روسیه شرکت مالک «اینستاگرام» را به فهرست سازمان‌های تروریستی اضافه کرد
روسیه شرکت مالک «اینستاگرام» را به فهرست سازمان‌های تروریستی اضافه کرد
روسیه شرکت مالک شبکه‌های اجتماعی معروف «اینستاگرام»، «فیسبوک» و «واتس اپ» را به فهرست سازمان‌های «تروریستی» افزود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت روسیه  روز سه شنبه شرکت «متا» غول فناوری آمریکایی متا، مالک شبکه‌های اجتماعی معروف «واتس اپ»، «اینستاگرام» و «فیسبوک» را به فهرست سازمان‌های «تروریستی» اضافه کرده است.

به گزارش وبگاه شبکه خبری «تی ار تی » با این تصمیم تازه سازمان نظارت  بر ارتباطات روسیه، شرکت متا در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی و گروه‌های مخالف روسیه قرار گرفت.

روسیه اواخر ماه مارس پس از اینکه مقامات متا را به «روس‌هراسی» در طول عملیات نظامی روسیه در اوکراین متهم کرد، فعالیت فیسبوک و اینستاگرام را ممنوع کرد.

فیس‌بوک و اینستاگرام از ماه مارس در روسیه غیرقابل دسترسی بودند، اما بسیاری از روس‌ها برای ادامه استفاده از شبکه رسانه‌های اجتماعی از فیلترشکن استفاده می‌کردند.

 چندی  قبل نیز قاضی دادگاه صلح در مسکو شرکت گوگل را به دلیل ناکامی نظامند در حذف اطلاعات ممنوع شده در روسیه ۷.۲ میلیارد روبل (۹۸.۴ میلون دلار) جریمه کرد.

دیدبان رسانه‌ای روسیه اعلام کرده بود که ۱۶ پروتکل علیه گوگل در روسیه آماده شده است. دادگاه در چنین مواردی جریمه را بر اساس ۱.۱ تا ۱.۲ از درآمد سالیانه شرکت در نظر می‌گیرد. دادگاه مسکو جریمه مشابهی را برای شرکت فیسبوک در نظر گرفت.

روسیه چند ماه پیش نیز شرکت «گوگل» را به دلیل نقض قوانین مربوط به اطلاعات شخصی مبلغ ۳ میلیون روبل (معادل با ۴۱۱۰۷ دلار آمریکا) جریمه کرده بود.

روسیه به طور متناوب شرکت‌های بزرگ فناوری را به دلیل ارتکاب جرائمی مانند خودداری از حذف مطالب ممنوعه تحت جریمه قرار داده و در تلاش است آنها را متقاعد کند اقدام به افتتاح دفتر در روسیه کنند.

سازمان فدرال نظارت بر ارتباطات، اطلاعات، فناوری و رسانه‌های عمومی روسیه ماه پیش هشدار داد ممکن است گوگل را به دلیل عدم ذخیره داده‌های شخصی کاربران روسیه‌ای در خاک روسیه مبلغ ۶ میلیون روبل جریمه کند.