رئیس برنامه‌ریزی سیاسی وزارت خارجه عربستان در ادعایی، گفت‌و‌گوی مقامات ایرانی با مقامات عربستانی را تایید کرد.
وزارت خارجه عربستان: مذاکره مستقیم بین ریاض و تهران در جریان است
وزارت خارجه عربستان: مذاکره مستقیم بین ریاض و تهران در جریان است

به گزارش افلاکیون، یک مقام سعودی در اظهارات ادعایی خود، گفت‌وگو‌ و مذاکره  مقامات ایرانی با مقامات عربستان را تایید کرد.

راید کریملی، رئیس برنامه ریزی سیاسی در وزارت خارجه عربستان مدعی شد: ریاض و تهران در حال مذاکره مستقیم هستند.

این مقام سعودی هدف از مذاکرات بین عربستان و ایران را کاهش تنش‌های منطقه‌ای  عنوان کرد و گفت: قضاوت درباره نتیجه کار خیلی زود است و ریاض  قصد دارد بررسی کند که اقدامات قابل تایید کدام هستند.

روزنامه فایننشال تایمز با استناد به منابع ناشناس نیز نوشت: این مذاکرات اولین بحث سیاسی مهم بین ایران و عربستان از سال ۲۰۱۶  است.

چندی پیش، یک مقام عراقی هم که مسئولی بلندپایه در دفتر مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق است، مدعی شد که گزارش‌های رسانه‌ای درباره نشست چند روز قبل میان مقامات سعودی و ایرانی دقیق و این دیدار در داخل منطقه سبز بغداد و در سطح مسئولان امنیتی دو کشور با ابتکار دولت عراق صورت گرفته است.

روزنامه فایننشیال تایمز ماه گذشته در گزارشی مدعی دیدار و گفت‌وگوی مقامات رسمی ایران و عربستان در نهم ماه میلادی جاری در عراق شد.

فایننشیال تایمز در ادامه گزارش ادعایی خود نوشت: دور اول این مذاکرت درباره حملات نیرو‌های یمنی به خاک عربستان بوده و این مذاکرات مثبت ارزیابی شده است.

این روزنامه در ادعایی دیگر به نقل از یک مقام عراقی گفت: بغداد مسیر‌های ارتباط میان ایران-مصر و ایران-اردن را تسهیل کرده است.

کمی بعد از انتشار این خبر، مقامات عربستان به صورت رسمی انجام این مذاکرات را تکذیب کردند.