رییس جمهور آمریکا بر خلاف سخنانش حین برگزاری کارزار انتخاباتی خود، برای رفع تحریم های ضدایرانی شرط گذاشت.
شرط گذاشتن بایدن برای لغو تحریم‌ها علیه ایران
شرط گذاشتن بایدن برای لغو تحریم‌ها علیه ایران

به گزارش افلاکیون،«جو بایدن» رییس جمهور آمریکا بر خلاف سخنانش حین برگزاری کارزار انتخاباتی خود برای رفع تحریم‌های ضدایرانی شرط گذاشت.

رییس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» در این خصوص مدعی شد: ایالات متحده برای آغاز دوباره مذاکرات تحریم‌ها را بر نخواهد داشت!

وی در ادامه بدون اشاره به اینکه کشورش در سال ۲۰۱۸ میلادی با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به صورت یکجانبه از برجام خارج شد، ادامه داد: ایران ابتدا باید غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

جو بایدن در اشاره به چین نیز در این مصاحبه گفت: زمانی که معاون ریس جمهور امریکا بودم، زمان زیادی را با رییس جمهور چین گذراندم. او را به خوبی می شناسم. او خیلی باهوش و سرسخت است…. من به او گفتم که ما نباید منازعه ای با یکدیگر داشته باشیم.

چهل و ششمین رییس جمهور آمریکا ادامه داد: البته رقابت بسیار زیادی وجود خواهد داشت. من به شیوه ای که او می داند، نمی خواهم این کار را انجام بدهم؛ چرا که او نیز در حال ارسال علایمی در همین راستا است. من این کار را به شیوه ترامپ انجام نمی دهم.

مواضع خصمانه دولت آمریکا علیه تهران

این در حالیست که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا ۸ ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی (۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷) به بهانه‌های واهی و به صورت یکجانبه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد و از توافق هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایران خارج شد.

واشنگتن سپس تهدید کرد که تحریم‌های خود علیه تهران که بر اساس توافق مذکور در زمان دولت قبلی این کشور تعلیق شده بود را بازمی گرداند.

واکنش ایران به انفعال اروپا و نقض عهدِ آمریکا

گفتنی است که یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران نیز بر اساس ماده‌های ۲۶ و ۳۶ مصرح در این توافق بین‌المللی به دلیل انفعال اروپا و نقض عهدِ آمریکا؛ برخی از تعهدات برجامی خود را کاهش داد.