. پرطرفدارترین محصول این شرکت صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین گری اسکیل است که درمجموع ۲۳ میلیارد دلار از حجم دارایی تحت مدیریت شرکت را به خود اختصاص داده است. نزدیک به ۳۳۹ میلیون دلار از سرمایه‌های این صندوق را در اختیار صندوق دیجیتال لارج کپ فاند (Digital Large Cap Fund) قرار داده است.

صندوق‌های بازنشستگی از دیگر خریداران نهادی‌هستند که در سال ۲۰۲۰ به بازار بیت کوین پیوسته‌اند. بر اساس نتایج نظرسنجی انجام‌شده از طرف شرکت فیدلیتی اینوستمنتز (Fidelity Investments) در سال گذشته، ۳۶ درصد از مؤسسات مالی مستقر در ایالات متحده آمریکا و اروپا اذعان داشته‌اند که در ارزهای دیجیتال یا ابزارهای مالی مشتقه مبتنی بر آنها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. لازم به ذکر است که بیش از یک‌چهارم از این نهادها مدعی اند؛ بیت کوین در سبد سرمایه‌گذاری خود دارند و ۱۱ درصد از آنها هم اعلام کرده‌اند که اتر در سبد خود دارند.

آن‌طور که مدیران گری‌اسکیل بیان می‌کنند، جریان ورود سرمایه‌گذاران نهادی به بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین همچنان با قدرت ادامه می‌یابد و در این میان، صندوق‌های بازنشستگی و موقوفه‌های مالی از جمله تازه‌ترین نهادهایی هستند که به جریان عظیم سرمایه‌گذاری در بیت کوین پیوسته‌اند.

ضمنا رویکرد تهاجمی گری‌اسکیل برای خریداری و انباشت بیت کوین می‌تواند به افزایش سریع‌تر بهای این ارز دیجیتال دامن زند. هرچه این صندوق سرمایه‌گذاری و دیگر نهادها اقدام به خریداری بیت کوین می‌کنند، تعداد بیشتری از این ارز دیجیتال از چرخه معاملات بازار کنار می‌رود و به کمیابی بیشتر و دسترسی دشوارتر به آن باعث می‌شود که به نوبه خود افزایش قیمت بیت کوین را شاهد باشیم. سوننشاین می‌گوید:

بیت کوین دارایی کمیابی است و وقتی با سازوکارهایی از گردونه معاملات بازار حذف می‌شود، کمیابی آن نیز تشدید و دسترسی به آن بسیار دشوارتر می‌شود.