یک فوق تخصص بیماری‌های غدد گفت: برخی از ترکیبات موجود در مکمل های بدنسازی در طولانی مدت تاثیرات جبران ناپذیری بر ناباروری آقایان می گذارد.
عوارض جدی مکمل‌های بدنسازی بر ناباروری
عوارض جدی مکمل‌های بدنسازی بر ناباروری

به گزارش افلاکیون، پوپک اسدی پوپک اسدی فوق تخصص بیماری‌های غدد و متابولیسم  در مورد عوارض مکمل های بدنسازی بیان کرد: میزان مصرف ترکیباتی که تحت عنوان مکمل‌های بدنسازی، با هدف افزایش قدرت و کارایی ورزشکاران طراحی شده اند، در سال‌های اخیر روبه افزایش بوده است. جدا از اینکه بسیاری از این مکمل‌هایی که در بازار موجودند، تقلبی هستند، عوارض کلی این ترکیبات، متعدد است.

اسدی ادامه داد: مصرف این مکمل‌های بدنسازی باعث ایجاد عوارض متعددی در ارگان‌های مختلف بدن می‌شود؛ عوارضی مانند سردرد و سرگیجه و گا‌ها حتی تشنج، عوارض گوارشی و کبدی، عوارض عضلانی و آسیب تاندونی، عوارض کلیوی و اختلالات غدد جنسی همچنین سایر عوارض نامطلوب شامل آلرژی، مشکلات تنفسی، طپش قلب، افزایش وزن، افزایش یا کاهش قند خون و افزایش چربی خون، اختلالات الکترولیتی (به صورت بروز علائمی چون خشکی دهان، تشنگی و یا حتی تشنج) از اصلی‌ترین و خطرناک‌ترین عوارض مصرف این مکمل هاست.

او افزود: به عنوان مثال عوارض دارویی کراتین که یکی از اصلی‌ترین مواد تشکیل دهنده این مکمل هاست؛ عوارض گوارشی و قلبی است که به صورت طپش قلب، تهوع، اسهال و استفراغ مشاهده می‌شود. خصوصا اگر مصرف این مکمل‌ها همراه با سایر دارو‌ها مثل دارو‌های ضدویروسی و آنتی بیوتیک‌های تزریقی، دارو‌های شیمی درمانی، دارو‌های پوکی استخوان تزریقی، آسپرین و ادویل و … باشد، عوارض شدیدتری به همراه خواهد داشت.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم بیان کرد: کراتین و پروتئین در گوشت و ماهی موجود است و هیچ کدام از انواع دارو‌های کراتین، مجوز جهانی غذا و دارو ندارد.

او با اشاره به اینکه هورمون‌های استروئیدی از دیگر ترکیبات مکمل‌های بدنسازی است؛ افزود: این هورمون‌ها، ماهیت تستسترون دارند که هورمون‌های جنسی مردانه است و باعث اختلال در ترشح طبیعی این هورمون‌ها در بدن می‌شود و شناسایی آن در خون و ادرار این ورزشکاران تحت عنوان دوپینگ معرفی می‌شود.

اسدی ادامه داد: از جمله خطرناک‌ترین عوارض مصرف هورمون‌های استروئیدی، عوارض پرمویی در مردان، بم شدن صدا، تشدید ریزش مو و اختلالات سیستم باروری به صورت ناباروری و اختلال در اسپرم سازی است که گا‌ها این عوارض برگشت ناپذیر هستند و می‌تواند باعث آتروفی  دائمی شود.

او بیان کرد: مصرف این مکمل‌ها همچنین می‌تواند به غده پروستات آسیب بزنند، اثرات منفی بر کبد بگذارد و عوارض روانی هم ایجاد کند و می‌تواند مدت‌ها بعد از قطع مصرف نیز پابرجا بماند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم در پایان توصیه کرد: به هیچ عنوان این دارو‌ها سر خود و بدون نظر متخصص غدد انجام نشود و در صورت مصرف مناسب، به طور دوره‌ای معاینات بالینی، تست‌های آزمایشگاهی و بررسی عملکرد سیستم تناسلی و پروستات و کبدی انجام شود.