منابع خبری اعلام کردند علی‌رغم تهدید‌های آمریکا علیه پروژه نورداستریم ۲، روسیه این پروژه را در آب‌های آلمان ادامه می‌دهد.
روسیه کار بر روی پروژه نورداستریم ۲ را ادامه می‌دهد
روسیه کار بر روی پروژه نورداستریم ۲ را ادامه می‌دهد

به گزارش افلاکیون، خبرگزاری اسپوتنیک امروز (یک‌شنبه) در گزارشی اعلام کرد، روسیه، بی‌توجه به تهدید‌های آمریکا علیه پروژه نورداستریم ۲، ساخت لوله گازی در آب‌های آلمان را با استفاده از کشتی «فورتونا» ادامه می‌دهد.

سخنگوی این پروژه به یک رسانه آلمانی در این باره اعلام کرد: «با در دست داشتن مجوز‌های رسمی، کار ساخت لوله گازی از‌سوی روسیه و با به کارگیری کشتی فورتونای ساخت این کشور ادامه دارد.»

آژانس دریایی و هیدروگرافی فدرال (BSH) در هامبورگ نیز پیش‌تر این مسئه را تایید کرده و گفته بود: «لوله‌ها در ۲ کلیومتری منطقه انحصاری آلمان قرار خواهد گرفت و بعد از مدتی به همدیگر مونتاژ خواهند شد.»

همچنین گفته می‌شود روسیه در حال کار مدوام در آب‌های متعلق به دانمارک است.

به‌تازگی وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای از تحریم «سه نهاد و ۱۳ کشتی روسی» به‌دلیل مشارکت در پروژه خط لوله گازی «نورد استریم ۲» خبر داد.

سال گذشته کار ساخت پروژه گازی نورد استریم ۲ در دریای بالتیک و در نزدیکی جزیره برنهلم دانمارک به‌دلیل تهدید‌های تحریمی آمریکا متوقف شد. اکنون ساخت این پروژه گازی دوباره رسماً ازسرگرفته شده و ۹۳ درصد پیشرفت داشته است. این خط لوله پس از تکمیل شدن، سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی روسیه را به آلمان منتقل خواهد کرد.

به‌تازگی «دونالد توسک» رئیس سابق شورای اروپا، پیشنهادی برای متوقف کردن پروژه نورداستریم ۲ ارائه کرده و آن را برابر با «خاتمه دادن به تجاوز روسیه علیه اوکراین» دانست.

در مقابل ماه گذشته «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان، با دفاع از پروژه گازی نورداستریم ۲، از اتحادیه اروپا خواست آن را سیاسی نکند و گفت: «از حواشی نورداستریم ۲ و موقعیت کشور‌های عضو مجمع پارلمانی شورای اروپا مطلع هستم، اما بهتر است این نکته را گوشزد کنم این پروژه قابل قیاس با پروژه انتقال گاز از اوکراین و ترکیه نیست.»

تکمیل پروژه نورد استریم-۲ یک پیروزی بزرگ ژئوپلیتیکی برای «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، محسوب می‌شود. مقامات ارشد دولتی آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بودند تنها راه توقف این پروژه تحریم آلمان به‌عنوان مصرف‌کنندگان نهایی گاز صادراتی روسیه است!