سرآغازی بر هیجانی یک ماهه
سرآغازی بر هیجانی یک ماهه
همیشه و در تمام ادوار برگزاری جام‌های جهانی، نگاهی ویژه به بازی افتتاحیه شده است. از یک سو کشورهای میزبان تلاش کرده‌اند تمام داشته‌ خود برای برگزاری و شروع این مسابقات را در بازی نخست به نحوی به تصویر بکشند. از طرف دیگر دو تیم حاضر در اولین بازی جام اصلا دوست ندارند مقابل چشم هزاران هوادار، با تلخی این مسابقات را شروع کنند. همین مسائل موجب شده تا بازی افتتاحیه جذابیت و حساسیت ویژه‌ای داشته باشد.
نگاهی به آمارها و اطلاعات جالب افتتاحیه‌ جام‌های‌جهانی

نگاهی به بازی‌های افتتاحیه در ۲۱ دوره قبلی، نکات جالبی به همراه دارد که خواندن‌شان خالی از لطف نیست. از اولین دوره جام‌جهانی تا سال ۱۹۷۰ برگزاری بازی افتتاحیه دستخوش تغییرات زیادی شد؛ اما از سال ۱۹۷۴ مقرر شد قهرمان دوره قبل برگزار‌کننده اولین بازی جام باشد. این روند تا سال ۲۰۰۶ نیز ادامه داشت تا این‌که این قانون هم عوض شد. از جام‌جهانی ۲۰۰۶ آلمان تا امروز، تیم میزبان در بازی افتتاحیه بازی می‌کند.بیشترین حضور در بازی افتتاحیه
۷تا امروز ۳۹ تیم مختلف در بازی‌ افتتاحیه ۲۱ دوره قبلی جام‌جهانی حضور داشته‌اند. در این میان دو تیم مکزیک و برزیل بیش از همه سابقه حضور در این بازی را دارند. هر کدام این تیم‌ها ۷بار در بازی افتتاحیه حاضر شده‌اند که البته نتایج‌شان با هم خیلی متفاوت است. مکزیکی‌ها در این ۷بازی اصلا بردی به دست نیاورده‌اند و حاصل کارشان ۵ باخت و دو تساوی بوده است. از آن طرف برزیل در ۵بازی پیروز از زمین خارج شده و یک تساوی و یک باخت هم به دست آورده است.

چند افتتاحیه در یک روز

یکی از نکات جالب این بود که تا قبل از جام‌جهانی ۱۹۶۶، چند بار اتفاق افتاد که در اولین روز شروع جام‌جهانی، چند بازی به صورت همزمان برگزار شد. اولین مورد مربوط به جام‌جهانی ۱۹۳۰ بود که در روز افتتاحیه دو بازی به صورت همزمان برگزار شد. جام‌جهانی بعدی در این زمینه رکورد زد و در اولین روز هشت بازی به صورت همزمان برگزار شد. دلیل این بود که در جام‌جهانی ۱۹۳۴، ۱۶ تیم راه یافته از مرحله مقدماتی که در قاره‌های مختلف برگزار شد به مرحله حذفی رسیدند که این بازی‌ها در ایتالیا برگزار شد. دوره بعدی نوبت به جام‌جهانی ۱۹۵۴ سوئیس بود که در روز نخست چهار بازی به صورت همزمان برگزار شد. آخرین باری هم که این اتفاق افتاد مربوط به جام‌جهانی ۱۹۶۲ شیلی بود که در روز نخست چهار بازی به صورت همزمان برگزار شد.

پرگل‌ترین بازی
۸ برای رسیدن به بازی افتتاحیه با بیشترین گل که بین دو تیم رد و بدل شده، باید به اولین بازی جام‌جهانی ۱۹۳۴ ایتالیا بازگشت. در این بازی که در ورزشگاه ناسیونال شهر رم و بین دو تیم ایتالیا و آمریکا انجام شد، تیم میزبان توانست با نتیجه عجیب ۷ بر یک به پیروزی برسد. پرتکرارترین نتیجه هم در بازی‌های افتتاحیه، تساوی بدون گل است که در چهار بازی افتتاحیه تکرار شده است. اولین بازی که دو تیم در بازی افتتاحیه به چنین نتیجه‌ای رسیدند، مربوط به جام‌جهانی ۱۹۶۶ بود که بازی انگلیس و اروگوئه بدون گل تمام شد. از طرف دیگر، اولین تساوی در بازی‌های افتتاحیه به جام‌جهانی ۱۹۳۸ فرانسه بر می‌گردد که بازی بین دو تیم سوئیس و آلمان با تساوی یک بر یک تمام شد. نکته دیگر این‌که در تمام بازی‌های افتتاحیه تا امروز ۸۶ گل بین تیم‌ها رد و بدل شده است.

کمترین و بیشترین تماشاگر
وقتی به تعداد تماشاگران حاضر در ورزشگاه‌ها برای بازی افتتاحیه نگاهی می‌اندازیم، کمترین حضور به اولین بازی در تاریخ جام‌های جهانی برمی‌گردد. در اولین بازی جام‌جهانی ۱۹۳۰ که بین فرانسه و مکزیک انجام شد، فقط ۴۴۰۰ نفر از نزدیک تماشاگر این بازی بودند. آمار پرتماشاگرترین بازی افتتاحیه هم مربوط به اولین بازی جام‌جهانی سال ۱۹۷۰ بین مکزیک و شوروی است. طبق اعلام رسمی فیفا، ۱۰۷ هزار نفر روی سکوهای ورزشگاه آزتک شهر مکزیکوسیتی شاهد این بازی بودند که در نهایت با تساوی بدون گل تمام شد.

منبع: ضمیمه جام۲۲ روزنامه جام‌جم