شانس برتری استقلال و ریسک یحیی
شانس برتری استقلال و ریسک یحیی
سه تساوی پی‌در‌پی در بازی‌های اخیر، نشان می‌دهد یحیی و تیمش بیش از هر زمان دیگری به سه امتیاز بازی دربی نیاز دارند؛ به‌ویژه که می‌دانند استقلال رقیب مستقیم آن‌ها در راه رسیدن به قهرمانی تازه است.

افلاکیون– امروز از ساعت ۱۶:۳۵ شاهد نودوچهارمین دربی پایتخت خواهیم بود تا سرانجام حساس‌ترین بازی هفته هشتم لیگ برتر با تعویق طولانی‌مدتش برگزار شود. استقلال و پرسپولیس امروز در حالی رودرروی هم قرار می‌گیرند که حال‌و‌روزشان در جدول رده‌بندی متفاوت است؛ شاگردان محمود فکری در استقلال از ۹ بازی این فصلشان به طور میانگین دو امتیاز گرفته‌اند و پیش از آغاز بازی‌های جدید در لیگ برتر، با ۱۸ امتیاز صدرنشین شده‌اند. این در حالی است که شاگردان گل‌محمدی در پرسپولیس با دو بازی کمتر نسبت به رقیب دیرینه پا به میدان می‌گذارند؛ هرچند اختلاف هفت‌امتیازی آن‌ها با استقلال صدرنشین باعث شده تا پرسپولیس بعد از مدت‌ها، دربی را در حالی استارت بزند که جایگاه چندان مناسبی در جدول رده‌بندی ندارد.

البته همان‌طور که روز گذشته هر دو مربی هم اشاره کردند، هرگز جایگاه دو تیم در جدول رده‌بندی روی نتیجه بازی تأثیرگذار نبوده و تیمی که شجاعت به خرج داده، برنده از زمین خارج شده است. «شجاعت» حالا می‌تواند حلقه گمشده دربی‌های عجیب‌و‌غریبی باشد که در دی‌ماه برگزار شده است؛ به گواه آمار، تمامی دربی‌های برگزار‌شده در این ماه زمستانی، نتیجه‌ای به‌جز مساوی نداشته است! البته تعداد این بازی‌ها که در این ماه برگزار شده کم هم نیست؛ در واقع دو تیم پیش از این ۱۱ ماه در دی به مصاف هم رفته‌اند که تمامی آن‌ها با نتیجه مساوی به پایان رسیده است؛ این منهای سه دیدار جنجالی است که نتایجش بعد‌ها به کمیته انضباطی کشیده شد و تغییر کرد.

پس تا همین‌جا، اگر قرار باشد در روی همان پاشنه قدیمی در دربی‌های دی‌ماهی بچرخد، می‌شود گفت یک نتیجه مساوی دیگر انتظار دو تیم را می‌کشد. برای احتمال مساوی‌شدن این بازی، یک آمار دیگر هم وجود دارد و آن‌هم اینکه هیچ‌یک از تیم‌ها در این فصل در جدالی که در ورزشگاه آزادی داشته‌اند، شکست نخورده‌اند! هر دو چهار بار در این ورزشگاه در این فصل به میدان رفته‌اند که استقلال با سه و پرسپولیس با دو برد به کارشان پایان داده‌اند و در بازی‌های باقی‌مانده خود مساوی کرده‌اند.

سومین موضوعی که ممکن است جریان بازی را به سمت یک تساوی بکشاند، آمادگی عجیب‌و‌غریب دروازه‌بان‌های دو تیم است که در این فصل به‌سختی گل می‌خورند؛ رشید مظاهری در استقلال و حامد لک در پرسپولیس، کلا در این فصل فقط دو بار دروازه‌شان باز شده و در کنار وحید اخباری از تراکتور، با ثبت پنج کلین‌شیت (بسته نگه‌داشتن دروازه در طول یک بازی) رکورد‌دار لیگ محسوب می‌شوند.

با کنار هم قرار‌دادن اتفاق‌هایی که در بالا شرح آن رفت، می‌توان راحت‌تر نتیجه‌گیری کرد که این دربی بیش از هر زمان دیگری به «شجاعت» نیاز دارد. برای رسیدن به مفهوم کلی‌تر از این کلمه، بهتر است به تعریفی که اندره کنت اسپونویل، فیلسوف فرانسوی، در دیکشنری فلسفی ارائه داده است، رجوع شود؛ او در توصیف کلمه شجاعت می‌گوید: «شجاعت فضیلتی است که به فرد اجازه می‌دهد با غلبه بر ترس و مقابله با خطر، رنج و خستگی، کار‌های دشواری را انجام دهد».

اینکه چنین فضیلتی نزد مربیان و بازیکنان دو تیم باشد، مورد ارزشمندی است. پیش از این تقابل، بازیکنان و کادر فنی هر دو باشگاه نشان داده‌اند چنین فضیلتی را داشته‌اند، ولی چه می‌شود که وقتی کار به رقابت با یکدیگر می‌کشد، چنین شجاعتی رنگ می‌بازد.

اتفاق عجیبی که رخ داده و استقلالی‌ها را نیازمند شجاعت بیشتری در دربی امروز می‌کند، آمار ضعیف آن‌ها در آخرین پیروزی‌شان برابر رقیب دیرینه است؛ استقلال ۱۰۴۷ روز است در دربی به پیروزی نرسیده است! آخرین برد این تیم به دربی دور برگشت لیگ هفدهم باز‌می‌گردد. در کل استقلال در دربی‌های دور رفت آمار خوبی نداشته و از لیگ یازدهم تاکنون در مرحله رفت بردی نداشته است.

شاید مرور همین آمار منفی برای آن‌ها کافی باشد تا در جدال امروز احتیاط را کنار بگذارند و برای شکستن طلسم ۱۰۴۷‌روزه‌شان هم که شده، دست به کار مهمی بزنند. آن‌ها البته ابزارش را هم دارند و با توجه به جایگاهی که در جدول رده‌بندی دارند، به‌خوبی از این موضوع آگاه هستند که سه امتیاز تقابل با پرسپولیس، حکم یکه‌تازی‌شان در لیگ برتر را امضا می‌کند.

نیاز به شجاعت در مجموعه پرسپولیس هم به همان اندازه حس می‌شود؛ تیمی که در فصول اخیر دو بار به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده، حالا در لیگ برتر ایران به بن‌بست خورده و از بردن رقبایش عاجز است. پرسپولیس با یحیی گل‌محمدی در ایران، قریب به ۴۲ روز است رنگ برد را ندیده است! برای تیمی که چهار عنوان قهرمانی متوالی در کارنامه دارد، این آمار به اندازه کافی ناامیدکننده است.

کسب سه تساوی پی‌در‌پی در بازی‌های اخیر، نشان می‌دهد یحیی و تیمش بیش از هر زمان دیگری به سه امتیاز بازی دربی نیاز دارند؛ به‌ویژه که می‌دانند استقلال رقیب مستقیم آن‌ها در راه رسیدن به قهرمانی تازه است. یحیی گل‌محمدی همین روز گذشته در کنفرانس خبری خود عنوان کرده می‌خواهند بزرگی پرسپولیس را نشان دهند؛ پس چه بهتر که این بزرگی همراه با شجاعت و ریسک برای بردن در دربی همراه باشد. البته یحیی اگر بخواهد به آمار هم رجوع کند، شاید چندان دغدغه‌ای برای بازی امروز نداشته باشد؛ آمار می‌گوید این تیم تاکنون سه بار بدون باخت در لیگ برتر پا به دربی گذاشته که هیچ‌وقت بازنده این بازی نشده است. بااین‌حال، نباختن با بردن دربی متفاوت است؛ این تفاوت را هم «شجاعت» رقم می‌زند!
با این حال به نظر می رسد شانس استقلال در این دیدار برای برد بیشتر است . اما ریسک و شجاعت پرسپولیس و یحیی گلمحمدی هم برای یک بازی مهیج را نباید از نظر دور داشت.