تهاجم اخیر رژیم صهیونیستی علیه غزه سبب ویران شدن ساختمان‌ها، زیرساخت‌ها و از بین رفتن اکثر مزارع در این منطقه شده است.
نابودی بسیاری از مزارع غزه بر اثر حملات هوایی اخیر تل آویو
نابودی بسیاری از مزارع غزه بر اثر حملات هوایی اخیر تل آویو

به گزارش افلاکیون،  شبکه تلویزیونی تی آر تی در گزارشی به تهاجم وحشیانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه و هدف قرار دادن غیرنظامیان و زمین‌های کشاورزی پرداخت.

این شبکه گزارش داد: تهاجم اخیر رژیم صهیونیستی علیه غزه سبب ویران شدن ساختمان‌ها و آسیب رسیدن به زیرساخت‌های شهری شد. این حملات همچنین سبب از بین رفتن اکثر مزارع در این منطقه شد. بر اساس گزارش منتشر شده توسط وزارت کشاورزی، بمباران ۱۲ روزه رژیم صهیونیستی علیه غزه سبب از بین رفتن بیش از ۱۸ هزار هکتار زمین زراعی و بیشتر زیرساخت‌های کشاورزی در غزه شده است.

مدیر بخش شمالی غزه در وزارت کشاورزی فلسطین گفت: “ما درباره تأسیساتی صحبت می‌کنیم که در روند تولید محصول نقش دارند. این تأسیسات به شدت آسیب دیده اند. آن‌ها انبار کودها، دانه‌ها و مواد ضد آفت را از بین برده اند. ”

مسئولان در غزه مواد خوراکی را وارد می‌کنند، اما کشاورزی محلی یک منبع مهم برای تهیه مواد غذایی مقرون به صرفه محسوب می‌شود. حدود ۶۵ هزار خانوار در غزه برای تأمین معیشت خود به کشاورزی متکی هستند.

کشاورزان در اینجا با یک فاجعه مواجه شده اند. شمار زیادی از افراد چند نسل است که در این زمین‌ها فعالیت دارند و این کار تنها منبع درآمد آن‌ها محسوب می‌شود. اما در حال حاضر، بیشتر این زمین‌ها دیگر برای کشاورزی مناسب نیستند. آن‌ها با یک چشم انداز دشوار -اگر نگوییم غیر ممکن- در زمینه بهبود شرایط مواجهند.

این ویرانی‌ها تنها در بخش اقتصادی نبوده است. به نظر می‌رسد میراثی از مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان به جا مانده است.

وی افزود: ویرانی‌های اقتصادی گسترده‌ای به بار آمده است. همچنین محیط زیست ویران شده است. یک فاجعه زیست محیطی ایجاد شده است. این روند بر محیط زیست و آب‌های زیرزمینی در نوار غزه تأثیر گذاشته است و این روند همچنان در آینده ادامه خواهد داشت.

گاز‌ها و ذرات مضر در هوا منتشر شده اند و احتمال آلودگی آب‌های زیرزمینی با مواد شیمیایی خطرناک وجود دارد که خطراتی را برای غیر نظامیان در پی خواهد داشت.

دکتر احمد هلیس، کارشناس مسائل محیط زیست گفت: “این جنگ اخیر با بمب و راکت و ذرات سنگین و مواد مختلف مانند تنگستن، کوبالت، نیکل و کادمیوم همراه بود. این مواد بر زمین‌های کشاورزی که در روند تولید مواد غذایی برای ساکنان غزه سهیم اند، فرود آمدند. این موشک‌ها که دمای بسیار بالایی دارند زمین را سوزانده اند تا جایی که دیگر برای کشاورزی مناسب نیستند. ”

جان به در بردن از حملات اخیر رژیم صهیونیستی تازه اول مشکلات است. ساکنان غزه اکنون باید با میراث ویرانی‌ها و خرابه‌ها دست و پنجه نرم کنند که همچنان بر زندگی و سلامتی شان تأثیر خواهد گذاشت.

انتهای پیام/