روند انتظارات در بازار های ایران و جهان بعد از اعلام پیروزی بایدن تغییر یافت و واکنش های متفاوتی را در پی داشت و تحلیل ها را به کلی تحت تاثیر قرار داد.

افلاکیون–  یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آن‌ها است. بر این اساس در این صفحه روند‌های قیمتی بازار‌های مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

شروع منفی بورس

به نوشته دنیای‌اقتصاد، بورس تهران معاملات روز شنبه را بر مدار منفی آغاز کرد و درپایان معاملات با افت حدود ۲/ ۲ درصدی (معادل ۲۸ هزار واحد) به محدوده یک میلیون و ۲۶۲ هزار واحد عقب نشینی کرد. گروه‌های بزرگ کالایی از همان دقایق ابتدایی معاملات بیشترین فشار را بر نماگر اصلی بازار سهام تحمیل کردند. دو گروه خودرو و بانک، برخلاف روز چهارشنبه تغییر جهت دادند و معاملات خود را مثبت آغاز کردند، اما این روند پایدار نماند و در ادامه سهام زیرمجموعه این گروه‌ها نیز با مازاد عرضه مواجه شدند.

شاخص کل هم‌وزن نیز روز منفی را ثبت کرد و با افت ۹/ ۰ درصدی رقم ۳۷۱ هزار و ۵۶۹ واحد را ثبت کرد. ارزش معاملات خرد سهام در بورس تهران با افت ۳۰ درصدی نسبت به روز چهارشنبه به ۳۱۷۰ میلیارد تومان رسید و سهامداران حقیقی نیز خالص فروش ۴۸۲ میلیارد تومانی را رقم زدند.

شکست مقاومت سکه در کانال ۱۲ میلیونی

در جریان معاملات روز شنبه قیمت سکه در ادامه روند کاهشی پایان هفته گذشته، زیر ۱۲ میلیون تومان قرار گرفت تا نسبت به روز پنج‌شنبه حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان کاهش داشته باشد. قیمت سکه نسبت به روز پنج‌شنبه ۹ درصد و نسبت به روز چهارشنبه ۲۱ درصد کاهش یافته و روزگذشته ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شده است.

بهای نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی ۴ میلیون و ۸۰۸ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین شده است. بیشترین کاهش قیمت در روزگذشته برای سکه تمام با کاهش یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومانی بود. قیمت طلا، سکه و ارز در بازار طی روز‌های نخست ابتدای هفته جاری نسبت به روز‌های قبل با کاهش شدیدتر همراه شده‌اند که یکی از دلایل اصلی جو روانی حاکم بر بازار‌ها و تاثیر شمارش آرا بر طلای جهانی است.

ناکامی طلا برای ورود به کانال ۲ هزار دلاری

هفته گذشته ابهامات زیادی پیرامون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وجود داشت، اما جدیدترین نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد با پیشتازی جو بایدن در آرای الکترال و آرای شمارش شده در ایالت‌های کلیدی، بازار طلا خوش بینی روشنی پیدا کرده است.

خوش‌بینی در میان تحلیلگران وال استریت به رکورد بالایی رسیده است. این دورنمای مثبت در حالی به وجود آمده که قیمت طلا مقاومت کوتاه مدت را شکسته و به بالاترین قیمت در ۶ هفته اخیر صعود کرده است. روز جمعه هر اونس طلای جهانی در قیمت ۱۹۵۱ دلار بسته شد. این روند صعودی در پی کاهش قیمت دلار به پایین‌ترین حد دو ماه اخیر روی داد. در این میان رئیس‌جمهوری بایدن به معنای آن است که بسته کمک مالی کرونایی بیشتری در راه است و تنها بحث میزان آن مطرح است. امری که به نظر می‌رسد روی دلار تاثیر منفی گذاشته و از قیمت طلا پشتیبانی می‌کند.

رشد ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن

روز شنبه در ادامه سیر نزولی اوراق تسهیلات مسکن بار دیگر کاهش قیمت را تجربه کرد. هر فقره از این اوراق در بازار فرابورس روز گذشته به قیمت ۷۷ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد که افت ۳ درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که به گفته کارشناسان وضعیت بازار مسکن در نیمه اول سال باوجود کرونا شاهد رشد ۱۰۰‌درصدی قیمت‌ها بوده و در ۶ ماه نخست سال بازار مسکن تحت‌تاثیر عواملی، چون کرونا، بازار‌های موازی از قبیل ارز و سکه و حتی بورس و همچنین مسائل کلان اقتصادی کشور و فضای معامله‌گری، رشدی نامتعارف داشته است.

بیش از ۸۰ درصد کسانی که این روز‌ها در بازار معامله می‌کنند افرادی هستند که با نگاه سرمایه‌گذاری در این بخش ورود کرده‌اند و قدرت خرید مصرفی مردم برای مسکن به‌شدت کاهش یافته است.

نفت زیر ۴۰ دلار باقی ماند

طولانی شدن روند شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان بازار نفت را سرگردان کرده است، براین اساس بهای نفت وست تگزاس اینترمدییت روز جمعه چهار درصد سقوط کرد و هفته را در پایین مرز ۴۰ دلار به پایان برد. باوجود کاهش قیمت‌های قابل توجه در روز جمعه، هردو شاخص نفتی در هفته گذشته شاهد رشد بودند. نفت برنت ۸/ ۵ درصد و نفت آمریکا به رشد هفتگی ۲/ ۴ درصدی دست یافتند.

از طرفی در آمریکا شمارش آرا نشان داد جو بایدن، نامزد دموکرات ریاست جمهوری از دونالد ترامپ در جورجیا و پنسیلوانیا پیش افتاده و یک گام دیگر به حضور در کاخ سفید نزدیک شده است. از طرفی ضعیف شدن چشم‌انداز تصویب یک بسته کمک مالی جدید در آمریکا عامل دیگری بود که قیمت‌ها را تحت فشار قرار داد.