نود و چهارمین دیدار تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس در شرایطی برگزار می‌شود که در دیدارهای گذشته برخی بازیکنان توانسته‌اند رکوردهای ماندگاری را از خود بر جای بگذارند.

به گزارش افلاکیون، استقلال و پرسپولیس در دیداری به جامانده از هفته هشتم رقابتهای لیگ برتر ساعت ۱۶:۳۵ دقیقه روز دوشنبه به دیدار هم می‌روند و نتیجه این بازی می‌تواند در معادلات بالای جدول بسیار تعیین کننده باشد. این نود و چهارمین باری است که دو تیم مقابل هم صف آرایی می‌کنند.

در طول برگزاری مسابقات گذشته دو تیم، آمار و رکوردهای زیادی به جا مانده است و بازیکنان متعددی هستند که رکوردهایی را در تاریخ برگزاری این بازی‌ها به نام خود ثبت کرده‌اند که به تعدادی از این آمار و رکوردها در زیر اشاره می‌کنیم.

بیشترین تعداد پیروزی و شکست
بیشترین باری که یک بازیکن توانسته پیروزی در این مسابقات را تجربه کند، ۷ بازی است که ۴ بازیکن استقلال به این رکورد دست یافته‌اند. اکبر کارگرجم، کارو حق وردیان، علی جباری و غلامحسین مظلومی ۴ استقلالی هستند که با ۷ پیروزی در دربی، بیشترین تعداد پیروزی در تاریخ این مسابقات را تجربه کرده‌اند. بعد از آنها نیز محمود فکری، عزت جانملکی، منصور پورحیدری و علی پروین هر کدام با ۶ پیروزی در این مسابقات در رده بعدی قرار می‌گیرند. همچنین علی پروین با تجربه کردن ۷ شکست در این مسابقات، رکورد تحمل بیشترین شکست به عنوان بازیکن را نیز به خود اختصاص داده است.

بیشترین دربی در روزهای سال
دیدارهای گذشته دو تیم در روزهای مختلف از ماه‌های مختلف سال برگزار شده است. اما ۳ روز از سال با برگزاری ۳ دربی، از سایر روزهای سال در این خصوص پیشی گرفته‌اند. در هر یک از روزهای ۱۰ فروردین، ۳۱ شهریور و ۱۸ آذر ۳ بار این مسابقات سنتی برگزار شده است که این هم در نوع خود رکوردی جالب است. ۲۵ خرداد، ۳۰ تیر، ۲۵ مهر، ۲۰، ۲۷ و ۲۸ دی، ۱۳، ۱۷ و ۱۹ اسفند هم روزهایی هستند که در هر یک از آنها ۲ بار دربی برگزار شده است.

۳۲ یاغی در همه دربی‌ها
در تاریخ دربی‌ها، ۳۲ بازیکن هستند که با پیراهن هر دو تیم به میدان رفته‌اند که از این جمع ۳ نفر با پیراهن هر دو تیم گلزنی کرده‌اند. غلامرضا فتح آبادی نخستین بازیکنی است که موفق شد با پیراهن هر دو تیم در دربی‌ها گلزنی کند و بعد از او شاهرخ بیانی و مهدی هاشمی نسب دیگرانی بودند که در هر دو بازی موفق به گلزنی شدند.

از شاخص‌ترین بازیکنانی که در هر دو بازی به میدان رفتند، می‌توان به احمدرضا عابدزاده، علی انصاریان، علیرضا نیکبخت واحدی، مهدی هاشمی نسب، مجید نامجو مطلق و شاهرخ بیانی اشاره کرد.

مربی دروازه بانی فعلی آبی پوشان سعید عزیزیان هم یکی از نفراتی است که با پیراهن هر دو تیم در دربی‌ها حضور داشته است. همچنین گادوین منشأ، الونگ الونگ و هوار ملأ محمد سه بازیکن خارجی هستند که با پیراهن هر دو تیم در دربی‌ها حضور داشته‌اند.

جوان‌ترین و مسن‌ترین
جوان‌ترین و مسن‌ترین بازیکنانی که در دربی حضور داشته‌اند هر دو از استقلال بوده‌اند. در حالی که الهیار صیادمنش در دربی ۵ مهر ۹۷ با ۱۷ سال ۱۱۷ روز سن جوان‌ترین بازیکنی بود که در دربی‌ها به میدان رفته، رضا عنایتی مهاجم پیشین استقلال در دربی که در روز ۲۵ اردیبهشت ۹۴ برگزار شد با ۳۹ سال و ۳۴ روز سن به میدان رفت تا وی مسن‌ترین بازیکن تاریخ دربی‌ها باشد.

نزدیک‌ترین بازیکن به عنایتی، نیلسون کوری را سنگربان سابق سرخ پوشان است که با ۳۸ سال ۱۱ ماه و ۳ روز سن برای سرخ پوشان بازی کرده است و سید جلال حسینی در صورتی که در این دربی به میدان برود، با ۳۸ سال و ۱۱ ماه و ۸ روز سن، رکورد سنگربان سابق سرخ پوشان را شکسته و تبدیل به مسن‌ترین بازیکن تاریخ پرسپولیس می‌شود که در دربی‌ها به میدان رفته است.

جوان‌ترین و مسن‌ترین گلزن
جوان‌ترین گلزن مسابقات دربی همچنان حسن روشن است. مهاجم سابق آبی‌ها در حالی در دربی موفق به گلزنی شد که ۱۸ سال و ۱۱ ماه و ۲۷ روز سن داشت. مسن‌ترین گلزن دربی هم کریم باقری، مربی امروز سرخ پوشان است که با ۳۵ سال ۱۱ ماه و ۱۸ روز سن موفق به گلزنی در دربی شده است.

زودترین و دیرترین گل
زود هنگام ترین گل در تاریخ دربی‌ها توسط علی سامره مهاجم سابق آبی پوشان به ثمر رسیده است. سامره در سال ۸۱ و در دربی که در شهر تبریز برگزار شد موفق شد در ثانیه ۴۸ بازی گلزنی کند که این گل همچنان زودهنگام‌ترین گلی است که در تاریخ دربی‌ها به ثمر رسیده است.

دیرهنگام ترین گلی که در ۹۰ دقیقه معمول بازی‌ها به ثمر رسیده، توسط جری بنگستون مهاجم پیشین پرسپولیس است که در سال ۹۴ توانست در دقیقه ۶+۹۰ برای تیمش گلزنی کند. اما دیرهنگام ترین گل دربی‌ها در دیداری حذفی و مربوط به سال ۹۰ بود که اسماعیل شریفات در دقیقه ۱۰۷ برای آبی پوشان گلزنی کرد.

بیشترین کلین شیت
سرمربی فعلی شهرخودرو و کاپیتان سابق آبی پوشان که ۱۵ حضور در دربی را تجربه کرده و ۹ بار هم بازوبند کاپیتانی این تیم را در این بازی‌ها بر بازو بسته، با ۹ کلین شیت رکورددار تعداد کلین شیت در این دیدارهای سنتی است.

نزدیک‌ترین بازیکن به وی احمدرضا عابدزاده با ۸ کلین شیت است که وی ۵ بار با پیراهن پرسپولیس و ۳ بار با پیراهن استقلال موفق به بسته نگه داشتن دروازه‌اش شده است.

اما بیشترین دقایق متوالی بسته نگه داشتن دروازه در این دیدارها به نیلسون کوری را، دروازه‌بان اسبق سرخ پوشان تعلق دارد. این بازیکن در ۴ بازی و یک نیمه کامل دروازه‌اش را بسته نگه داشت تا با ۴۰۵ دقیقه بسته نگه داشتن دروازه‌اش به این رکورد دست یافته باشد.

احمدرضا عابدزاده با ۴۰۴ و سید مهدی رحمتی با ۳۶۰ دقیقه بسته نگه داشتن دروازه بعد از نیلسون در در رده‌های بعدی هستند.