مسکو: باکو و ایروان بر پایبندی به آتش‌بس تأکید دارند
مسکو: باکو و ایروان بر پایبندی به آتش‌بس تأکید دارند
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که جمهوری آذربایجان و ارمنستان تعهد داده‌اند که به آتش‌بس در قره‌باغ کوهستانی پایبند باشند.

وزارت امور خارجه روسیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر اجرای توافق آتش‌‌بس تأکید دارند.

به گزارش الجزیره، وزارت‌خارجه روسیه شنبه‌شب بعد از گذشت نزدیک به ۱۲ ساعت از آتش‌بس اعلامی در منطقه قره‌باغ کوهستانی، در این بیانیه اعلام کرد: «وزیران خارجه آذربایجان و ارمنستان بر پایبندی کشورهایشان به اجرای توافق مسکو در باره توقف درگیری‌ها تأکید دارند».

وزرای خارجه روسیه، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان بامداد شنبه بعد از ساعت‌ها مذاکره و گفت‌وگو بر سر آتش‌بس در قره‌باغ به منظور اهداف انسانی، تبادل اسرا و جمع آوری اجساد کشته‌های دو طرف به توافق رسیدند با این حال مدت آتش‌بس مشخص نیست.

این توافق به ابتکار عمل و دعوت رئیس جمهور روسیه از وزیران خارجه دو طرف درگیر به مسکو حاصل شد و از ساعت ۱۲ به وقت مسکو (۱۲:۳۰ به وقت تهران) اجرایی شد. با این حال طرفین یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم کرده‌اند.

حکمت حاجی‌اف، معاون رئیس جمهور آذربایجان گفته که ارتش ارمنستان بعد از آغاز آتش‌بس با موشک‌های اسکاد شهر آغ‌دام را هدف قرار داده بود که پدافند جمهوری آذربایجان با این اهداف درگیر شده و موشک‌ها را ساقط کرده است.

دقایقی پیش نیز وزارت دفاع جمهوری آذربایجان مدعی شد که نیروهای ارمنستان شهر «ترتر» را در شرق قره‌باغ هدف قرار داده‌اند که ارتش جمهوری آذربایجان در پاسخ به این حملات، شهر «استپانا کرت» (خان‌کندی)، مرکز حکومت خودخوانده قره‌باغ کوهستانی را هدف قرار داده است.

وزارت دفاع ارمنستان هم در بیانیه‌ای طرف مقابل را به نقض آتش‌بس متهم کرد و هشدار داد که باکو مسئول کامل پیامدهای وضع فعلی است. این در حالی است که، وزارت دفاع ارمنستان سه ساعت پیش گفته بود به طور کلی نقض‌آتش بسی جز برخی «اقدامات تحریک آمیز» ارتش جمهوری آذربایجان وجود ندارد.