به گزارش افلاکیون، عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی سید محمد خاتمی و فعال سیاسی اصلاح‌طلب مدعی شده است که مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری از انتخابات مجلس هم کمتر است. ناصری همچنین مدعی شده است که فاصله مردم با حکومت به بیشترین حد خود رسیده است! وی در ادامه به این بهانه پیشنهاد داده است […]

فاصله مردم با حکومت به بیشترین حد خود رسیده!/ باید انتخابات تعویق بیفتد، قانون اساسی اصلاح شود و زندانیان سیاسی آزاد شوند
فاصله مردم با حکومت به بیشترین حد خود رسیده!/ باید انتخابات تعویق بیفتد، قانون اساسی اصلاح شود و زندانیان سیاسی آزاد شوند

به گزارش افلاکیون، عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی سید محمد خاتمی و فعال سیاسی اصلاح‌طلب مدعی شده است که مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری از انتخابات مجلس هم کمتر است. ناصری همچنین مدعی شده است که فاصله مردم با حکومت به بیشترین حد خود رسیده است! وی در ادامه به این بهانه پیشنهاد داده است که انتخابات به تعویق بیفتد، قانون اساسی اصلاح شود و زندانیان سیاسی آزاد شوند.

البته بررسی مجموع اظهارات ناصری نشان می دهد که به طور کلی مواضع برخی افرادی که در داخل کشور نام اصلاح طلبی را یدک می کشند عملا با ضدانقلاب خارج نشین تفاوت خاصی ندارد با این تفاوت که رسانه های اصلاح طلب به راحتی با این افراد گفتگو می کنند و همان حرف ها را در قالب یک فعال سیاسی مطرح می کنند.

اما برای رد ادعای دروغ ایجاد فاصله بین حکومت با مردم باید بار دیگر یادآور شد که تشییع بی سابقه و ده ها میلیونی شهید قاسم سلیمانی به عنوان سردار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سرباز رهبرانقلاب و قهرمان مبارزه با امریکا نشانه خوبی برای ارتباط عمیق مردم با نظام اسلامی است. اما میزان مشارکت در انتخابات دو ماه بعد از تشییع شهید سلیمانی حدود ۴۲ درصد بود و دلیل آن هم چیزی به جز اعلام نارضایتی از دولت روحانی و مجلس دهم نبود. این سرخوردگی گروهی از مردم هم ناشی از اعتماد به فتنه گری به نام خاتمی و «تکرار می کنم» او بود که هنوز هم عذرخواهی نکرده است.

ناصری پیش تر هم نظریاتی مانند «باید در مبانی اندیشه سیاسی جمهوری اسلامی تجدید نظر شود» و «باید با آل سعود یک رابطه سالم برقرار کنیم» از خود صادر کرده است.

 گزیده اظهارات ناصری را در ادامه خواهید خواند: 

*ایران امروز دو ویژگی مهم دارد یکی آنکه فاصله مردم با حکومت به بیشترین حد خود در چهل و سه سال رسیده است و دوم آنکه برای اولین بار شاهدیم که انتخابات اصلا مساله مردم نیست.

*هر نامزدی که در این انتخابات اعلام حضور کند، انتخابات خرداد۱۴۰۰ نقطه عطفی در تاریخ جمهوری اسلامی است با شاخص کمترین حضور و حتی به زعم بنده بسیار کمتر از مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم  و علت این کاهش مشارکت جدایی بین حکومت و مردم است.

*من چند پیشنهاد دارم که آنها هم با صدور چند حکم حکومتی تحقق می‌یابد: اول تعویق انداختن انتخابات به مدت ۲ ماه برای تحقق موارد دیگر. دوم؛ رفراندومی مشابه فروردین۵۸ مبنی بر خواست مردم. سوم؛ تشکیل هیأت بازنگری و تغییر قانون اساسی و در پایان آزادی همه زندانیان سیاسی  که در این صورت می‌توان به تغییر باور مردم اطمینان داشت.

*بی‌اعتمادی اکثر جامعه به اصلاح‌طلبان یک واقعیت تلخی است که از سال ۹۶ شدت گرفت. به همین دلیل بارها بر این نکته تاکید کرده‌ام که انتخابات ۱۴۰۰ یک وقت طلایی برای اصلاح‌طلبان است.

*جبهه اصلاحات ایران باید یک نامزد خالص مردم محور را زودتر معرفی کند. نامزد معرفی شده ترکیب دولت خود را با تمرکز بر چهار اصل: تخصص، جوانی، زنان و اقلیت‌های دینی معرفی کند. اگر نامزد مذکور رد شد با یک بیانیه خطاب به ملت عدم مشارکت خود را اعلام کند. بعضی از دوستان اصلاح‌طلب متأسفانه دچار یک توهم تاریخی هستند که اگر فلانی نشد، بهمانی بهتر از یک اصولگراست.

*فایل صوتی ظریف یک سند تاریخی بسیار مهم بود که هدیه بزرگی به تاریخ پژوهان معاصر ایران کرد با سه محور؛ نگاه دوگانه در مدیریت عالی کشور، تکرار ناجوانمردی تاریخی روس‌ها در دو‌ موضوع برجام و‌ سوریه و مهم‌تر از همه نشان داد که برجام قبل از ترامپ سست شده بود و هم جواد ظریف را احیا و چهره مطلوب تاریخی کرد. به نظرم ظریف نخواهد آمد با توجه به حملات سهمگینی که بر او شد و حتی ممکن است به او پیام بدهند، نیاید.

*آقای پزشکیان فردی غیر اصلاح‌طلب، مستقل، شجاع و ‌پاکدست است. آقای جهانگیری اصلاح‌طلب غیرجامعه محور، قوی ولی با سابقه در دولت تدبیر و امید جایگاه رأی در میان مردم مثل گذشته شاید ندارد. آقای هاشمی یک اصلاح‌طلب کارگزارانی صادق است و حتما عملکردش در شورای شهر خیلی بهتر از عملکرد دیگران در دولت بوده است ولی باید بپذیریم با همه نگرش‌های خوب و مقبول فائزه خانم و‌ آوانگاردی او ، خانواده هاشمی در فقدان پدر نتوانستند خود را درون جامعه مورد توجه قرار دهند. تاجزاده یک اصلاح‌طلب تحولخواه تمام عیار است که جوانان، زنان، دانشجویان، روشنفکران او را و صداقتش را پذیرفته‌اند و تنها کسی است که در صورت نرفتن به پاستور هم فصل جدیدی برای کنشگران در تاریخ معاصر ایران می‌گشاید.