مشاور هاشمی گفت: دستیابی به اجماع میان اصلاح طلبان سخت است.
مقایسه هاشمی رفسنجانی با غلامرضا تختی!
مقایسه هاشمی رفسنجانی با غلامرضا تختی!

به گزارش افلاکیون، غلامعلی رجایی درباره احتمال نامزدی برخی شخصیت‌های اصلاح‌طلب و آخرین تحولات جبهه اصلاحات، گفت: تا جایی که اطلاع دارم جبهه اصلاحات ایران هنوز به مصداق [برای انتخاب نامزد اجماعی]  نرسیده‌ است. البته خبرهایی وجود دارد که نشان می‌دهد مثلا محمدرضا عارف برای انتخابات ریاست‌جمهوری ستاد مرکزی و استان‌های خود را تشکیل داده و بحث مسعود پزشکیان هم تا حدودی مطرح است.

مشاور رسانه‌ای شهردار تهران، درباره گزینه‌ اجماعی که بتواند کفه را به نفع اصلاحات تغییر دهد، گفت: اگر از ایده‌های رویایی عبور کنیم به نظر من دیر شده و اصلاح‌طلبان باید گزینه خود را مشخص و در چانه‌زنی با حاکمیت آن را نهایی کنند.

رجایی درباره فرایند تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری که قرار است از خرداد آغاز شود، گفت: این شیوه تبلیغات یک ماه مانده به برگزاری انتخابات از نظر من اشتباه است. اقتضای ایران پهناور و با جمعیتی نزدیک به ۹۰ میلیون نفر این نیست که برای انتخابات مهمی چون ریاست جمهوری زمان یک ماهه برای تبلیغات در نظر گرفته شود که نهایتا به چند مناظره فینال‌گونه اکتفا شود. اگرچه برخی داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری تبلیغات غیررسمی خود را آغاز کرده‌اند.

رجایی در گفتگو با ایرنا نظرسنجی‌های قبل از انتخابات را غیرمستند توصیف کرد و گفت: حسن روحانی در انتخابات سال ۹۲ در نظرسنجی‌ها پنجم شد اما رای نخست را از آن خود کرد. به هر حال اردوگاه اصولگرایان «پرگزینه» است و این شرایط ممکن است اختلافات را میان آنها بیشتر کند.

مشاور رسانه‌ای شهردار تهران پیش‌بینی کرد که آیت الله رئیسی با تفاوت زیادی از سایر گزینه‌های اصولگرا با گزینه نخست اصلاح‌طلبان که گزینه اصلی و حداکثری آنها نخواهد بود، رقابت خواهد کرد.

رجایی درباره احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از نامزد غیراصلاح‌طلب در شرایط خاص، گفت: تا جایی که اطلاع دارم جبهه اصلاحات ایران  به سمت حمایت از گزینه‌ غیراصلاح‌طلب نمی‌رود. اصلاح‌طلبان چند طیف هستند برخی از نامزدی شخصیت‌هایی چون علی لاریجانی حمایت می‌کنند. لاریجانی هم از جمله افراد پخته و مطرح در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری است و در حال بررسی شرایط برای مطرح کردن خود است.  

مشاور هاشمی با منتفی دانستن حمایت اصلاح‌طلبان از نامزد استیجاری و غیر اصلاح‌طلب، گفت: محسن رهامی و مسعود پزشکیان اعلام نامزدی کرده‌اند. شنیده شده محسن مهرعلیزاده و عباس آخوندی برای حضور در انتخابات آماده می‌شوند.

رجایی اضافه کرد: محمدرضا عارف و محسن هاشمی در حال سبک و سنگین کردن و سنجش شرایط هستند. نشانه‌ آشکاری از سوی اسحاق جهانگیری دال بر ورود قطعی به انتخابات وجود ندارد ولی می‌تواند یکی از گزینه‌های جدی جریان اصلاحات باشد. برای محسن هاشمی بحث احراز صلاحیت و اجماع مهم است بنابراین بحث درباره او فعلا زود است.

این فعال اصلاح‌طلب، احراز صلاحیت را در شرایط فعلی مقدم بر اجماع دانست و  ادامه داد: نظر دیگری هم وجود دارد و آن اینکه روی یک گزینه اجماع انجام شود و بعد چانه‌زنی کنند. اگرچه اصلاح‌طلبان برای اجماع شرایط سختی در پیش دارند.

رجایی در پاسخ به پرسشی درباره اجماع اصلاح‌طلبان روی شخصیت جوان و شناخته نشده اما دارای سبد رای و مورد حمایت چهره‌های کاریزماتیک در دقیقه آخر، گفت: مثلا چه کسی؟ از آسمان که نمی‌توان داوطلب آورد! فکر نکنم اصلاح‌طلبان گزینه جوانی در آستین داشته باشند. به نظر من تمرکز روی بحث جوان‌گرایی و سپردن دولت به یک جوان بی‌تجربه، اشتباه استراتژیک است. رییس جمهوری باید پختگی لازم را داشته باشد و جهان را بشناسد.

این فعال سیاسی اضافه کرد: شانس اصلاح‌طلبان در این است که نخست گزینه اصلی آنها تایید شود و دیگر اینکه دولت بتواند در مذاکرات موفق شود و برجام را احیا و تحریم‌ها را لغو کند. در این صورت فکر می‌کنم اردوگاه اصولگرایی پیروزی راحتی نخواهد داشت و اصلاح‌طلبان می‌توانند از این موضوع به عنوان برگ برنده استفاده کنند.

رجایی، رقیب جدی دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا را قشر خاکستری جامعه عنوان کرد و گفت: این سازمان رای نقش تعیین کننده‌ای در هر انتخابات دارد و پذیرفتنی نیست وجاهت و مشروعیت در حد نرخ مشارکت در مجلس یازدهم کاهش یابد.

رجایی درباره خلا حضور هاشمی در این دوره از انتخابات گفت: جابجایی منزلت و جایگاه‌ها امکان ناپذیر است. کسی نمی‌تواند خلا مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی را پر کند؛ همچنانکه اگر کشتی‌گیری ظهور کند، حتی اگر بهتر و موفق‌تر از جهان‌پهلوان غلامرضا تختی باشد نمی‌تواند جایگاه او را در افکار جامعه بگیرد!