رئیس کمسیون محیط زیست مجلس گفت: رئیس‌جمهور شعار محیط زیست می‌دهد، با شعار محیط زیست رأی می‌گیرد، اتفاقاً مهمترین ضربه را همین رئیس‌جمهور می‌زند.

به گزارش افلاکیون، سمیه رفیعی نماینده مردم تهران در مجلس با حضور در استودیوی برنامه هزار در چهار صدای ایران اظهار داشت: اینکه بخواهیم در مورد مهمترین معضل در محیط زیست حرف بزنیم کار راحتی نیست و کار سختی هم نیست محیط زیست یک حوزه کاملاً پراکنده است و بسیار گسترده می‌باشد و هر کدام در جایگاه خودشان بسیار مهم هستند.

وی افزود: ما در بحث محیط شهری، آلودگی هوا را داریم، معزل پسماند فاضلاب و زباله‌ها را داریم و شیرابه‌ها، وقتی در عرصه محیط طبیعی هستیم با کاهش محیط زیستی مواجه می‌شویم از بین رفتن گونه‌های ارزشمندی که داریم.

نماینده مردم تهران ادامه داد: انواع زمین خواری‌ها و محیط زیست انسانی، کارخانه‌هایی که دچار مشکل هستند، صنایع آب و صنایع آلوده کننده هر کدام را که بخواهید توجه کنید در جایگاه خودشان اولویت دارند.
رفیعی گفت : مهمترین چالش برای محیط زیست در این سال‌ها، بحث عدم مدیریت جامع و سیاست گذاری جامع در محیط زیست است یعنی اینکه در همه کشورها یک مدلی از حکمرانی در حوزه محیط زیست وجود دارد و کسی نمی‌تواند با این برخورد سلیقه‌ای بکند. چرا؟ مثلاً کسی یک اختلاسی انجام می‌دهد، دو یا سه هزار میلیارد فشار بر ذخایر اقتصادی، مالی و پولی وارد می‌شود اما نهایتاً جای آن پر می‌شود.

وی افزود: درست است که سختی‌هایی دارد و راحت نیست و فشارش را مردم تحمل می‌کنند اما اگر ما یک موهبت از محیط زیست و منابع طبیعی را از دست بدهیم دیگر جایگزین نمی‌شود، وقتی دریاچه ارومیه خشک شد و یا گاوخونی که بالاتر از ۸۰ درصد آن خشک است و یا زاینده‌رود، این‌ها را چگونه می‌توان تأمین کرد، یک وقت است که فشار اقتصادی را تحمل می‌کنید، یک وقت است مثل زاینده‌رود مباحث اقتصادی، فرهنگی و هویتی دارد، این‌ها را با چه عدد و رقمی می‌شود جبران کرد؟ لذا این همان سیاست‌ گذاری است که ما در دنیا به آن اهمیت نمی‌دهیم.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس یازدهم ادامه داد: رئیس‌جمهور شعار محیط زیست می‌دهد، با شعار محیط زیست رأی می‌گیرد، اتفاقاً مهمترین ضربه را همین رئیس‌جمهور می‌زند، اتفاقاً مدیرانی که انتصاب می‌کنند، کاملاً بر مبنای سلیقه شخصی خودشان است اگر سلیقه کارشناسی بود دلمان نمی‌سوخت ولی بر اساس سلیقه شخصی خودشان است. لذا مهمترین مشکل در عرصه محیط زیست عدم سیاست گذاری واحد بر مبنای پیشرفت پایدار کشور است که این را الان نداریم.

ویدئو گفت وگوی صدای ایران با سمیه رفیعی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در برنامه هزار در چهار را در ادامه ببینید: