وزیر امور خارجه روسیه گفت، دولت مسکو به زودی فهرستی از کشورهای غیردوست ارائه خواهد داد و معیارها مشخص هستند.
لاوروف: لیست کشورهای “غیردوست” به‌زودی ارائه می‌شود
لاوروف: لیست کشورهای “غیردوست” به‌زودی ارائه می‌شود

به گزارش افلاکیون، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با اسپوتنیک گفت: فکر میکنم این اتفاق به زودی رخ دهد. دولت دستورالعمل‌های مشخصی دارد، معیاری که ما را در این زمینه هدایت می‌کند کاملا روشن است. بنابراین به اعتقاد من زیاد نباید منتظر بمانیم.

هفته گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با امضای حکمی تعداد کارکنان روس در نهادهای دیپلماتیک خارجی کشورهایی که رفتار “غیردوستانه” در قبال روسیه نشان داده‌اند، محدود کرد و وزارت خارجه روسیه موظف شد تا فهرستی از این کشورها تهیه کند.

این اطلاعیه در بحبوحه تنش میان مسکو و واشنگتن بر سر تحریم‌های ضد روسی، بر پایه اتهاماتی مبنی بر مداخله انتخاباتی و نقش ادعایی مسکو در عملیات هکری سولارویندز منتشر شد. روسیه قویا این اتهامات را رد کرده و به فقدان مدرک اشاره دارد. مسکو تاکید می‌کند که این تحریم‌ها مغایر با منافع دو کشور است و تدابیر تلافی‌جویانه‌ای اعلام کرد.

براساس اعلام کاخ سفید، این تحریم‌ها با هدف تشدید تنش در روابط دوجانبه نیستند، بلکه هدفشان تحمیل هزینه‌ای به مسکو بابت آن چیزی است که واشنگتن احساس می‌کند “اقدامات غیر قابل قبول دولت روسیه” است. سرگئی لاوروف این ادعاها را “یادداشت‌های اسکیزوفرنیک” نامید و هشدار داد که اگر ایالات متحده گفت‌وگو را رد کند، روابط دوجانبه ممکن است به وضعیتی مشابه جنگ سرد بازگردد.

ایالات متحده در بخشی از دور جدید تحریم‌هایش، علیه ۳۲ نهاد و شخص روسی تحریم اعمال کرد و همچنین ۱۰ دیپلمات روس را از این کشور اخراج کرده و به نهادهای آمریکایی اجازه نمی‌دهد اوراق قرضه دولت روسیه را تا تثبیت موقعیت اولیه خریداری کنند.

براساس اتهاماتی که دولت بایدن مطرح می‌کند، اطلاعات روسیه عامل هک سال گذشته سولارویندز علیه سیستم‌های فناوری اطلاعات آمریکا بوده است. روسیه همچنین به مداخله در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و به راه انداختن جنگ با مواد شیمیایی متهم شده است.

در واکنش به آن، روسیه هشت شهروند آمریکایی را از ورود به آمریکا منع کرد که شامل دادستان کل آمریکا، وزیر امنیت داخلی آمریکا، مدیر اطلاعات ملی و رئیس اف‌بی‌آی می‌شود.

۳۱۰ ۳۱۰