ستاد فرماندهی برای مدیریت بحران بین کشورهای اسلامی ایجاد شود
ستاد فرماندهی برای مدیریت بحران بین کشورهای اسلامی ایجاد شود
حجت‌الاسلام شهریاری گفت: پیشنهاد ما برای همکاری بیشتر مسلمانان، ایجاد ستاد فرماندهی مشترک میان کشورهای اسلامی برای مدیریت بحران‌های جهان اسلام است تا بتوانند منابع را درست مدیریت کنند.

به گزارش افلاکیون، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در وبینار «بررسی ظرفیت‌های حقوقی برای حل مشکلات جهان اسلام» درباره بحران‌هایی که ممکن است کرونا بر جهان ایجاد کند، خاطرنشان کرد: در چند محور می‌توانیم بحران کرونا را گوشزد کنیم. نخست، امکانات بیمارستانی است که باید به اندازه کافی تهیه و امکانات موجود هم مدیریت شود.

وی ادامه داد: دومین محور توجه به حضور مستمر کادر درمان در محدوده بیمارستان است که ممکن است سبب خستگی مفرط آن‌ها شود، به همین دلیل این نیروها باید مدیریت شوند. چون نیروی جایگزین نیز نداریم.

شهریاری تصریح کرد: نکته سوم درباره عدالت توزیع است، یعنی شیوه تخصیص امکانات بیمارستانی چگونه باید باشد؟ بر اساس جمعیت باشد یا بر اساس توسعه بیماری؟ به عقیده بنده توزیع امکانات باید حسب اطلاعات باشد به همین دلیل باید روند دقیقی از شیوع بیماری داشته باشیم.

وی افزود: محور چهارم، درباره اطلاع رسانی آمارها است. گاهی حاکمیت‌های اسلامی از بیان آمارهای دقیق ممانعت می‌کنند، این سبب می‌شود که افراد نسبت به جدی بودن یا نبودن کرونا دچار دوگانگی شوند. اگر آمارها را کم بگوییم سبب می‌شود مردم دقت کافی نداشته باشند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی محور دیگر را در نوع عمل مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دانست و یادآور شد: در این زمینه شاهد یک تضاد هستیم، گروهی گرفتار استرس‌های غیر معمول شده‌اند و طیف دیگر نسبت به این موضوع بی توجه هستند. این موضوع باید مدیریت شده و تعادل در رفتارهای اجتماعی ایجاد شود.

وی اضافه کرد: فقر خانوادگی از دیگر مشکلاتی است که کرونا ایجاد می‌کند. چرا که هر چند پروتکل‌های بهداشتی تاکید می‌کند که افراد در خانه باشند، ولی برخی افراد روزمزد بوده و نمی‌توانند در خانه بمانند. برای این موضوع باید مدیریت مناسبی صورت گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهریاری عنوان کرد: محور هفتم، بحث تقلب است. در ایام کرونا نیاز به ماسک و مواد ضد عفونی، زیاد شده و این سبب شده برخی دست به تقلب بزنند باید نسبت به آن توجه داشت.

وی ادامه داد: محور هشتم، کمبود امکانات ارتباطی قشر ضعیف است، چون در ایام کرونا استفاده از فضای مجازی زیاد می‌شود برخی امکانات کافی برای حضور در این فضا را ندارند. این‌ها از بسیاری خدمات حاکمیتی محروم می‌مانند که باید در مدیریت بحران بررسی شود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: محور نهم، مخصوص برخی از کشورها همانند جمهوری اسلامی ایران است و آن این‌که کرونا یک بیماری طبیعی است یا حمله زیست فناورانه؟

وی افزود: محور دهم، حمایت مالی از اقشار ضعیف است. محور یازدهم این است چون علم مدرن تاکنون نتوانسته به خوبی با این بیماری مقابله کند شاهد تقابل و دوگانگی طبع مدرن و سنتی هستیم که باید به درستی آن را مدیریت کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر شهریاری محور دوازدهم را تعطیلی مراکز معنوی برای ایجاد آرامش روحی در جامعه عنوان کرد و یادآور شد: محور سیزدهم این است که بتوانیم تحلیل درستی از دلایل شروع کرونا داشته باشیم، یعنی بدانیم آیا ویروس دست ساز است یا سبک زندگی بشر سبب ایجاد آن شده است.

وی در ادامه سخنان خود با بیان این‌که خوشبختانه ستاد مدیریت بحران در کشور ما توفیقات خوبی داشته است، تأکید کرد: پیشنهاد ما برای همکاری بیشتر مسلمانان، ایجاد ستاد فرماندهی مشترک میان کشورهای اسلامی برای مدیریت بحران‌های جهان اسلام است تا بتوانند منابع جهان اسلام را به درستی مدیریت کنند.

  • نویسنده : حمید سعادتی