محسن مهرعلیزاده سال ۸۴ نامزد اصلاح طلبان شد و در آن مقطع هم هیچکدام از احزاب اصلاح طلب، از او حمایت نکرده بودند و بعد از سال ۸۴، رابطه خوبی بین مهرعلیزاده و احزاب اصلاح طلب برقرار نشد.
موضع انتخاباتی اصلاح‌طلبان تغییر می‌کند؟
موضع انتخاباتی اصلاح‌طلبان تغییر می‌کند؟

به گزارش افلاکیون، با وجود اینکه جبهه اصلاحات ایران پس از ردصلاحیت نامزدهای مهم اصلاح طلب اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری نامزدی ندارد، اما پس از گذشت چند روز تلاش های برای متقاعد کردن اصلاح طلبان برای حمایت از یک نامزد در جریان است.

به گزارش فرارو، امروز محسن مهرعلیزاده کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری طی نامه‌ای از رئیس جبهه اصلاحات درخواست کرد تا با حضور در این جبهه سیاسی، برنامه‌های خود را به سمع اعضای آن برساند.

این نامه  خطاب به بهزاد نبوی رییس نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان نوشته شده است.

مهرعلیزاده در این نامه نوشت: “استدعا دارد فرصتی را جهت حضور و ارائه برنامه‌های اینجانب در جلسه مجمع عمومی آن جبهه محترم تعیین فرمایید.”

محسن مهرعلیزاده سال ۸۴ نامزد اصلاح طلبان شد و در آن مقطع هم هیچکدام از احزاب اصلاح طلب، از او حمایت نکرده بودند و بعد از سال ۸۴، رابطه خوبی بین مهرعلیزاده و احزاب اصلاح طلب برقرار نشد.

نامه این نامزد انتخابات در حالی نوشته شده است که پیشتر جبهه اصلاحات در بیانیه ای ضمن انتقاد از ردصلاحیت‌ نامزدهای اصلاح طلب اعلام کرده بود نامزدی در انتخابات ندارد.

در بیانیه جبهه اصلاحات آمده بود: “فرآیندی که در جریان رسیدگی به صلاحیت ها اتفاق افتاد، ضربه‌ شدیدی بر اعتماد و امید مردم برای اصلاح امور از طریق انتخابات و صندوق رای زد. شورای نگهبان در اقدامی از پیش زمینه سازی شده نمایندگان همه جریان‌های سیاسی مختلف کشور را به غیر از یک جریان مشخص حذف کرد.”

با این حال زمزمه های حمایت برخی گروه های جبهه اصلاحات از مهرعلیزاده و یا عبدالناصر همتی مطرح است. گفته می شود حزب ندای ایرانیان از همتی حمایت می کند. هر چند که تاکنون این حزب به صورت رسمی این موضوع را مطرح نکرده است.

سعید نورمحمدی از اعضای ندای ایرانیان در این رابطه گفت: “اصلاح طلبان در فضایی احساسی قرار دارند و طی روزهای آینده با خروج از این فضا تصمیماتی را نسبت به حمایت از دو کاندیدای معتدلی که در انتخابات حضور دارند اتخاذ خواهند کرد. با توجه به مخالفت‌های جدی اصلاح طلبان با مهرعلیزاده، همتی شانس بیشتری برای حمایت شدن از سوی این جناح دارد.”

از طرف دیگر برخی اعضای حزب کارگزاران نیز بحث حمایت از همتی را پیش کشیده اند.

سیدمحمود علیزاده طباطبایی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، درخصوص کاندیداتوری مهرعلیزاده و همتی گفت: “آخرین صحبتی که در بیانیه نهاد اجماع‌ساز منتشر شد این بود که اذعان کردند ما کاندیدا نداریم، ولی حزب کارگزاران اصرار دارد همتی به‌عنوان کاندیدای اصلاح‌طلبان موردقبول مجمع اصلاح‌طلبان قرار گیرد. البته مجمع اصلاح‌طلبان هنوز نظر قطعی نداده است، ولی موضوع قرار است در آنجا مطرح شود.”

او افزود: “بحث ما این بود که همتی به نهاد اصلاح‌طلبان بسیار نزدیک‌تر است، همان‌طور که سال ۹۲ اصلاح‌طلبان روی روحانی اجماع کرده و موفقیت به‌دست آوردند، اکنون همتی شخصیتی است که هم تجربه مسئولیت سیاسی و هم تجربه بانک و دکتری اقتصاد دارد و درعین حال فرد توانمندی است. از این‌رو تلاش کارگزاران این است که به اصلاح‌طلبان بقبولانند از همتی حمایت کنند.”

با این حال حسین مرعشی سخنگوی کارگزاران در این باره گفت: “حزب کارگزاران همواره اعلام کرده است که در چارچوب جبهه اصلاحات فعالیت می‌کند و هر اقدامی که داشته باشیم، درون این جبهه تصمیم‌گیری خواهد شد.”

او افزود: «البته حزب کارگزاران پیشنهادهایی برای مسیر پیش‌رو دارد که آن‌ها را در زمان مناسب به جبهه اصلاحات تقدیم خواهیم کرد. اما اکنون از منظر عنصر زمانی امکان رسانه‌ای شدن آن‌ها نیست.»

به این ترتیب به نظر می رسد تلاش ها برای متقاعد کردن حمایت اصلاح طلبان از یکی از نامزدها افزایش یافته است.

در دو روز اخیر شانس همتی برای اینکه مورد حمایت نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان قرار گیرد بیشتر شده  و حمایت‌هایی از او  از سوی بدنه اصلاح طلبان در شبکه های اجتماعی در حال شکل گیری است.

همتی هم اخیرا گفته که تلاش می کند با سید محمد خاتمی درباره حمایت اصلاح طلبان از او گفت و گو کند.

با افزایش اقبال به همتی برخی رسانه‌ها می‌گویند احتمالا مهرعلیزاده سرنوشتی شبیه به عارف در انتخابات سال ۹۲ پیدا می کند.

احتمالا نامه امروز او به بهزاد نبوی نیز در همین راستا قابل تفسیر باشد.

محمدعلی ابطحی، چهره سیاسی اصلاح‌طلب درباره اظهارات عبدالناصر همتی از کاندیدا‌های ریاست جمهوری مبنی بر گفتگو با خاتمی و تلاشش برای رایزنی با اصلاح طلبان برای حمایت از وی گفت: “طبیعتا آقای همتی جزو کاندیدا‌های پیشنهادی احزاب اصلاح طلب به جبهه اصلاحات ایران که مجموعه آن کاندیدا‌ها هم ردصلاحیت شدند نبوده‌اند، اما در شرایط فعلی به این دلیل که اصلاح‌طلبان مشارکت غیرفعال خواهند داشت طبیعی است که هر کسی ممکن است به بخش‌هایی از آن‌هایی که می‌خواهند در انتخابات شرکت کنند و رأی بدهند نزدیک شوند؛ از این رو آقای همتی هم یکی از آن‌ها است.”

او در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دارد کارگزاران از آقای همتی حمایت کند یا خیر؟ افزود: “در این باره نمی‌توان اظهارنظر دقیقی ارائه داد، اما به هر حال از نگاه بنده، آقای همتی نیروی قابل توجهی است به ویژه که نمی‌دانم الان در کارگزاران حضور دارند یا خیر، قبلا همتی از اعضای شورای مرکزی کارگزاران بودند.”