زاکانی: ۹۶ درصد مدیران از بدنه شهرداری انتخاب شدند/ ۱۰ هزار واحد مسکونی آماده کلنگ زنی
زاکانی: ۹۶ درصد مدیران از بدنه شهرداری انتخاب شدند/ ۱۰ هزار واحد مسکونی آماده کلنگ زنی
شهردار تهران با اشاره به اینکه توجه به مردم در صدر و رأس امور است، گفت: 96 درصد مدیران از بدنه شهرداری انتخاب شده‌اند.

به گزارش افلاکیون ، علیرضا زاکانی، شهردار تهران امروز جهت ارائه گزارش یک ساله عملکرد شهرداری در نودمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران حضور یافت.

زاکانی در جلسه شورا گفت: تا امروز یک سال و ۴ روز است که در شهرداری در حال خدمت مردم هستیم و تا این لحظه نه تنها محتاج به قرض نشده‌ایم بلکه به لطف خدا و امام زمان مسیر را به صورتی طی کرده‌ایم که ۲۸ هر ماه حقوق کارمندان را پرداخت کرده‌ایم و حتی موفق به صرفه‌جویی ۱۰۰ ها میلیارد تومان در بخش های مختلف شده‌ایم.

شهر نیازمند تحول همه جانبه است

وی افزود: شهر نیازمند تحول همه جانبه است و رشد موزون باید جای رشد کاریکاتوری را در شهر تهران بگیرد. بنابراین تحولات و پیشرفت را در ابعاد مختلف هدفگذاری کرده‌ایم.

شهردار تهران ادامه داد: در بخش کاهش آسیب‌های اجتماعی موفقیت بزرگی حاصل شده و ۲۱ معتاد متجاهر را بدون نگاه ترحمی و با نگاه اعتقادی ساماندهی کردیم و ۳۳۰۰ تخت برای این افراد اماده کرده و ۱۸۰۰ مورد دیگر هم ایجاد خواهد شد.

۹۶ درصد مدیران شهرداری از بدنه شهرداری هستند

وی با بیان اینکه هیچ مجموعه‌ای اندازه شهرداری تهران  طی یک سال گذشته تلاش نداشته است، گفت: ۹۶ درصد مدیران شهرداری از بدنه شهرداری هستند و ۹۰ کلان پروژه برای تهران در نظر گرفته شده است همچنین برنامه‌ها به خوبی  تاکنون اجرا شده است.

زاکانی بیان داشت: در مقابل اظهارنظرات سکوت کردیم چون کارکردن برای مان ارجحیت داشت نه سخن گفتن؛ بزرگترین کار ما این بود که مشغول به کار شدیم و هرچه سخن گفتند هیچ نگفتیم.

از تنش اقتصادی خارج شدیم

وی خاطرنشان کرد: این سکوت به این معنا نبود که پاسخی نداشتیم بلکه مشغول به کار بودیم. در همان ۱۰ روز اول، با تلاش معاونت اقتصادی اعلام کردیم که از تنش اقتصادی خارج می‌شویم و از این تنش خارج شدیم. طعنه های زیادی شنیدیم اما تحمل کردیم و ۱۰ روزه مشکل شهر را حل کردیم.

شهردار تهران بیان داشت: ما در حالی کار را شروع کردیم که هم شهر، هم شهروند و هم مدیریت شهری حال مناسب و خوشی را که انتظار هست، نداشتند. علت این موضوع، عدم عمل و جهت گیری نامناسبی بود که مدیران شهری گذشته داشتند این به مکتب و انقلاب ما برنمی‌گشت بلکه به عمل ما بر می‌گشت.

زاکانی با بیان اینکه شهر ما از ترافیک، آلودگی هوا، کمبود مسکن و فرسودگی کالبدی رنج می‌برد، گفت: با کمبود سرانه ها مردم مشکلات را تحمل می کردند. شهروندان از بی توجهی ها دلخوری داشتند آنچه که در شهر مهم است شهروند است که باید در ایمنی، آسایش، امنیت و زمینه رشد روحی و حرکت در مسیر پیشرفت قرار بگیرد تا با اطمینان این مسیر را دنبال کند اما مردم ناراضی بودند.

وی افزود: مدیریت شهری به یک روزمرگی دچار بود و به تعبیر خودشان، علت آن تنش مالی بود که شهرداری دو سال و نیم از آن رنج می برد و سه ماه را هم با قرض حقوق پرداخته بودند. توجه به مردم در طول یک سال اخیر مورد توجه ما قرار گرفت.

باغات کَن، ارزشمندترین نقاط تهران

شهردار تهران در ادامه درباره باغات کن گفت: هزار و ۱۰۰ هکتار از منطقه کن که عمده آن باغات و ۷۰ هکتار آن محله است، قرار شده مورد بازبینی قرار بگیرد. این باغات از گهربارترین و ارزشمندترین نقاط تهران به شمار می روند.

وی افزود: تأکید بر این بود که قواعد برای زمین های یک هکتار به بالا اجرایی شود و بنابر نقشه سال ۱۳۵۴ بیش از ۶۶ درصد زیر دو هزار متر بود و قاعده گذار متوجه نبود که ۹۹ درصد مردم از این موضوع متضرر می‌شوند و ۱۵ هزار نفر در معرض آسیب و خطر قرار می گیرند. به طوری که با اندک حادثه ای، هیچ کسی دسترسی به آنها نخواهد داشت.

شهردار تهران ادامه داد: ما تصمیم گرفتیم که پس از کمیسیون ماده پنج، در جمع مردم حضور پیدا کنیم و مردم اعلام کردند که ۳۵ سال است دنبال راهکار هستند. مهمترین مسیری که سال گذشته تا امروز طی کردیم توجه به مردم بود و شورای ششم و مدیریت شهری سیاست توجه مردم را در دستور کار قرار داد. معتقدیم جز با تحول، نمی توان انباشتگی مشکلات شهر را رفع کرد.

۴۵۰۰ میلیارد تومان بیشتر درآمد کسب کردیم

شهردار تهران در ادامه با اشار به افزایش ارتباط شهرداری با سه قوه، گفت: خوشبختانه ما در سه سطح تحول، توانستیم گام برداریم و نسبت به سال قبل  فقط در بخش نقد، ۴۵۰۰ میلیارد تومان بیشتر درآمد کسب کردیم و چارچوبی که هموار شد وضعیت جهش وار را ایجاد خواهد کرد.

وی بیان داشت: همچنین ۵۴۰۰ پروانه در سال قبل صادر شد و با  اصلاح تبصره ۱۵ در این ایام، عددی بیش از کل سال قبل گشایش خواهد یافت.

علیرغم حمله سایبری به شهرداری در عملکرد، ۳۵ درصد جلوتر رفتیم

زاکانی با اشاره به حمله سایبری به شهرداری گفت: شرایط ما نسبت به موقعیت سال گذشته در حوزه منابع با توجه به هجمه به زیرساخت های فناوری و وقفه در عملکرد، ۳۵ درصد جلوتر است.

شهردار تهران درباره ساخت مسکن گفت: کلان پروژه ما در موضع کالبدی این است که بتوانیم بر محور محلات در نوسازی شهری و بر مدار حمل و نقل عمومی، کل شهر را نوسازی کنیم، با این اقدامات تمام شهر به گل شهر تبدیل خواهد شد. ۱۰ هزار واحد مسکونی آماده کلنگ زنی در منطقه ۱۸ است و هفته گذشته پنج هزار واحد کلنگ زنی شد.

انقلاب به ما یاد داد هر کجای کشور نیاز بود حاضر شویم

شهردار تهران تأکید کرد: انقلاب به ما یاد داد هر کجای کشور نیاز بود حاضر شویم، آن کار را انجام دهیم. در متروپل و حادثه سیل با افتخار حضور یافتیم چراکه ما کل واحد هستیم.

افتتاح بوستان ۱۶ هکتاری ایرانیان

وی در ادامه افزود: توسعه ۱۵۰۰ هکتار فضای سبز آغاز شده است و بوستان ۱۶ هکتاری ایرانیان در منطقه ۱۹ هفته آینده افتتاح خواهد شد.

زاکانی با اعلام اینکه هشت هزار میلیارد تومان از املاک به شهرداری در یک سال گذشته بازگشته است، گفت: برخی می گفتند این موضوع امکان پذیر نخواهد بود اما محقق شد.

شهردار پایتخت افزود: ۷۵ هزار میلیارد تومان بدهی انباشته در شهر وجود داشت و تا امروز ۱۸ هزار میلیارد تومان از طلب شهرداری های کشور که بخش عمده آن به شهرداری تهران تعلق دارد به عنوان بدهی در نظر گرفته شد. ما در تهران روی گنج خوابیدیم و عده ای که نتوانستند از این مساله برای بهبهود وضعیت شهر و خدمت رسانی به مردم اقدام کنند به نوعی عرضه نداشتند.

وی با بیان اینکه ۳۶ هزار میلیارد تومان به بانک شهر بدهکاریم، خاطرنشان کرد: سالیانه ۱۳ هزار میلیارد تومان بدهی روی دوش ما قرار می گیرد.

قرار گرفتن دو ملک شهرداری در بورس

شهردار تهران از قرار گرفتن دو ملک شهرداری در بورس خبر داد و افزود: از سه هفته گذشته طرح‌هایی را افتتاح کردیم و برنامه‌هایی هم در دست اقدام است.

زاکانی با بیان اینکه تمام پروژه های فنی و عمرانی در شهر کلید خورده است، اظهارداشت: پروژه شهید شوشتری آغاز شده و  تکمیل پروژه شهید بروجردی هم امسال مردم را از رنج نجات خواهد داد. پروژه یادگار امام (ره) کلنگ زنی شد و در حال عملیات عمرانی در این پروژه هستیم.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: به دنبال مناقصه برای طرح متوسلیان هستیم. سه تقاطع از ۹۸ تقاطع در دست اقدام هم افتتاح شد و ۱۸ تقاطع نیز تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد.

دو ابرسامانه در حال راه اندازی است

زاکانی در ادامه با بیان اینکه ۲ ابرسامانه برای خدمت دهی بیشتر به مردم در حال راه اندازی است، خاطرنشان کرد: کل خدمات در این ابرسامانه ها ارائه خواهد شد. حضور مردم برای انجام امور را با ابرسامانه داخلی شهرداری به حداقل خواهیم رساند. همچنین مردم از فعالیت ها اطلاع پیدا خواهند کرد.

شهردار تهران با بیان اینکه ابرپروژه‌ای نیز با محوریت محلات در دستور کار است، خاطرنشان کرد: این ابر پروژه در حوزه فناوری وایجاد زمینه برای مشارکت عمومی بر بستر هوشمندسازی است.

وی با اشاره به حمله سایبری به شهرداری تهران، اظهار کرد: تمام سامانه های حیاتی در دسترس است اما برخی سامانه های قدیمی به دلیل اشکالات امنیتی هنوز بازنگشته اند که به مشکل برخورد نکنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه همچنین پرداخت یکپارچه الکترونیک و کیف پول آماده است، گفت: این کیف پول در مجموعه‌های مختلف شهرداری قابل استفاده است و ما وعده داده بودیم که به عنوان پیش درآمد، مبلغی را در این کیف پول قرار دهیم.

۵۳ هزار مخزن پسماند در سطح شهر

زاکانی در ادامه درباره وضعیت حوزه پسماند در تهران گفت: ۵۳ هزار مخزن پسماند در سطح شهر وجود دارد که پوششی برای آن در حال طراحی است همچنین در حوزه پسماند قراردادهایی در حال انعقاد است و از این تعداد، سه طرح ام آر اف تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

وی با بیان اینکه در ۱۲۳ ناحیه شهر طراحی و پوشش مخازن پسماند آغاز خواهد شد، گفت: بخشی از این مخازن نیز نیاز به نوسازی دارد البته ۱۵ هزار مخزن تأمین و جایگزین خواهد شد چراکه حق با مردم است.

زاکانی با اشاره به تفکیک پسماند از مبدا در داخل شهر، خاطرنشان کرد: در خارج از شهر نیز در دماوند برای پسماند ساختمانی و زباله سوز هزار و ۱۰۰ تنی برنامه ریزی و ۶۰ هکتار برای بارانداز شهرک بازیافت در آراد کوه نیز پیش بینی شده است.

طرح خدمت و آبادانی را آغاز کرده‌ایم

شهردار تهران گفت: ما از دو هفته پیش طرح خدمت و آبادانی را آغاز کرده ایم. ۴۳ شرکت و سازمان داریم که اگر همه اینها پای کار بیایند می توانند در طول یک هفته مناطق را آباد کنند.

خرید دو کارخانه آسفالت

وی از خرید دو کارخانه آسفالت تا پایان سال خبر داد و اعلام کرد: ۵۶۰ هزار تن در سال گذشته آسفالت ریزی صورت گرفته که عمده آن در ۶ ماه پایانی سال قبل بود و در پنج ماه ابتدایی امسال به ۴۰۰ هزار تن رسید.

زاکانی با بیان اینکه از سال ۵۸ تا سال قبل ۲۶۳ میدان و بازارچه میوه و تره بار داشتیم، یادآور شد: سال گذشته ۳۱ بازارچه اضافه شد و امسال ۱۰۰ بازارچه اضافه خواهد شد. ۱۲۹ محله بازارچه ندارند که این ظلم است و رفع این مشکل در دستور کار قرار دارد.

وی درباره مجموعه همشهری گفت: این مجموعه از زیان دهی خارج شده همچنین سازمان فرهنگی و هنری در این مدت کارهای جدی انجام داده است.

منبع : فارس