رئیس کمیسیون صنایع مجلس گفت: طبق منافع ملی ایجاب می‌کند شرکت‌های خارجی باید در راستای برنامه‌های تقویت تولید ملی ما عمل کنند و سرمایه‌گذاری درازمدت و صادرات محور داشته باشند.
شرط ورود شرکت‌های خارجی پس از نتیجه بخش بودن مذاکرات ایران
شرط ورود شرکت‌های خارجی پس از نتیجه بخش بودن مذاکرات ایران

به گزارش افلاکیون، عزت الله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با یادآوری اینکه ظرفیت داخلی صنایع کشور نباید معطل مذاکرات با خارجی‌ها شود، گفت: منافع ملی ایجاب می‌کند شرکت‌های خارجی که با نتیجه بخش بودن مذاکرات به داخل کشور هجوم می‌آورند، در راستای برنامه‌های تقویت تولید ملی ما عمل کنند و سرمایه‌گذاری درازمدت و صادرات محور داشته باشند.

وی تاکید کرد: شرکت‌های خارجی در صورت ورود به کشور باید به شرکت‌های داخلی متصل شوند و وقتی بازار ما در اختیارشان قرار بگیرد، آن‌ها نیز باید بازارشان را در اختیار ما قرار دهند تا صادرات داشته باشیم.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه دولت باید سیاست‌ها و مقرراتش را در این مسیر تنظیم کند، یادآوری کرد که در صورت نیاز به وجود قانون پارلمان کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: ما اکنون در حال مذاکره با خارجی‌ها هستیم و اگر نتیجه آن برداشتن تحریم‌ها باشد، واردات آغاز می‌شود و شرکت‌های خارجی برای مشارکت و تولید داخل کشور ایران حاضر خواهند شد.

اکبری تالارپشتی اظهار کرد: زمان حضورم در وزارت نفت پس از امضای برجام خارجی‌ها برای سرمایه گذاری به ایران هجوم آوردند. اما حضورشان برای بازار داخل و مردم اطمینان بخش نیست و هر وقت می‌خواهند، می‌روند. این اتفاق برای صنایع نساجی، لوازم خانگی، خودروسازی مانند پژو و… رخ داد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: معتقدم شرکت‌های داخلی به بهترین شکل برای ارتقای کیفیت تولید و میزان آن عمل کردند. از سال ۹۶، ممنوعیت واردات به نفع شرکت‌های داخلی شد که اکنون حتی برخی از آن‌ها صادرات می‌کنند و در چند قلم لوازم خانگی بیش از نیاز تولید دارند.