مساله پولشویی در بانک های اروپا و امریکا به قدری پیچیده و حرفه ای است که آنها برای اقدامات شناسایی و مقابله با پولشویی بدون دخالت و تحقیقات تخصصی پلیس با چالشی بزرگ روبرو هستند.
سرگیجه بانک های غربی در حل پازل پولشویی از طریق فناوری
سرگیجه بانک های غربی در حل پازل پولشویی از طریق فناوری

به گزارش افلاکیون، اخیرا افشاگری های زیادی در مورد مقادیر معتنابهی پول که از طریق بانک های بزرگ در امریکا پولشویی می شود؛ انجام شده است. علی رغم شناسایی معاملات مشکوک در حین معامله، باید بانک ها مجبور به توسعه فن آوری ضد پولشویی شوند تا اقدامات مشکوک را دقیق تر وارسی نمایند .

 

اتصال پایگاه های اطلاعاتی، رگولاتورها، مجریان قانون و بانک ها و مسدود کردن خودکار معاملات خاص، می تواند راهی برای خروج پولشویان از سیستم بانکی باشد و آنها را قادر به واکنش سریع تر کند. اما ماهیت پیچیده جلوگیری از پولشویی، چالش فناوری را به بزرگترین معضل تبدیل کرده است.

 

پولشویی در حال حاضر تیتر اصلی اخبار است. اسنادی که توسط Buzzfeed News فاش شده و با کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران پژوهشگر به اشتراک گذاشته شده است، نشان می دهد که بانک هایی از جمله HSBC ، Barclays و Standard Chartered با وجود مشاهده معاملات مشکوک، مبالغ هنگفتی را جابجا کرده اند.

 

مجرمان از بانک های بزرگ برای پنهان کردن پول های کثیف خود استفاده می کنند، که اغلب به جرم سازمان یافته مرتبط می شود و هزینه هنگفتی را حاضرند بپردازند تا دارایی و اصل پول مخفی شود. طبق اعلام سازمان ملل، هر ساله حدود ۲ تن دلار به طور غیرقانونی جابجا می شود.

 

عناوین خبری زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه بانک های بزرگ اجازه داده اند میلیاردها پوند پول به وسیله مجرمان از طریق آنها منتقل شود و قیمت سهام را سخت تحت تأثیر قرار دهد البته باید اقدامات شدیدتری را آغاز کنند، اما بانک ها اغلب بین دو وضعیت نامتجانس سخت گیر افتاده اند.آنها وظیفه دارند فعالیت مشکوک را شناسایی و متوقف کنند و آن را به نهادهای نظارتی گزارش دهند، اما اغلب آنها باید ابتدا به نیروی انتظامی فرصت زیادی دهند تا تحقیق کنند. آیا فناوری می تواند پاسخی داشته باشد؟

 

در حالی که ارقام پولشویی بسیار بالاست، اما احتمال کشف آن کم است، با روشهای پیچیده ای برخی افراد که به طور سنتی برای شناسایی فعالیت بالقوه پولشویی استفاده می شود. در سطح جهان، تنها درصد کم رقمی پولشویی کشف می شود و بخش کوچکی از آن مسدود شده است.

 

در سال گذشته میلادی، مرکز جرائم اقتصادی ملی اعلام کرد که پولشویی سالانه بیش از۱۰۰ میلیارد پوند برای انگلیس هزینه دارد.

 

بانک ها به دلیل عدم موفقیت در جلوگیری از این فعالیت، با جریمه های سنگین روبرو می شوند، در سیستم هایی سرمایه گذاری کرده اند که جایگزین روش های دستی برای شستشوی پول می شود، زیرا نهادهای نظارتی این اقدامات مجرمانه را کاهش می دهند.

 

به عنوان مثال، در مارس سال جاری، نهادهای نظارتی در سوئد و استونی به دلیل نقض قوانین پولشویی، جریمه ای به مبلغ ۳۴۷میلیون یورو را به سوئدبانک تحمیل کردند.

 

در هلند ، ING در سال ۲۰۱۸ به مبلغ ۷۷۵ میلیون یورو جریمه شد پس از اینکه سازمان تنظیم مقررات اعلام کرد این بانک نتوانسته است از پولشویی صدها میلیون یورو در طی سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ جلوگیری کند و در سال ۲۰۱۷، سیتی گروپ موافقت کرد که تقریباً ۱۰۰ میلیون دلار بپردازد و به دلیل انجام تحقیقات ضمنا در مورد نقض قوانین ضد پولشویی شامل انتقال پول بین ایالات متحده و مکزیک به تخلفات جنایی اعتراف کرد. در همان سال، دویچه بانک به دلیل اجازه دادن به مشتریان ثروتمند برای انتقال ۱۰ میلیارد دلار به خارج از روسیه، توسط مقامات انگلیس و ایالات متحده ۶۵۰میلیون دلار جریمه شد.

 

با تهدید مجازات های عظیم مالی، بانک ها برای شناسایی فعالیت های پولشویی به فناوری روی آورده اند. امروزه از بررسی های هوش مصنوعی گرفته تا پردازش با استفاده از زبان بشری برای جایگزینی روشهای قدیمی استفاده می شود. ماشین آلات می توانند مقالات بسیار بیشتری نسبت به انسان بخوانند و می توانند فرآیندهای ضد پولشویی را خودکار کنند.

 

به عنوان مثال HSBC را در نظر بگیرید. در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که از نرم افزار راه اندازی fintech Quantexa برای کمک خودکار به امر مبارزه با پولشویی استفاده کرده است. این نرم افزار میلیاردها رکورد به کار برده از جمله منابع داخلی و خارجی را تجزیه و تحلیل نموده است تا فعالیت بالقوه پولشویی را تشخیص دهد. این به HSBC کمک می کند تا از نظر مقررات مطابقت داشته باشد و خطر تجارت خود را کاهش دهد.

 

تحقیقات FCA

 

در فوریه ۲۰۱۷، HSBC فاش کرد که توسط سازمان رفتار مالی (FCA) به دلیل عدم موفقیت در کنترل پولشویی مورد نظارت و پایش قرار گرفته است. این در حالی است که در نتایج مالی سال ۲۰۱۶ سخنگوی این بانک اذعان داشت. “موضوع تحقیق FCA در مورد انطباق آن با مقررات پولشویی در انگلیس و سیستم های جرم مالی و الزامات کنترل” است.

 

بانک ها با مسئولیت گزارش فعالیت و کمک به نیروی انتظامی برای تحقیق در مورد مجرمان فعالیت های پولشویی روبرو هستند و اگر اجازه چنین فعالیت هایی را ندهند با خطر جریمه روبرو می شوند.

 

ران وارمینگتن، رئیس سابق تحقیقات بانکی جهانی در سیتی بانک گفت که بلاک کردن معاملات مشکوک آسان ترین کار ممکن است، اما عمل به آن به دلیل مسئولیت هایی که دارد، اگر تقریباً غیرممکن نباشد، دشوار است.

 

وارمینگتون در موقعیتی قرار گرفته است که بسیاری از بانکداران هنگام مشاهده فعالیت مشکوک با آن روبرو می شوند. وی گفت: “شما منتظر پاسخ مقامات هستید و یا می گویید” معامله را متوقف کنید “یا” آن را رها کنید “یا طبق معمول معمولاً آنها چیزی نمی گویند.”

 

وارمینگتن گفت: این مساله یک بانک را در شرایط دشواری قرار می دهد زیرا تفهیم یک متهم به پولشویی که به آنها تعلق می گیرد جرم محسوب می شود و ممکن است با مسدود کردن یا به تأخیر انداختن معامله این کار را انجام دهید.

 

وی افزود: “رگولاتورها خواهان اخطار هستند ، اما معتقدند اگر [ناخواسته] کلاهبرداران را افشا کنیم، آنها به دنبال شما می آیند و ممکن است تهدید به آسیب جسمانی شوید.” “فناوری خوبی برای ردیابی پولشویی وجود دارد ، اما وقتی آن را ردیابی می کنید، چه واکنشی در برابر آن صورت می گیرد؟”

 

تصمیمات سخت برای بانک ها

 

وارمینگتن بر این باور است که بانک ها تصمیمات سختی را پیش روی خود دارند. “شما باید مقامات را مطلع کنید، اما معمولاً آنها واکنش کافی نشان نمی دهند. طرف صحبت من به طور معمول با بانکداران خیلی دلسوز نیستم.”

 

به گفته دیوید بانیستر، تحلیلگر در Aite، اتصال سیستم ها با سازمان های اجرای قانون و اجرای بلوک های خودکار در معاملات خاص می تواند به حل مشکل بزرگ پولشویی کمک کند.

 

وی گفت: “به نوعی بانک اطلاعات سازمانهای اجرای قانون و بانکها را بهم پیوند دهید.” “گزارش ها احتمالاً برای جمع آوری دقیق به سمت رگولاتورها می روند، اما اگر فعالانه تر عمل نمایند، می توانندثابت کنند که جلوی آن را گرفته اند.”

 

وارمینگتن معتقد است: “به طور کلی، فناوری در دسترس پلیس و نهادهای نظارتی حرفه ای نیست و آنها در رقابت تسلیحاتی بسیار عقب هستند. سوال این است که چه کسی برای طراحی در آنجا حضور دارد؟ شما در مورد سرمایه گذاری های جدی به صورت نقدی صحبت می کنید. ”

 

چارلی دلینگپول ، مدیر عامل شرکت تأمین کننده fintech Comply Mavagetion ، که فناوری اتوماسیون مبارزه با پولشویی را ارائه می دهد و با بانک هایی از جمله Santander ، Bank of America و بانک رقیب Oaknorth همکاری می کند ، گفت: “فناوری و فرایندها از آنچه در سال ۲۰۱۳ قابل قبول بود حرکت کردند، از زمانی که بسیاری از این افشاگری ها تاریخ دارد. نهادهای نظارتی نمی توانند از بانک ها بخواهند کاری را که از نظر فنی امکان پذیر نیست را انجام دهند، اما در حال حاضر اقدامات بیشتری مورد انتظار است.

 

“نهادهای نظارتی می توانند امور مبارزه با پولشویی را در سطح بسیار بسیار بالاتری انجام دهند اما ملاحظه می شود که اقدامات پولشویان، بسیار نگران کننده است.”