سوالات جالب کودکان از فضانورد ناسا
سوالات جالب کودکان از فضانورد ناسا
طی برنامه زنده‌ای که چند روز پیش(۳ دسامبر) برگزار شد، «ویکتور گلاور»(Victor Glover) فضانورد ناسا مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی حضور یافت و به سوالات جالبی که چند کودک از او درباره نحوه زندگی کردن در آنجا پرسیدند، پاسخ داد.

افلاکیون– طی برنامه زنده‌ای که چند روز پیش(۳ دسامبر) برگزار شد، «ویکتور گلاور»(Victor Glover) فضانورد ناسا مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی حضور یافت و به سوالات جالبی که چند کودک از او درباره نحوه زندگی کردن در آنجا پرسیدند، پاسخ داد.

از میان ۴ فضانوردی که چندی پیش وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) شدند، «ویکتور گلاور» فضانورد ناسا اولین فرد سیاه پوستی است که قرار است به همراه دیگر فضانوردان طی شش ماه آینده در آنجا بماند. در حال حاضر هفت فضانورد دو ماموریت اکسپدیشن ۶۴ و ماموریت اکسپدیشن ۶۴/۶۵ در آنجا هستند.

فضانوردان ماموریت اکسپدیشن ۶۴/۶۵ «مایکل هاپکینز»(Michael Hopkins) ، «ویکتور گلاور» (Victor Glover) و «شانون واکر» (Shannon Walker) و سوئیچی ناگوچی(Soichi Noguchi) فضانورد ژاپنی و سه فضانورد ماموریت اکسپدیشن ۶۴ «سرجی ریجیکوف»(Sergey Ryzhikov) و «سرجی راد سرجوکوف»(Sergey Kud-Sverchkov) از سازمان فضایی فدرال روسیه و «کاتلین روبینز»(Kathleen Rubins) از ناسا هستند. در ادامه سوالاتی است که کودکان از فضانورد مستقر در ایستگاه فضایی پرسیده اند و پاسخ‌هایی که گلاور به آنها داده است.

سوال اول

شناور بودن و کار کردن در فضا چگونه است؟

گلاور: خب کار کردن در فضا سختی‌های خودش را دارد زیرا در اینجا ما با این شرایط(شناور بودن) باید هم آزمایش‌های مختلف علمی را انجام دهیم و هم برخی تعمیرات مورد نیاز برای نگهداری ایستگاه را انجام دهیم و از آنجا که اینجا اکنون محل زندگی ما است تمیز کردن محیط آن نیز بر عهده ماست و ما باید آن را تمیز نگه داریم چرا که در اینجا به همراه دیگر فضانوردان غذا می‌خوریم و با یکدیگر وقت می‌گذارنیم.

شناور بودن در فضا جالب است اما چیزی که باید به آن توجه کنیم غذا خوردن است زیرا در هنگام آن باید تعادل خود را حفظ کنیم و خیلی سریع و یا خیلی کند حرکت نکنیم که انجام این کار به تمرین زیادی نیاز دارد و کمی چالش برانگیز است که من در حال تلاش برای یاد گرفتن دقیق آن هستم. در کل شناور بودن در فضا هیجان انگیز است.

سوال دوم

زمین از منظر فضا چگونه است و رنگ نقاط مختلف زمین از فضا چگونه است؟

گلاور: رنگ‌ها بسیار واضح و زیبا هستند زیرا شما رنگ‌ها را دقیقا همان رنگ که هستند می‌بینید برای مثال هنگامی که از این فاصله به اقیانوس نگاه می‌کنیم رنگ اقیانوس یک رنگ آبی متفاوت است یعنی رنگ‌ها بسیار واضح هستند و همه چیز با جزییات قابل مشاهده است و این با هر چیزی که در عکس و فیلم می‌بینید متفاوت است. این خارق العادست باید اینجا حضور داشته باشید تا ببینید این مناظر از منظر ایستگاه فضایی بین‌اللملی چقدر زیبا هستند.

سوال سوم

آیا عضلات شما در فضا به گونه‌ای متفاوت عمل می‌کنند؟

گلاور: سوال خوبی است زیرا اگرچه عضلات ما عملکردشان همانند نحوه عملکرد آنها در زمین است و عملکرد انقباض و استراحت عضلات درست است و به ما کمک می‌کند تا حرکت کنیم اما حرکت کردن در اینجا بسیار متفاوت است چون ما نباید اینجا وزنمان را خودمان تحمل کنیم بنابراین اینکه چگونه باید حرکت کنیم امری چالش برانگیز است چون اینجا همه چیز تحت شرایط ریزگرانشی متفاوت عمل می‌کند و شناور هستند. باید همه این موارد را یاد بگیریم.

سوال چهارم

چگونه وقتی در ایستگاه فضایی بین‌المللی هستید با خانوادتان ارتباط برقرار می‌کنید؟

گلاور: ما اینجا رایانه داریم و می‌توانیم از طریق ارسال ایمیل با خانواده‌هایمان ارتباط برقرار کنیم. آنها نیز می‌توانند از طریق ایمیل با ما ارتباط برقرار کنند و علاوه بر آن ما اینجا یک سیستم گوشی مبتنی بر اینترنت داریم که توسط آن می‌توانیم با خانوادهایمان تماس هم بگیریم. برای مثال درست قبل از شروع این برنامه من با همسرم تماس گرفتم. بنابراین ما در اینجا می‌توانیم راحت با خانوادمان ارتباط برقرار کنیم و این جالب است.

فضانورد ناسا

سوال پنجم

آیا در فضا رویا/خواب می‌بینید؟

گلاور: اگر منظورتون دیدن رویا در هنگام خواب است باید بگویم بله ما در اینجا هم زمانی که در کیسه خواب راحتمان استراحت می‌کنیم و می‌خوابیم هم خواب میبینم و این عالی است. البته می‌دانید من در اینجا هنگام بیداری نیز رویا می‌بینم چون هنگامیکه از پنجره ایستگاه فضایی به زمین و مناطق مختلف آن می‌نگرم شگفت زده می‌شوم چرا که شاید تا به حال به منطقه‌ای خاص در زمین نرفته باشم اما حال بر فراز آن منطقه در فضا در حال حرکت هستم.

سوال ششم

آیا در آنجا مراسم‌ها را جشن می‌گیرید؟

گلاور: بله ما هم مثل خانواده شما برخی مراسم را جشن می‌گیریم و از آنجا که اکنون خانواده ما در اینجا بین‌المللی است و فضانوردانی از کشورهای آمریکا، روسیه و ژاپن در اینجا حضور دارند بنابراین ما مراسم‌های مختلفی را جشن می‌گیریم.