سهام عدالت کی دوباره گران می شود؟
سهام عدالت کی دوباره گران می شود؟
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به گزارش‌ها، سهم‌های حاضر در سبد سهام عدالت به شدت ارزنده هستند اما به دلیل اینکه پارادایم‌های بازار سهام در حال تغییر به سمت سهم‌های کوچک هستند نمی‌توان زمان دقیقی برای رشد این سبد عنوان کرد.

افلاکیون– ارزش سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی در دوره قبل از اصلاح شاخص بورس، حدود ۲۱ میلیون تومان بود اما با شروع روند نزولی بازار سهام ارزش سهام عدالت تا حدود ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان ریزش کرد، اما سهام عدالت چه زمانی دوباره گران می شود؟

به نوشته تجارت‌نیوز، طی چند هفته اخیر عملکرد شاخص هم‌وزن بهتر از شاخص کل بوده و پارادایم بازار سهام در حال تغییر به سمت سهم‌های کوچک است و چون اکثر نمادهای تاثیرگذار بر ارزش سهام عدالت از نمادهای بنیادین تشکیل شده‌اند رشد ارزش سهام عدالت به شدت کند شده است، اما آیا سهام عدالت به سقف قبلی خود بازمی‌گردد؟

محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با ارزندگی سبد سهام عدالت گفت: با توجه به گزارش‌ها، سهم‌های حاضر در سبد سهام عدالت به شدت ارزنده هستند اما به دلیل اینکه پارادایم‌های بازار سهام در حال تغییر به سمت سهم‌های کوچک هستند نمی‌توان زمان دقیقی برای رشد این سبد عنوان کرد.

این کارشناس در رابطه با نوسان‌گیری شرکت‌ها از سهام عدالت و دلیل تاخیر در واریز پول سهام عدالت گفت: بعد از فروش سهام عدالت به صورت بلوکی برخی از شرکت‌های بورسی که کارشان خرید و فروش سهام بود، نمادهای ارزنده موجود در سبد سهام عدالت را خریداری می‌کردند و دو یا سه روز بعد در بازار سهام می‌فروختند و با این روش از سهام عدالت مردم نوسان‌گیری می‌کردند. در رابطه با تاخیر در واریز پول سبد سهام عدالت باید گفت اکثر کسانی که پول سهام عدالت با تاخیر برای آنها واریز شد کد بورسی نداشتند و از طریق بانک‌ها اقدام به فروش سهام عدالت کرده بودند، از طرفی کارگزار بعد از فروش سهام عدالت پول را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی می‌دهد و چون سهامداران کد بورسی نداشتند این پول به نوعی در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گیر می‌کرد.

وی در رابطه با زمان بازگشت سهام عدالت به سقف قبلی خود گفت: سهم‌های پرتفوی سهام عدالت به شدت ارزنده هستد و اگر سهامداران دیدگاه بلندمدت داشته باشند و حدود یکسال این سبد را نگه دارند بازدهی خوبی خواهند گرفت اما در کوتاه‌مدت فکر نمی‌کنم به سقف قبلی خود برگردد، در هرصورت فکر می‌کنم فروش سهام عدالت فعلا عاقلانه نیست.

خبری‌زاد در رابطه با زمان از سرگیری فروش سهام عدالت گفت: قانونی مبنی بر اختصاص ۵۰ درصد از پرتفوی سهام صندوق‌های درآمد ثابت به سهم‌های سبد سهام عدالت تصویب شده که می‌تواند نشان دهنده ازسرگیری فروش سهام عدالت باشد. بر اساس این قانون صندوق‌های درآمد ثابت بخش زیادی از عرضه‌های سهام عدالت را جذب می‌کنند و این عرضه‌ها به بازار سهام آسیب نمی‌زند. حدود یک تا سه ماه طول می‌کشد تا صندوق‌ها، قانون تصویب شده سازمان بورس را کاملا اجرایی کنند و به نظر می‌رسد تا شب عید فروش سهام عدالت از سرگرفته می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: آزادسازی سهام عدالت از سمت دولت با برنامه‌ریزی انجام نشد و همین موضوع ضربه زیادی به سهامداران زده است.