موکب‌ها فقط تا ظهر اربعین پذیرای زائران هستند
موکب‌ها فقط تا ظهر اربعین پذیرای زائران هستند
طبق رسم عراق، موکب‌های اربعینی فقط تا ظهر روز شنبه 26 شهریور، همزمان با اربعین حسینی پذیرای زائران هستند و این زمان، تمدید نمی‌شود.

به گزارش افلاکیون ، در حالی که بعضی از زائران گمان می‌کنند بساط موکب‌های عراقی تا پایان ماه صفر یا لااقل یک هفته بعد از اربعین، همچنان در کربلا، نجف و مسیر مشایه برقرار است، اما طبق رسم عراق، موکب‌های اربعینی فقط تا ظهر روز شنبه ۲۶ شهریور، همزمان با اربعین  حسینی پذیرای زائران هستند و این زمان، تمدید نمی‌شود.

همچنین صحن‌هایی که برای بیتوته و استراحت زائران اربعین در حرم‌های این دو شهر مقدس پیش‌بینی شده، یک یا دو روز بعد از اربعین، وضع عادی به خود می‌گیرند و امکان استراحت در آن‌ها مهیا نیست. صحن حضرت زهرا سلام‌الله علیها در نجف اشرف و صحن عقیله در کربلای معلی نیز بلافاصله بعد از اربعین، به حالت عادی بازمی‌گردند و زائران نمی‌توانند از این دو فضای بزرگ برای استراحت شبانه و بیتوته استفاده کنند.


استراحت زائران در صحن حضرت زهرا سلام‌الله علیها

بر اساس این گزارش، مسئولان ایرانی و عراقی، مکرراً در پیام‌ها و بیانیه‌های خود از زائران خواسته‌اند مدت حضور خود در شهرهای مقدس را به حداقل برسانند و برنامه بازگشت خود را مدیریت کنند تا به موج سنگین برگشت به کشور برنخورند.

آن‌ها از زوار اباعبدالله علیه‌السلام خواسته‌اند بلافاصله بعد از رسیدن به کربلا، این شهر را ترک کنند تا فرصت زیارت برای سایر زائران نیز فراهم شود.

منبع : فارس