لطیفی گفت:با وجود محدودیت‌های ناشی از پاندومی کرونا، در سال ۹۹ کشورمان به بیش از ۱۴۳ کشور جهان صادرات و از ۱۲۳ کشور واردات داشته است.
صادرات کالا‌های ایرانی به ۱۴۳ کشور دنیا
صادرات کالا‌های ایرانی به ۱۴۳ کشور دنیا

به گزارش افلاکیون، سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: کشورمان در سال ۹۹ با وجود شدت گرفتن تحریم و محدودیت‌های ناشی از پاندومی کرونا به ۱۴۳ کشور جهان صادرات انواع کالا‌های ایرانی را داشته که بالغ بر ۳۴ میلیارد و ۹۹۸ میلیون دلار ارزش صادرات بوده است. ضمن آنکه کشورمان در این سال از ۱۲۳ کشور جهان واردات کالا با ارزش ۳۸ میلیارد و ۸۹۲ میلیون دلار داشته است.

وی  افزود: سه مقصد کالا‌های تجاری کشورمان، چین بابیش از ۹ میلیارد و ۷۷ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۲۳۴ دلار، عراق با هفت میلیارد و ۴۴۸ میلیون و ۴۳۱ هزارو ۶۷۳ دلار و امارات با چهار میلیارد و ۶۶۱ میلیون و ۶۲۱ هزار و ۶۸۲ دلار بودند. وپس از این سه کشور، ترکیه با دو میلیارد و ۵۳۶ میلیون و ۶۱۶ هزارو ۶۸۸ دلار و افغانستان با دو میلیارد و ۳۰۸ میلیون و ۴۰۱ هزار و ۲۵۹ دلار اصلی‌ترین مقاصد کالا‌های ایرانی در سال ۹۹ بودند. همچنین کمترین صادرات کشورمان در اطلس جهانی تجارت به کشور لوکزامبورگ با ۴۴۸ دلار بوده است.

لطیفی در ادامه در خصوص کشور‌های طرف معامله برای تامین کالا‌ها و واردات به کشورمان گفت:در سال ۹۹ مبدا اصلی واردات کشورمان شامل کشور چین با ۹ میلیارد و ۸۴۳ میلیون و پنج هزارو ۹۵۱ دلار و پس از آن امارات متحده عربی با ۹ میلیارد و ۷۵۷ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۵۹۱ دلار و ترکیه با چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون و ۹۱ هزار و ۸۲ دلار هستند.

سخنگوی گمرک گفت: نزدیک به ۵۰ درصد صادرات کشور در سال ۹۹، محصولات پتروشیمی و پایه نفتی، ۲۰ درصد محصولات معدنی و صنایع معدنی، ۱۸ درصد نیز محصولات کشاورزی و صنایع غذایی، حدود ۱۰ درصدی کالا‌های صنعتی و میعانات گازی و صنایع دستی با هم سهمی بیش از یک درصد بودند.