رنگ‌بندی دوباره شهرها این پرسش را مطرح می‌کند که آیا چنین وضعیتی در ماه مبارک رمضان، جلسات مذهبی را به سمت برگزاری آنلاین مجاب می‌کند؟
مراسمات ماه مبارک رمضان آنلاین برگزار می‌شود؟
مراسمات ماه مبارک رمضان آنلاین برگزار می‌شود؟

به گزارش افلاکیون، پس از روزهای سختی که در سال ۱۳۹۹ بر همگان گذشت، انتظار می‌رفت سال ۱۴۰۰، شرایط بهتری برای آحاد مردم فراهم شود، اما تغییر وضعیت شهرها به سطح قرمز با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا انتظارها را بر هم زد و حالا همان جریان سال قبل در حال تکرار است.

البته سال قبل از یک جهت متمایز بود که آن هم به خاطر اتفاق تازه، بسیاری از محافل را به سمت فضای آنلاین کشاند اما این تجربه هم هرچه جلوتر رفت با ساز و کارهای بیشتری پیگیری شد تا جایی که به یک طرح ملی در ماه محرم سال گذشته تبدیل شد.

تجربه برگزاری هیئت‌های آنلاین در سال گذشته گرچه نشان داد که می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد اما رعایت حداکثری اهالی هیئت و نمازگزاران مساجد و مراجعه‌کنندگان به اعتاب مقدسه و اماکن مذهبی تاحدود زیادی توانست انتظارات کارشناسان حوزه بهداشت را برآورده کند تا جایی که هم مقام معظم رهبری و هم وزیر بهداشت از اقدامات جامعه مذهبی کشور برای رعایت مسائل بهداشتی و تبعیت از ابلاغیه‌های ستاد ملی کرونا تقدیر و تشکر کردند.

اما سخنان اخیر رئیس جمهور کشورمان درباره ممنوعیت برگزاری مراسمات ماه مبارک رمضان در شهرهای قرمز و نارنجی  با واکنش‌های زیادی از سوی کارشناسان و چهره‌های مذهبی همراه بود تا جایی که برخی از دست‌اندرکاران نهادهای فرهنگی به این فکر افتادند، مدیران تصمیم‌گیر در ستاد ملی کرونا را مجاب کنند که شیوه‌نامه‌های اجرایی مراسمات مذهبی در ماه مبارک رمضان را ابلاغ کنند و تصمیم خود درباره مراسمات ماه رمضان را تغییر دهند؛ در غیر این صورت، پیش‌بینی می‌شود که با ادامه‌دار بودن تعطیلی‌ها و نامشخص بودن وضعیت کشور، استفاده از پلتفرم‌های مجازی دوباره جایگزین مراسمات حضوری شود.