یک نماینده مجلس از عملکرد دولت در زمینه تامین دارو انتقاد کرد.
یک نماینده مجلس:

ملک فاضلی، نماینده سروان و مهرستان  در توضیح مشکلات دارو و نقش وزارت بهداشت در این حوزه خاطرنشان کرد: کارآمدی نظام سلامت در کشور به عوامل مختلف بستگی دارد از جمله اینکه بدانیم چرخه تولید دارو از معضلاتی رنج می‌برد.

وی ادامه داد: بخشی از دارو از صفر تا صد در کشور تامین می شود و دسته دیگر از دارو، با خرید مواد اولیه از خارج و ساخت آن با مواد تهیه و بخش دیگر از دارو هم به طور کلی از خارج وارد می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تامین دارو نیازمند برنامه ریزی دقیق است گفت: به طور کلی در سطح دنیا براساس یک رویه مرسوم داروهایی که تاریخ مصرف تا یکسال دارند باید در چرخه تولید باشند تا در صورت نیاز جامعه دچار کمبود نشود و در این حوزه ما کاستی‌هایی داریم.

وی موضوع حذف ارز ترجیجی و تبدیل ارز ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی را یکی دیگر از مشکلات حوزه دارو دانست و خاطرنشان کرد: همان موقع که این بحث مطرح شد کمیسیون بهداشت و درمان به توجه به اینکه اعضای آن از متخصصان عرصه پزشکی و داروسازی هستند تاکید کردند که این موضوع به بخش دارو اختصاص پیدا نکند اما وقتی طرح مذکور در مجلس مورد بررسی قرار گرفت پیشنهاد کمیسیون مورد قبول واقع نشد و ما با مشکلاتی در این حوزه مواجه شدیم.

فاضلی احتکار برخی از داروها از سوی برخی از مراکز دارویی و نبود نظارت کافی در این بخش را از دیگر مشکلات این حوزه عنوان کرد و افزود: با در نظر گرفتن تمام شرایط باید پذیرفت که بخشی از مشکلات حوزه دارو مربوط به شرایط کلی کشور است اما در عین حال وزارت بهداشت و درمان می بایست با توجه به مشکلاتی که پیش آمده بود پیش‌بینی های لازم را می کرد و در یک عبارت باید گفت که مسئولیت این وزارتخانه خانه در این بخش ۵۰ درصد است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان  بیان کرد حل معضلات دارود صرفا مربوط به وزارت بهداشت و درمان نیست بلکه سازمان برنامه و بودجه و همچنین بانک مرکزی هم باید به این قضیه ورود کنند.

منبع : جام جم