تهران - افلاکیون: سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به صدور احکام متهمان پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی گفت: محکومان به ‌۱۸۰ سال حبس در پی ایجاد اخلال در نظام اقتصادی محکوم شدند.
سخنگوی قوه قضاییه از اعلام احکام پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی خبر داد
سخنگوی قوه قضاییه از اعلام احکام پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی خبر داد

تهران – افلاکیون: سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به صدور احکام متهمان پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی گفت: محکومان به ‌۱۸۰ سال حبس در پی ایجاد اخلال در نظام اقتصادی محکوم شدند.

به گزارش روز یکشنبه از مرکز رسانه قوه قضاییه، ذبیح‌الله خداییان اظهار داشت: یکی از پرونده‌هایی که در ارتباط با جرایم اقتصادی در مرجع قضایی رسیدگی شده بود و مردم انتظار داشتند در مورد متهمان پرونده سریع‌تر اتخاذ تصمیم شود، پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی بود.

وی ادامه داد: پرونده مزبور در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی رسیدگی و منجر به صدور حکم شد.

خداییان افزود: این پرونده دارای دو قسمت است که یک قسمت آن با کیفرخواست به دادگاه ارسال شده بود و بخشی از پرونده نیز هم اکنون در دادسرا در حال رسیدگی است.

سخنگوی دستگاه قضا اضافه کرد: این پرونده که حکم آن صادر شده، ۷۲ هزار برگ در ۲۹۶ جلد است که درآن افرادی به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به مجازات‌های سنگینی محکوم شده اند و بر اساس ماده ۳۶ قانون مجازات اسلامی حکم این افراد منتشر می‌شود.

خداییان در تشریح احکام صادره گفت: در این پرونده «رضا حمزه لو» مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی، «عباس صمیمی» نائب رئیس شرکت، «علیرضا علایی رحمانی» عضو هیات مدیره، «مصطفی تهرانی» عضو هیات مدیره، «محسن احمدیان» مدیربازرگانی و «مرجان شیخ‌الاسلامی» مدیرعامل شرکت دنیز به اتهام شرکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی از طریق اخلال در توزیع ارزهای حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی شرکت های تولیدکننده به میزان ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو، هر کدام به ۲۰ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری، محرومیت دائمی از هرگونه خدمات دولتی و جزای مالی به میزان مبالغی که از طریق اعمال مجرمانه کسب کردند، محکوم شدند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: همچنین در این پرونده «سام حامد ساعدیان» مدیرعامل وقت شرکت والا سرمایه امین و «ابوالفضل ملکی شمس آبادی» هرکدام به اتهام مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور به تحمل ۱۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی و جزای مالی معادل اموالی که از این طریق کسب کردند، محکوم شدند.

خداییان خاطرنشان کرد: «محمدحسین شیرعلی»، «علی اشرف ریاحی»، «سید علیرضا حسینی»، «معصومه دری»، «سعید خیری زاده» و «مهدی شریفی نیک نفس» به اتهام معاونت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی از طریق اخلال کلان در توزیع ارزهای حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی هرکدام به پنج سال حبس تعزیری و محرومیت دائمی از هرگونه خدمات دولتی و جزای مالی محکوم شدند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: این احکام قطعی و غیرقابل تجدیدنظر است مگر از طریق اعاده دادرسی و اعمال ماده ۴۷۷.