رسول‌پناه درباره پرونده النصر چه گفت؟
رسول‌پناه درباره پرونده النصر چه گفت؟
آغاز اختلافات هیات مدیره پرسپولیس با کادرفنی را می‌توان به همان روزهای پس از باخت 6 بر 3 این تیم در دربی دانست؛ جایی که شنیده شد یحیی گل‌محمدی خواستار جدایی از پرسپولیس بوده و در این وانفسا حتی شنیده شد که شاید سرمربی سرخ‌ها راهی سپاهان اصفهان شود.

اخیرا دو فایل از صحبت‌های جنجالی مهدی رسول‌پناه مدیرعامل باشگاه پرسپولیس منتشر شده است که با واکنش‌های زیادی همراه بوده است. حرف‌های رسول‌پناه اگرچه در رسانه‌های ملی و دولتی بایکوت شد ولی در شبکه‌های مجازی دست به دست چرخید و داد خیلی‌ها را بلند کرد و حتی در خارج از کشور نیز انعکاس خبری پیدا کرد.

اگر بخواهیم یک تحلیل درست از افشاگری‌های رسول‌پناه داشته باشیم، ابتدا باید به زمان طرح این صحبت‌های رسول‌پناه بپردازیم. پرسپولیس در حالی به فینال لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کرده است که النصر عربستان اعتقاد دارد ، باشگاه تهرانی با دور زدن قوانین رسمی فوتبال بازیکن جذب کرده و در این خلال نیز فدراسیون فوتبال ایران و وزارت ورزش نیز به دلیل همکاری در این ماجرا در مظان اتهام قرار گرفتند. همچنین چند بازیکن پرسپولیس با انتقاد از وضعیت مالی این باشگاه خواستار جدایی از تیم شدند و هواداران پرسپولیس نیز در اعتراض به این اتفاق و حمایت از بازیکنان و انتقاد از عملکرد هیات مدیره دست به تجمع زدند. همزمان با این اتفاق نیز یحیی گل‌محمدی سرمربی سرخ‌های تهران، برای دفعه چهارمین خواستار جدایی از باشگاه شده و هیات مدیره را تهدید به استعفا کرده است.

بنابراین بیش از آنکه به جزییات حرف‌های رسول پناه پرداخته شود باید به این مساله پرداخته شود که هیات مدیره پرسپولیس در این روزها در یک شرایط بحرانی قرار دارد و اگر اسم آن را یک جنگ پنهانی نگذاریم، آنان در اختلافات جدی با کادر فنی و بازیکنان قرار دارند و استعفای رغبتی طی ۲۴ ساعت گذشته از هیات مدیره پرسپولیس و البته اذعان یحیی گل محمدی به خستگی مفرط تیم و درخواست برای تعویق لیگ برتر این فرضیه را تقویت می‌کند که وضعیت در اردوگاه پرسپولیس خوب نیست.

حالا این سوال مطرح می‌شود که زمینه این اختلافات از چه زمانی آغاز شده است؟ آغاز اختلافات هیات مدیره پرسپولیس با کادرفنی را می‌توان به همان روزهای پس از باخت ۶ بر ۳ این تیم در دربی دانست؛ جایی که شنیده شد یحیی گل‌محمدی خواستار جدایی از پرسپولیس بوده و در این وانفسا حتی شنیده شد که شاید سرمربی سرخ‌ها راهی سپاهان اصفهان شود. جرقه این اتفاق از همان جا خورد و آتش اختلافات را روشن کرد ولی در خلال رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا این موضوع به مصلحت متوقف شد یا حداقل کمتر در رسانه‌ها مطرح شد.

اما بعد از بازی مقابل النصر و البته اعلام اعتراض بازیکنان پرسپولیس ، اختلافات دوباره از سر گرفته شد. همزمان شایعاتی به راه افتاد که برخی بازیکنان به رقم پیشنهادی هیات مدیره به یحیی گل‌محمدی و البته چند بازیکن خاص معترض شده و خواستار آن شدند که رقم قرارداد آنان نیز -علی‌رغم آنکه هنوز قراردادشان تمام نشده- افزایش پیدا کند. این در حالی بوده که در رسانه‌های ملی و دولتی اخبار به شکل دیگری انعکاس پیدا کرد. خبرها چنین منتشر شدند که هیات مدیره توان نگه داشتن بازیکنان را ندارد ولی واقعیت آن بود که بازیکنان تاب تحمل هیات مدیره را نداشتند و در این میان به نظر می‌رسید که تحریک بازیکنان در رختکن در دست یک بازیکن و یک عضو کادرفنی انجام می‌گیرد.

افشاگری؛ آخرین راه نجات رسول‌پناه برابر یحیی و شجاع

رسول‌پناه که در سیبل اعتراضات و انتقادات قرار داشت در پاسخ به سوالات مکرر خبرنگاران ناچار به توضیح برخی اتفاقات شد که حالا از آن به عنوان افشاگری یاد می‌شود. رسول پناه در اولین فایل صوتی به چند مورد خاص از جمله پرونده پرسپولیس در آسیا و تخلف فدارسیون و وزارت ورزش در تمدید قراردادها، اختلافات کادرفنی با هیات مدیره و درخواست بازیکنان برای افزایش قراردادها – درحالی قراردادها هنوز تمام نشده-، پول پیشنهادی خارج از قرارداد به بشار رسن به میزان ۲۰۰ هزار دلار، فشار بازیکنان علیه هیات مدیره با تحریک شجاع خلیل زاده، اتفاقات پشت پرده باشگاه پرسپولیس و تعریف و تمجید از وزیر ورزش اشاره می‌کند.

این سخنان همگی در رسانه‌های ملی و دولتی بایکوت شدند و مورد توجه قرار نگرفتند ولی پرده‌برداری رسول‌پناه از تحریک بازیکنان تیم توسط شجاع خلیل‌زاده و یحیی گل‌محمدی  علیه هیات مدیره حکایت از آن داشت که مدیرعامل باشگاه از همین حالا خودش را برای احتمال برکناری از سمتش آماده کرده و در این میان هیچ ترسی از افشاگری‌ها ندارد. همچنانکه او به صراحت حرف از تخلف فدارسیون فوتبال و وزارت ورزش در خرید بازیکنان پرسپولیس و ماجرا شکایت النصر می‌زد و با افتخار می‌گوید که اگر مثل سعادتمند مدیرعامل سابق استقلال عادلانه و قانونی رفتار می‌کرد، پرسپولیس تقویت نشده بود و شانسی برای فینالیستی در آسیا نداشت.

پرسپولیس چطور به فینال رسید ولی استقلال نرسید؟

این نکته رسول‌پناه اشاره به ماجرای تلاش هیات مدیره استقلال برای حضور داریوش شجاعیان و سایر بازیکنان جدید استقلال به ترکیب درلیگ قهرمانان آسیا دارد. همان زمان سعادتمند در برنامه ورزش و مردم به صراحت اعلام کرده بود که بعد از استعلام از فدارسیون فوتبال و وزارت ورزش ایران مشخص شده که اگر بازیکنی بعد از اتمام فرصت پرداخت مطالبات شفر به ترکیب اضافه شود، خطر حذف این تیم از آسیا وجود دارد و در نهایت سعادتمند تصمیم گرفت که بازیکنی را به ترکیب تیم اضافه نکند.

رسول‌پناه همچنین به این نکته اشاره می‌کند که قصدش از خرید بازیکن برای پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا صرفا تقویت تیم بوده است و در این خصوص باید فدراسیون و وزارت ورزش که مقدمات کار را فراهم کردند به مجامع جهانی پاسخگو باشند. او حتی در خصوص احتمال حذف پرسپولیس از آسیا این پاسخ را می‌دهد که « به من چه؟ الان اگه حمله نظامی به ایران شود تقصیر منه؟»

علت اصلی اعتراض بازیکنان چه بود؟

او درباره اعتراض احمد نوراللهی و کمال کامیابی‌نیا و بشار رسن و شجاع خلیل‌زاده و یحیی گل‌محمدی به هیات مدیره این توضیح را داده که تمام این اعتراضات فقط و فقط برای پول است و از همین حالا چند بازیکن و چند عضو کادرفنی خودشان را مدعی دریافت ۲ میلیون دلار جایزه لیگ قهرمانان می‌دانند و این در حالی است که هنوز پولی به باشگاه نرسیده و این بازیکنان در شرایط بحران مالی ، هیات مدیره را تهدید به رفتن می‌کنند. او حتی به این نکته اشاره کرده حاضر شده ۲۰۰ هزار دلار خارج از قرارداد به بشار رسن بدهد ولی این بازیکن بازهم این پیشنهاد را قبول نکرده و خواستار رفتن شده است.

رسول پناه در اعتراض به رفتار بازیکنان و کادرفنی علیه هیات مدیره گفته که همه آنها قرارداد دارند و اگر عشق پرسپولیس را داشتند که این رفتارها را انجام نمی‌دادند. او درباره این فشارها در سال‌های قبلی علیه هیات مدیره از جانب بازیکنان اشاره کرده و گفته که همین فشارها باعث شد تا امثال انصاری‌فرد ماندنی نشوند و امروز شانس آوردیم که در دربی باختیم وگرنه این فشارها بیشتر شده بود.

او همچنین از حمایت وزارت ورزش پرده برداشت و به صراحت از این مساله سخن گفت که سلطانی‌فر با ارائه یک حواله ارزی باعث شد که در هزینه‌های باشگاه قریب به ۸ میلیارد تومان صرفه‌جویی شود. او حتی کادرفنی و بازیکنان و منتقدان را به افشاگری‌های بیشتر تهدید کرده و گفته اگر اجازه بدهند، همه چیز را برای همه خواهم گفت.

بهانه‌های قابل پیش‌بینی

اما خیلی زود بعد از اولین فایل افشاگری، رسول‌پناه اعلام کرد که این مصاحبه تقطیع شده و کامل نیست و برخی رسانه‌ها و نزدیکان به پرسپولیس پا را فراتر گذاشته و از اساس مصاحبه رسول‌پناه را تکذیب و آن را تقلید صدا عنوان کردند. به نظر این تکذیب‌ها توانست تاحدودی علت بایکوت خبری رسانه‌های ملی و دولتی را توجیه کند ولی طولی نکشید که دوباره رسول‌پناه علیه بازیکنان و کادرفنی دست به افشاگری زد و این بار تصویر رسول‌پناه در مصاحبه مشخص بود. اما در کمال تعجب اینبار رسانه‌های نزدیک به پرسپولیس از برخورد با خبرنگاری دادند که فایل تصویری از مصاحبه با رسول‌پناه را منتشر کرده در آینده نزدیک خبر دادند؛ اتفاقی شبیه به همان ماجرای پرونده شکایت النصر از پرسپولیس که فدراسیون فوتبال به جای پیگیری ابعاد تخلف احتمالی پرسپولیس برخورد با رسانه‌های داخلی و خبرنگاران را در دستور کار قرار داده و پرسپولیس را به عنوان نماد ملی، خط قرمز فدراسیون و وزارت ورزش دانست.

چرا رسول‌پناه دوباره افشاگری کرد؟

اینکه چرا رسول‌پناه دوباره دست به افشاگری زد، می‌تواند ناشی از ۲ مساله باشد؛ اینکه او هنوز نتوانسته جریان مخالف خود در پرسپولیس را به عقب‌نشینی مجاب کند و دوم آنکه او خواستار آن بوده تا بایکوت خبری رسانه‌های دولتی و ملی را علیه بازیکنان و کادرفنی پرسپولیس را بشکند.

او در افشاگری دوم به صراحت از درخواست یحیی گل محمدی برای دریافت حق دلالی از محسن ربیع‌خواه سخن می‌گوید و تاکید دارد که گل‌محمدی به دلیل مخالفت ربیع‌خواه با این درخواست، او را در لیست خروجی‌ها قرار داده است. او حتی از تلاش خلیل‌زاده برای تحریک بازیکنان علیه هیات مدیره چنین سخن می‌گوید که شجاع در این وانفسا برای تحقق اهدافش مجبور به ضرب و شتم بازیکنان در قطر شده و برخی بازیکنان به دلیل همین اتفاقات خواستار حضور رسول‌پناه در اردوی پرسپولیس و حمایت مدیرعامل از ایشان برابر باند داخل تیم شدند. او در این خصوص می‌گوید که برخی بازیکنان شرط تمدید قراردادشان را انحلال این باند و خروج خلیل‌زاده از پرسپولیس اعلام کردند.

جمله کلیدی فایل دوم رسول‌پناه آنجایی بود که یحیی گل‌محمدی را بی‌تاثیر در موفقیت‌های اخیر تیم عنوان کرده و می‌گوید هرکسی با هر تخصصی می‌توانسته در این شرایطی که از بیرون برای باشگاه مهیا شده، تیم را قهرمان کند؛ نکته‌ای که البته با اعتراض تند هواداران باشگاه همراه شد و خواستار برکناری رسول‌پناه شده و کریم باقری مربی باشگاه نیز در همراهی با این جریان مقدمات استعفای رسول‌پناه را فراهم کرد.

آدرس اشتباه رسانه‌ها در افشاگری‌های رسول‌پناه

اما اشتباه رسول‌پناه در افشاگری دوم و توهین قومیتی او باعث شد تا رسانه‌های حامی پرسپولیس این بار به جای پرداختن به ابعاد پنهان تلاش باند داخل باشگاه پرسپولیس، با یک آدرس غلط تمام ماجرا را در اخبار و تحلیل‌ها تغییر داده و این بار همین توهین رسول‌پناه به مردم مازنداران را پاشنه آشیل تخریب دوباره او قرار بدهند. هرچند که رسول‌پناه خیلی زود بابت این اشتباهش، عذرخواهی کرد ولی جو رسانه‌ای غالب چنین به نظر می‌رساند که شاید به زودی رسول‌پناه از باشگاه پرسپولیس رخت ببندد و باید دید که پرسپولیس در دوران بحرانی پیش روی خودش چه در لیگ و چه در آسیا چگونه ظاهر خواهد شد؛ هرچند که لیگ فعلا چند روزی عقب افتاده و وزارت ورزش این وعده را داده که تمام تلاش خود را در شکایت النصر برای حمایت از پرسپولیس به کار خواهد بست.

 

  • نویسنده : فرشاد اعظمی