محمد جواد ظریف در گفت‌وگویی با سایت انتخاب به نقش علی لاریجانی در مذاکرات با چین اشاره کرده است. به گفته وزیر خارجه لاریجانی نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در رابطه با چین است.

به گزارش افلاکیون، وزیر خارجه از نقش لاریجانی در رابطه با تنظیم توافق ۲۵ ساله با چین گفت: «ما درخواست کردیم که دکتر لاریجانی به عنوان نماینده ویژه جمهوری اسلامی در مورد چین، به این کشور سفر کنند و با رئیس جمهور چین در فضای کاری ملاقات کنند. این کار هم انجام شد. بعد از آن هم، ایشان نظارت دارند.»

ظریف گفت: “ایشان نماینده کشور هستند. در سفری که به چین داشتند، پیام مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری را برای آقای شی جین پینگ بردند. لذا نمایندگی ایشان، نمایندگی کشور است، ولی وزارت خارجه مسئول روابط با چین است و با ایشان همکاری بسیاری نزدیکی داریم.”

وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که آیا حضور لاریجانی در مذاکرات با چین “دوگانگی” ایجاد نمی کند اظهار کرد: «ایشان دفتری در یکی از ساختمان های وزارت خارجه دارند و میزان همکاری ما با ایشان در این حد است که ایشان در ساختمان متعلق به وزارت خارجه این موضوع را دنبال می کنند و ما هم بسیار خوشحالیم که در خدمت ایشان هستیم.»

ظریف همچنین درباره اخرین تحولات قرارداد ۲۵ ساله با چین گفت: «در سفری که به چین داشتم، بحث های نهایی در این زمینه شد. چینی ها در حال بررسی متن آخری هستند که به آنها ارائه دادیم، متنی که باتوجه به دیدگاه های داخل کشور و حتی نظرات افکار عمومی که از مردم شنیدیم، تنظیم شد.»