رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: لایحه‌ای برای فراقوه‌ای کردن بنیاد ملی نخبگان در حال تنظیم است و فکر می‌کنم که ظرف ۲-۳ ماه آینده پیش‌نویس آن آماده شود.

روح‌الله دهقانی‌فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، درباره راهکارهای فراقوه‌ای کردن بنیاد ملی نخبگان گفت: تنها راه فراقوه‌ای نگاه کردن به مسئله نخبگان این است که شناسایی نخبگان را از این فرآیند غیرفعال به یک فرآیند فعال تبدیل کنیم، یعنی ما نخبگان را شناسایی کنیم نه اینکه آن‌ها بیایند و خودشان را معرفی کنند.

وی افزود: همچنین باید نخبگان را تربیت کنیم و آن‌ها را برای حکمرانی آماده کنیم. اگر نخبگان ما در مناسب حکمرانی و مدیریت در قوای مختلف بنشیند و به نمایندگان مجلس، مدیران قوه قضائیه و مدیران اجرایی کشور تبدیل شوند، می‌توانند کشور را به سمت نخبگی حرکت دهند.

معاون علمی رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که تدوین لایحه دولت برای فراقوه‌ای کردن بنیاد ملی نخبگان در چه مرحله ای است؟، بیان کرد: مطالب در این مورد مطرح شده و لایحه در حال تنظیم است و فکر می‌کنم که ظرف ۲-۳ ماه آینده پیش‌نویس آن آماده شود. این لایحه مبتنی بر این ۲ راهکاری که عرض کردم، تدوین خواهد شد.

به گزارش افلاکیون، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ۲۶ مهرماه سال جاری در دوازدهمین همایش ملی نخبگان با تأکید بر اینکه بنیاد ملی نخبگان حمایت دولت از نخبگان را دنبال کند تا نخبه‌ ما احساس نکند که پشتیبانی نمی‌شود، گفت: این بنیاد باید پناهی برای نخبگان باشد تا مشکل آنان را قویا حل کند. بنیاد باید به‌صورت فرادستگاهی و فراقوه‌ای ورود کند و اگر نیاز به قانون در این زمینه داریم، آمادگی داریم لایحه‌ای را با قید فوریت را به مجلس بدهیم.

منبع : فارس